foto

16 maja 2017 r. w Operze Wrocławskiej odbyła się premiera baletowego spektaklu „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa. To druga familijna propozycja Opery Wrocławskiej w sezonie 2016/2017.Po lutowej premierze opery „W krainie czrodziejskiego fletu”. przyszedł czas na pozycję baletową skierowaną do osób w każdym wieku, wprowadzającą młodych widzów w świat tańca, a także na serio traktującą tych starszych, którzy chcieliby lepiej zrozumieć tajniki sztuki baletowej. W autorskiej wizji Anny Hop oryginał Karnawału… stanowi jedynie punkt wyjścia do opowieści o marzeniach, fantazji i świecie tańca. Taka idea spektaklu uzasadnia obecność narratora, który zabiera widzów w podróż po świecie snu głównej bohaterki, będącą jednocześnie podróżą przez świat puent, paczek i pas de deux.
„Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa powstał w XIX wieku. Spektakl, który tworzę pod takim samym tytułem, rodzi się współcześnie. Choć obydwa łączy tytuł, to są to dwa różne, samodzielne dzieła. W Karnawale zwierząt zabrzmią utwory Saint-Saënsa – piękne, niezwykle ilustracyjne. Interpretując każdą miniaturę, starałam się jednak nie sugerować tytułem, tylko charakterem muzyki. Dlatego z Żółwi zrobiłam Modliszki, gdyż były według mnie wdzięczniejsze do interpretacji ruchowej, do pokazania względności czasu na scenie i sposobie ujęcia tematu tempa w tańcu” – opowiada Anna Hop, autorka koncepcji spektaklu i choreografii.

Premiera „Karnawału zwierząt” odbyła się w Operze Wrocławskiej 16 maja 2017.
Choreografię na podstawie dzieła Camille’a Saint-Saënsa stworzyła Anna Hop, młoda polska choreografka związana z Polskim Baletem Narodowym, obecnie współpracująca intensywnie z Den Norske Opera and Ballett w Oslo.
Orkiestrę poprowadził Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrektor Opery Wrocławskiej.
Scenografię i projekcje stworzyła Małgorzata Szabłowska, kostiumy i ilustracje – Katarzyna Rott (Silverclock).
Na scenie występują tancerze Baletu Opery Wrocławskiej, a wśród nich partie solowe tańczą m.in.: Remy Lamping, Dajana Kłos, Daniel Agudo Gallardo i Łukasz Ożga.

Najbliższe spektakle zaplanowano na 1 czerwca 2019 r. – godz. 12.oo i godz. 19.oo.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...