foto

15 marca na półki księgarskie trafiły dwie nowe publikacje Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak – w serii BASIA – „Basia i biblioteka” oraz – w cyklu BASIA i PRZYJACIELE – „Titi”. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa EGMONT. Basia jak zawsze rozbawi małych czytelników, wzruszy, ale i… poruszy.

Już tradycyjnie w książkach o Basi pytania i wątpliwości pięcioletniego człowieka zostały potraktowane z należytą powagą, a także z właściwym autorce poczuciem humoru. I jak zwykle są pieczołowicie zilustrowane, w charakterystyczny dla Marianny Oklejak sposób – z mnóstwem smaczków na drugim i trzecim planie.

W najnowszej książce „Basia i biblioteka” główna bohaterka razem z innymi przedszkolakami i panią Martą odwiedzają bibliotekę.
Biorą udział w artystycznych warsztatach z autorką i ilustratorką ulubionych książek Basi – Różą Marcinek. Podekscytowana Basia nie ukrywa radości, bo biblioteka to naprawdę fantastyczne miejsce!

Tym razem autorka porusza temat wyobraźni, tak ważnej dla każdego dziecka.
A wyobraźnia, jak wiadomo, może prowadzić do różnych sytuacji – zabawnych, a także twórczych. Do czego przydała się dzieciom na zajęciach w bibliotece?

Basia i przyjaciele to nowa seria przygotowana specjalnie dla trochę starszych sympatyków Basi, którzy chętnie poznają bliżej jej przyjaciół i ich codzienne problemy. To przepełnione całą gamą emocji historie o relacjach z rówieśnikami i rodziną. „Titi” to opowieść o nauce zrozumienia, akceptacji i odmienności. O cierpieniu związanym z odrzuceniem oraz o sile prawdziwej przyjaźni i miłości. Zwykły spacer Titiego i jego rodziców zostaje przerwany przez nieprzyjemne spotkanie. Przed Titim piętrzą się pytania, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź. Czy słowa mogą mieć kolory? Czy mogą ranić, jak ciężkie szare kamienie? Czy da się uleczyć rany zadane słowami? I jak sobie z tym poradzić, gdy jest się małym chłopcem z Haiti? Titi, Basia i Anielka zmierzą się z problemem różnic rasowych. Bardzo mocny i bardzo aktualny temat w serii dla małych dzieci.

„Basia” ukazuje się od jesieni 2008 r. Do tej pory wydano 27 tomów opowiadań. Wierni czytelnicy jeszcze przed wakacjami będą mogli poznać kolejne przygody Basi, już w czerwcu – „Basia i basen”.

„Lubię Basię, bo jest prawdziwa. Martwi się, cieszy, złości, dziwi. Jest ciekawa świata. Zadaje pytania. Żyje."
Wojciech Widłak, autor Pana Kuleczki

„Gorąco rekomenduję cykl o Basi każdemu z rodziców i każdemu nauczycielowi. Tego rodzaju książki pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość czytelników.”
Dr Grzegorz Leszczyński, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...