foto

Bajka, kryminał, reportaż, baśń, humor, fantasy, przygoda… Literatura ma wiele barw. Warto pokazać je dzieciom, by odkryły bogactwo utworów literackich, ich odcieni i kolorów w słowie oraz obrazie. 26. kwietnia premierę miały kolejne tytuły w cyklu „Poczytaj ze mną” Literackiego Egmontu: „Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów”, „O srebrnej łyżce” i „Pieśń o sowie”.

W powstanie najnowszych książek z serii zostali zaangażowani czołowi współcześni polscy autorzy i ilustratorzy: Zofia Stanecka, Justyna Bednarek, Jarosław Górski, Joanna Rusinek, Daniel de Latour i Aleksandra Krzanowska.

„Poczytaj ze mną” to niezwykła seria książek Egmontu, która ma na celu przybliżenie dzieciom różnych form i gatunków literackich. Najnowsze książki z serii „Poczytaj ze mną” to idealna pomoc w kształtowaniu literackich i estetycznych gustów u najmłodszych przez kontakt z literaturą najwyższej próby, a także wspieranie umiejętności wyboru ulubionego jej rodzaju.

W najnowszych propozycjach znalazły się takie gatunki literackie jak: fantasy, przypowieść i epos.
„- Fantasy to taka opowieść, dzięki której możemy przenieść się do innego, fantastycznego, pełnego magii świata. Spotkamy tam mityczne istoty, przeżyjemy niezwykłe przygody, będziemy uczestniczyć w walce dobra ze złem.” – pisze Zofia Stanecka, autorka „Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów”. „- Historie fantasy nie dzieją się, jak w baśni, dawno, dawno temu. Rozgrywają się gdzieś obok nas, w alternatywnej, dokładnie opisanej i prawdopodobnej, choć magicznej rzeczywistości” – dodaje pisarka.
„- Niektóre bajki napisano specjalnie po to, aby przekazać ważną ogólną prawdę, a występujący w niej bohaterowie i ich perypetie są ilustracją tej prawdy. Taka historia nazywa się przypowieścią. Jest to bardzo stary gatunek literacki, znany ludziom od tysięcy lat.” – przytacza informacje o gatunku Justyna Bednarek, autorka „O srebrnej łyżce”.
A czym jest epos? Jak pisze autor „Pieśni o sowie” – Jarosław Górski – „w bardzo dawnych czasach, między innymi w starożytnej Grecji, wędrowni poeci śpiewali pieśni o wielkich bohaterach i ich wspaniałych czynach. Takie pieśni zwały się eposami, co w języku greckim oznaczało opowieści. Właściwie to nawet nie poeci śpiewali. Śpiewały boginie lub śpiewali bogowie, a poeci – z których najsłynniejszy był Homer – tylko użyczali im swojego ziemskiego głosu i palców potrącających struny instrumentu.”

Wszystkie tytuły w serii to wyśmienita zabawa zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Dobra literatura, pięknie zilustrowana, rozwija w dzieciach wyobraźnię, angażuje emocje a dodatkowo pozwala na wartościowe spędzenie czasu z dzieckiem.
Cykl „Poczytaj ze mną” kształtuje również nawyk wspólnego czytania i przeżywania.

„Gdy pada deszcz W jaskini goblinów”
Pełne magii przygody Gai i jej fantastycznych przyjaciół. Tym razem do zaczarowanej krainy trafia również starszy brat dziewczynki, Feliks, który wpada w spore tarapaty. Gaja, Rowena z Elfiej Doliny oraz Niall stają przed trudnym zadaniem uwolnienia go z rąk paskudnych goblinów.

„Pieśń o Sowie”
Pewnego razu w lesie zamieszkanym przez wiele ptasich rodzin zapanowało poruszenie. Rządzący krainą Bury Miś wydał rozporządzenie, zgodnie z którym zabronił ptakom… spać! „Pieśń o Sowie” to wierszowana historia o mądrych i walecznych ptakach, które nie poddały się w walce o swoje prawa.

„O srebrnej łyżce”
Z chwilą gdy do domu państwa Lahmanów trafia rezolutna srebrna łyżka, życie rodziny zaczyna nabierać nowych barw. Łyżka pomaga gospodarzom, a z ich małym synem Dawidem nawiązuje szczególną więź. Dzięki tej znajomości chłopiec staje się bohaterem wielu niezwykłych przygód. Opowieść o srebrnej łyżce w poetycki sposób pokazuje, co jest w życiu najważniejsze.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...