foto

W Warszawie dobiega końca XVI Mazowiecki Festiwal Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej „Asteriada” organizowany przez Dom Kultury „Włochy”.

Trzy tygodnie intensywnej pracy jurorów i wykonawców podczas konkursów wokalnych, tanecznych i teatralnych. Ponad 3600 młodych uczestników, w wieku od 7 do 26 lat i pół tysiąca pokazów. W tym roku jurorzy obejrzeli 312 prezentacji wokalnych, 191 tanecznych i 35 teatralnych rywalizujących w pierwszym etapie Festiwalu. Jury przyznało 97 nagród i 33 wyróżnienia. Tak można opisać „Asteriadę” w liczbach.

To był czas celebracji amatorskiego ruchu artystycznego i okazja do spotkania z instruktorami, którzy nadają trendy w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Dużo emocji, radość, gratulacje, fachowe wskazówki... Pierwszy stres związany z wystąpieniem przed dużą publicznością, radzenie sobie z tremą, przyjmowanie porażek. To korzyści z udziału w „Asteriadzie” równorzędne do nagród.

Organizatorzy dążą do stworzenia miejsca wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy artystycznej z młodymi wykonawcami. Chcą, aby najmłodsi właśnie tu odnajdywali dla siebie przestrzeń dla scenicznych działań, a starsi i bardziej doświadczeni mogli realizować marzenia przez prezentację swoich artystycznych umiejętności.
Dla wielu z nich „Asteriada” to początek w drodze do jeszcze większych konkursów. Ważne, aby ten początek dał im solidne podstawy do dalszej pracy. Tę ideę Festiwalu wspierają uznani wykładowcy artystycznych uczelni, artyści polskich scen oraz wykwalifikowani specjaliści. Dzielą się z uczestnikami swoimi uwagami, konstruktywnie wpływają na rozwój ich artystycznego warsztatu.

W tym roku w jury Festiwalu zasiadali: Ewa Kuklińska, Elwira Piorun, Marcin Furga (taniec), prof. Katarzyna Sokołowska, prof. Barbara Dziekan-Vajda, Marek Błaszczyk, Edyta Kiesewetter, Edyta Ciechomska, Kamil Jaros (piosenka), prof. Jan Zdziarski, Sebastian Stafecki, Wiesława Sadowska (teatr).

Trwają przygotowania do Wielkiej Gali, w której wystąpią wybrani finaliści. Ze względu na dużą liczbę nagrodzonych i wyróżnionych (130 prezentacji) odbędą się dwa koncerty galowe.

Zapraszamy w sobotę, 1 kwietnia, do Okęckiej Sali Widowiskowej DKW przy ul. 1 Sierpnia 36 A w Warszawie.
O godz. 12.oo zaprezentują się młodsi wykonawcy (kategorie wiekowe I i II) , a o godz. 17.oo – uczestnicy ze starszych kategorii (III, IV i V).

„Asteriada” zatacza coraz szersze kręgi i budzi coraz większe zainteresowanie.
W odpowiedzi na potrzeby uczestników lokalny festiwal rozwinięto do rangi wojewódzkiej.  

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...