foto

Nie trzeba zachwalać książek Grzegorza Kasdepke. To najchętniej czytany autor lektur dla dzieci. Wielu małych sympatyków ma też stworzona przez niego postać – detektyw Pozytywka. Ucieszy ich wiadomość, że 15 marca w księgarniach pojawiła się kolejna część przygód właściciela agencji detektywistycznej „Różowe Okulary”.

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” uznała „Detektywa Pozytywkę” za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci minionej dekady.

„Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki” to piąty tom serii, który ukaże się, jak poprzednie, nakładem wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA.
Wcześniej dzieci mogły posłuchać czytanych im książek: „Detektyw Pozytywka”, „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”, „Pamiętnik detektywa Pozytywki”, „Wakacje detektywa Pozytywki”.
Najnowsza opowieść jest równie intrygująca, co pierwsze cztery części.
Przed drzwiami agencji detektywistycznej „Różowe Okulary” zebrał się niemały tłumek.
Pan Mietek, Dominik i Zuzia, ich mama, pani Ryczaj i Asia…
Wszyscy chcą sprawdzić, czy detektyw Pozytywka naprawdę zniknął. Może zachorował? Wyprowadził się, albo służbowo wyjechał? Tylko dlaczego bez pożegnania? To do niego niepodobne. A może coś mu się stało?
Mieszkańcy kamienicy nie chcą dopuścić do siebie najczarniejszych myśli.

Czytelnicy znowu mają szansę kroczyć śladem Pozytywki i rozwiązywać nawet najtrudniejsze zagadki, ucząc się przy tym logicznego myślenia i wyciągania właściwych wniosków.

Grzegorz Kasdepke to niezwykły pisarz. Niemal wszystkie z ponad jego czterdziestu tytułów uzyskały status bestsellerów (m. in. „Kacperiada…” czy „Horror, czyli skąd się biorą dzieci”). Sympatię czytelników łączy z uznaniem krytyków, czego dowodem są najważniejsze nagrody, jakie zdobył za twórczość dla najmłodszych m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kallimacha, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i inne.
Jego książki znalazły się na liście szkolnych lektur.

Ilustracje w serii o detektywie Pozytywce to dzieło Piotra Rychela, który zajmuje się projektowaniem graficznym i ilustracją. Współpracował z lokalnym wydaniem „Gazety Wyborczej”, wydawnictwami literatury dziecięcej i edukacyjnymi. Ilustrował i opracowywał graficznie serię podręczników do nauczania początkowego. Za jeden z nich został wyróżniony przez PTWK w konkursie na najpiękniejszą książkę roku 2000.
W latach 2004–2008 – jako redaktor naczelny kierował dwutygodnikiem „Miś”. Od wielu lat współpracuje ze „Świerszczykiem”. Jest twórcą graficznego wizerunku detektywa Pozytywki, głównego bohatera bestsellerowej serii Grzegorza Kasdepke a także współautorem, z Magdą Wosik pierwszej w Polsce bajki do rysowania pt. „O, ja cię! Smok w krawacie!” – Najlepszej Książki Dziecięcej 2011 roku w konkursie „Przecinek i kropka”, organizowanym przez Empik. W wolnych chwilach jeździ na motorze.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...