foto

Dzieci kochają książki Roalda Dahla, a jego „Charlie i fabryka czekolady” oraz „Matylda” należą do ulubionych szkolnych lektur. W urodzinowej edycji Wydawnictwo ZNAK Emotikon przygotowało dwa kolejne tytuły autorstwa Mistrza, który w 2016 roku skończyłby 100 lat.

Pierwsza z nich to „Fantastyczny Pan Lis”
Fantastyczny Pan Lis musi uciekać! Trzej najgroźniejsi farmerzy w dziejach świata wpadli na jego trop. Gnojek, Blagier i Szparag nienawidzą rudzielca i zrobią wszystko, by się go pozbyć. Nie mają jednak do czynienia ze zwykłym lisem, ale z fantastycznym, który ma chytry plan, żeby wykraść ich smaczne kąski.

„Opowieść o przebiegłym i niepoprawnym lisie, który w błyskotliwy sposób ratuje z niebezpiecznej sytuacji swoją umierającą z głodu rodzinę i przyjaciół prześladowanych przez okrutnych farmerów – Gnojka, Blagiera i Szparaga – można w wielu aspektach odczytać jako alegorię (…) przeżyć autora.
Pan Lis jest wytrzymały, zaradny i z kłopotów wychodzi zawsze obronną ręką. (…). Główna postać książki ma również inne cechy wspólne ze swoim twórcą – najbardziej dostrzegalna to mentalność kłusownika.”
Donald Sturrock, „Roald Dahl. Mistrz Opowieści”

Druga to „Wiedźmy”.
Wiedźmy z bajek zawsze noszą głupawe czarne kapelusze, czarne peleryny i latają na miotłach.
Ta historia nie jest jednak bajeczką. Opowiada o PRAWDZIWYCH WIEDŹMACH. Ubierają się całkiem normalnie i wyglądem przypominają zwykłe kobiety. Strzeżcie się!
Wiedźmy są bardzo niebezpieczne – chcą zamienić wszystkie dzieci w myszy. Przekona się o tym bohater książki, który będzie musiał się zmierzyć z Arcywiedźmą – najgorszą czarownicą na świecie!

Kto powstrzyma Wiedźmy przed upolowaniem wszystkich dzieci?
„Wiedźmy” to historia o odważnym chłopcu i jego babci, którzy postanowili stawić czoła czarownicom i ich nikczemnym planom. Przez trzydzieści lat od daty pierwszej publikacji książki w 1983 r. pozycja utrzymywała się na rynku literackim jako najstraszniejsza opowieść dla dzieci. Etykieta arcyzatrważającej książki nie przeszkodziła „Wiedźmom” w otrzymaniu prestiżowych nagród – The New York Times Outstanding Books Award, The Federation of Children’s Book Groups Award oraz The Whitbread Award.

O innych książkach, wydanych przez Znak z okazji 100. rocznicy urodzin Roalda Dahla można przeczytać TUTAJ.

pozostałe aktualności