foto

Mamy doskonalą wiadomość dla nastolatków – miłośników filmowych animacji. Nareszcie obsypany nagrodami, szwajcarsko-francuski film, pt „Nazywam się Cukinia” trafia na ekrany polskich kin. Premiera już 2 czerwca. Dystrybutorem filmu jest VIVARTO.

„Nazywam się Cukinia” w reżyserii Claude'a Barras'a to genialna animacja, nominowana do Oscara.
Film opowiada historię chłopca i grupy jego przyjaciół z domu dziecka, gdzie główny bohater trafia po niespodziewanej śmierci mamy.
Reżyser ma niezwykły dar – prawdziwie, a jednocześnie w zabawny sposób „wczuwa się” w bohaterów, ukazując ich emocje na tle skomplikowanej rzeczywistości. Płaczliwy Ahmed, ssąca palec Beatrice, skryty Simon, czy obrażalski Jujuba to, podobnie jak Cukinia i jego pierwsza miłość Camille, dzieciaki po przejściach, które wszystko tłumaczą sobie na swój sposób.
Ikar, który woli, gdy zwraca się do niego Cukina, to chłopiec o niezwykłej emocjonalności, wrażliwości i darze zjednywania sobie ludzi. Cukinia przeprowadza nas przez historie swoich przyjaciół, problemy, które ich dotknęły m.in. uzależnienia rodziców, przemoc, w niezwykle taktowny, delikatny sposób, sygnalizując dramat y, z jakimi stykają się dzieci.
Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół, na których wsparcie może liczyć.

Wraz z upływającymi minutami filmu widz czuje coraz większą sympatię do bohaterów, zaczyna umieć odczytywać ich odczucia z oczu, które są niezwykle wyraziste i …mówią, wzbogacając treści słownych przekazów.
Oryginalna grafika animacji – postacie o dużych głowach, ogromnych oczach, początkowo wydają się nieco przerażające, niepokoją, ale stopniowo tak niezwykle narysowane dzieci zaczynają wzruszać, budzić wielką sympatię, zaczynamy je lubić i rozumieć. Im dłużej ogląda się tę animację, tym bardziej się w niej rozsmakowujem

„Nazywam się Cukinia” to nie jest rozrywkowy film, lecz taki, który daje do myślenia, pozostaje w pamięci, niesie przesłanie i ma duże walory edukacyjne. Animacja dotyka niełatwych spraw, uczy empatii oraz rozmów na trudne i bolesne tematy. Ten obraz gromadzi, jak w soczewce, szereg wyzwań, z jakimi mogą zetknąć się dzieci, a które w istotny sposób zagrażają ich dzieciństwu, poczuciu bezpieczeństwa, szczęściu. „Nazywam się Cukinia” to lekcja „pięknego dorastania”, budowania zaufania i przyjaźni. To poruszająca opowieść przenosząca w intymny świat dziecka, poszukującego nadziei i miłości. Dziecka, które tkwi w każdym z nas i łaknie bliskości drugiego człowieka.

TVP ABC rekomenduje ten film, który trwa 66 minut, widzom w wieku 10+.
Naprawdę warto wybrać się z dzieckiem do kina na Cukinię, a potem znaleźć czas na spokojną, mądrą o nim rozmowę.

„Nazywam się Cukinia” zdobył wiele nagród na prestiżowych festiwalach:
• Nagroda Lumiere w Kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepszy Film Animowany, 2017;
• Nominacja do Oscara 2017 w kategorii Najlepszy Film Animowany;
• Warszawski Festiwal Filmowy – Nagroda Publiczności;
• Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! Poznań – Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA) dla Najlepszego Filmu;
• Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy – Nagroda Publiczności;
• Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie – Nagroda Stowarzyszenia Krytyków FIPRESCI;
• Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Filmu Anonimowego;
• Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian – Nagroda Publiczności;
• Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zurichu – Nagroda dla Najlepszego Filmu (Jury Dziecięce); • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne – Nagroda dla Najpopularniejszego Filmu;
a także nominacje do Złotego Globu, Złotej Kamery na festiwalu w Cannes, nagrody Parlamentu Europejskiego – Lux Prize.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...