foto

Czy Państwa dzieci lubią układać puzzle? Jeśli tak, chcemy zarekomendować niesztampową, inną niż wszystkie układankę z wielu małych kawałków – puzzle historyczne „Początki państwa polskiego”.

Puzzle historyczne QBUM to edukacyjna rozrywka w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Wiedza jest podana dzieciom w sposób, który najbardziej lubią – przez zabawę. Edukacja zaczyna się od ułożenia pięknej, oryginalnej ilustracji, pełnej historycznych faktów i legend z początków naszej państwowości. Najważniejszym scenom towarzyszą tabliczki z tytułami i datami wydarzeń, ułatwiające ich interpretację i zapamiętywanie. Każda ze scen jest opisana na wytrzymałym pudełku!

Łatwo zauważyć, że sama ilustracja jak i poszczególne puzzle mają nieregularne kształty. Przy układaniu okazuje się, że to bardzo utrudnia złożenie obrazka (poziom trudności wzrasta do układania puzzli z ok. 150 elementami), gdyż burzy schematyczny sposób myślenia. Układanie staje się przez to wyzwaniem i czyni zabawę ciekawszą. Dzięki temu zakres wiekowy jest większy niż przy klasycznych puzzlach z 84 elementami. Polubią do nich zasiąść dzieci w wieku 11 lat, a nawet starsze czy dorośli!

Korzystając z ułożonej ilustracji, autorzy proponują zabawę na spostrzegawczość. Trzeba znaleźć wskazaną liczbę grzybów, kwiatów, żab, motyli, tarcz, świec itd. Dzieci to uwielbiają zwłaszcza, że nie jest tak łatwo, jakby się mogło na początku wydawać.

Co jeszcze czyni te puzzle wyjątkowymi?
Po pierwsze – 10 scenek zostało przerobionych na kolorowanki.
Po drugie – przygotowano 6 gier wykorzystujących i rozwijających spostrzegawczość, refleks, zręczność, spryt, zapamiętywanie, zdolności taktyczne, które uatrakcyjniają układanie lub wykorzystują ułożone już puzzle – np. w grze „Na wesele” liczy się zręczność, a gracze wcielają się w wojowników, którzy chcą dotrzeć na ważne wydarzenie – ślub Mieszka I. Osoba z największą liczbą punktów zostaje ogłoszona pomocnikiem księcia.
Po trzecie – udostępniono quiz, dzięki któremu dzieci po ułożeniu puzzli i odczytaniu tekstów mogą sprawdzić/utrwalić wiedzę zdobytą w czasie zabawy.

Te puzzle mają jeszcze jeden istotny walor. Pozwalają spędzać rodzinnie czas na zabawie i nauce. W czasie układania dzieciom przychodzi do głowy mnóstwo pytań dotyczących sytuacji na ilustracji. To jest świetny moment, gdy rodzice mogą opowiedzieć, co dzieje się na obrazku. Jeśli sami nie wiedzą, mogą skorzystać z pomocy, jaką są opisy na pudełku i kolorowankach. To umacnia więzi, buduje autorytet i kształtuje wiedzę i potrzeby poznawcze. Puzzle historyczne otrzymały wyróżnienie w konkursie Zabawka Roku 2016 organizowanym przez zabawkator.pl!

Przekonacie się Państwo sami, że do tych puzzli Wasze dzieci wielokrotnie zasiądą.

pozostałe aktualności