foto

Już wiemy, jakie książki dla dzieci powalczą o laur Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 roku w konkursie „PRZECINEK i KROPKA”. Właśnie rusza plebiscyt, w którym najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami wskażą swoją ukochaną lekturę.

Internetowe głosowanie potrwa do 14 marca na stronie www.przecinekikropka.pl. Najlepszą książkę dla dzieci 2016 roku poznamy 8 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”.

W tym roku spośród ponad setki zgłoszonych tytułów jury, składające się ze znawców literatury dziecięcej, wybrało 5 tytułów: „Klątwa dziewiątych urodzin” (Marcin Szczygielski, il. Magda Wosik, wyd. Bajka), „Praktyczny pan” (Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka), „Przed twoim urodzeniem” (Rascal, il. Mandana Sadat, wyd. Czerwony Konik), „Sam w domu” (Lotta Olsson, il. Maria Nilsson Thore, przeł. Agnieszka Stróżyk, wyd. Zakamarki) i „Tru” (Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak, wyd. Media Rodzina).
Autor i ilustrator wygranej pozycji otrzymają po 10 tysięcy złotych, a wydawnictwo specjalną promocję w salonach sieci i na empik.com.

Pięknie zilustrowany przez Emilię Dziubak i wymyślony przez Barbarę Kosmowską Zajączek „Tru” mieszka z mamą i rodzeństwem w Koniczynach Dolnych, uboższej dzielnicy, w której stoją skromne domy emigrantów. Szaraczki nie mają pięknych, barwnych futerek ani wciąż nowych gadżetów, jakimi dysponują ich koledzy z lepszej dzielnicy, Kolorowi.
Natomiast „Klątwa dziewiątych urodzin” autorstwa Marcina Szczygielskiego to trzecia część przygód Mai, ciabci i Monterowej. Magda Wosik zilustrowała, jak bohaterki przemierzając Warszawę, spotykają postacie z legend, skażone nieco współczesnym światem.
Z kolei historię wymyśloną przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel zobrazował Adam Pękalski. To groteskowa opowieść o tym, jak pewien „Praktyczny pan” nauczył się głaskać kota. Pomaga ona uświadomić sobie, że w życiu ważne są nie tylko wymierne osiągnięcia i sukcesy, ale także przyjaźń, radość i odrobina szaleństwa.
O tym, co było „Przed twoim urodzeniem” mówi metaforyczna opowieść Rascala i Mandy Sadat.
Wśród nominacji jest też niebanalna opowieść o przyjaźni, która niesie ze sobą i szczyptę zazdrości (bo jakże to – mrówkojad ma spokojnie patrzeć, jak jego orzesznica idzie na kurs z kretem?), i o tęsknocie (jakże dłuży się bez niej dzień…), i o oddaniu (ech, ta zupa cebulowa, przy której gotowaniu można bez wstydu uronić łzę…) – te motywy porusza „Sam w domu” Lotty Olsson, którą ubarwiła Maria Nilsson Thore.

Książki – finalistki, spośród wielu wspaniałych lektur wybrało jury w składzie: Dorota Koman – krytyk literatury dziecięcej, prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, dziennikarka; Ewa Gruda – krytyk literatury dziecięcej, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej; dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego; Ewa Świerżewska – krytyk literatury dziecięcej, tłumaczka, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl.

Rozstrzygnięcie konkursu „Przecinek i Kropka” na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2016 nastąpi 8 kwietnia, godz. 13.oo podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”. Odbędą się one w dniach 8 i 9 kwietnia w Plac Unii City Shopping w Warszawie. Wstęp na targi będzie bezpłatny.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...