foto

Jeśli ktoś z Państwa zastanawia się, jak miło spędzić z dziećmi najbliższą niedzielę, 28 maja, spieszymy z podpowiedzią. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Fundacja Edukacji Twórczej PSTRYK zapraszają na warszawską Starówkę, na piknik literacki „Czeskie novinky”.

Piknik literacki to multidyscyplinarny, edukacyjny projekt przygotowywany z myślą o najmłodszych – dzieciach w wieku od 3 do 12 lat i ich rodzicach. Jego celem jest zachęcenie do czytania książek i zapoznawanie dzieci z dziedzictwem literackim i kulturowym krajów europejskich.

Organizatorzy zaplanowali wiele niespodzianek i atrakcji dla dzieci i rodziców: multidyscyplinarne warsztaty (literatura, teatr, plastyka, muzyka, moda); inspirujące podróże po świecie czeskiej sztuki i architektury; zabawy ze wspaniałymi książkami; spotkania z autorami; lekcje języka czeskiego; kulinarne warsztaty

Ta edycja Pikniku literackiego to literacko-artystyczna podróż do Czech.
We wnętrzach Muzeum Literatury dzieci w różny, niekonwencjonalny sposób będą się bawić i uczyć; poznają style malarskie i architektoniczne oraz obyczaje związane z czeskim obszarem kulturowym. W ramach pikniku odbędą się także spotkania z wielokrotnie nagradzanymi twórcami współczesnej literatury dziecięcej, zajęcia z artystami i aktorami.

Młodzi goście pikniku i ich rodzice poznają Czechy wszystkimi zmysłami: odkryją alchemiczne tajemnice Złotej Uliczki, poznają „Tańczący dom” Franka Gehry’ego, ugotują czeskie knedle i knedliczki, przekonają się, że istnieją światy z mchu i paproci, a fascynujące życie toczy się również w szuwarach, będą podróżować z dobrym wojakiem Szwejkiem i furmanem Szejtroczkiem, spotkają się z Jiřím Dvořákiem, autorem książeczki „Jak zwierzęta śpią”. Aleksander Kaczrowski przybliży postać Bohumila Hrabala. Wystąpią też dzieci z Czeskiej Szkoły w Warszawie, a Czeskie Centrum zaprezentuje wystawę „Ferda Mravenec”. Przygotowano też warsztaty dla rodziców, które poprowadzi psycholog – Renata Dziurdzikowska.

Ponad 20 warsztatów na Pikniku literackim dla dzieci, łączących różne formy aktywności twórczej poprowadzą aktorzy, literaci, graficy specjalizujący się w projektowaniu książek, ilustratorzy oraz animatorzy doświadczeni w pracy z najmłodszymi.
Multidyscyplinarność projektu realizowana w oparciu o elementy literatury, historii, sztuki, malarstwa, muzyki oraz antropologii codziennego życia odzwierciedla zasadę „nauczania blokowego”, uznaną przez dziecięcych pedagogów za najlepszą metodę aktywizującą potencjał twórczy młodych ludzi.

Zapraszamy 28 maja od godz. 11.oo do 17.oo na Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny, nie obowiązuje też rezerwacja.
Na górze strony, w załączniku znajduje się szczegółowy program Pikniku.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...