foto

Teatr Miejski w Gliwicach wspólnie z Teatrem Papahema przygotowuje spektakl na podstawie „Opowieści o pilocie Pirxie” – zbioru dziesięciu opowiadań science-fiction autorstwa Stanisława Lema. Choć opowiadania powstały prawie pięćdziesiąt lat temu, wciąż intrygują czytelników i artystów szukających odpowiedzi na pytania dotyczące relacji człowieka z maszyną.

„Niezwykły lot pilota Pirxa” to teatralna wyprawa w Kosmos. Młodzi widzowie zostaną zaproszeni na pokład rakiety, aby towarzyszyć Pirxowi w egzaminacyjnym locie. Od tego lotu zależy czy Pirx zdobędzie uprawnienia pilota-kosmonauty. W kosmicznej przestrzeni czekają go nieprzewidziane przygody i perypetie. Do zdania egzaminu będzie niezbędna pomoc publiczności. Oprócz tytułowego bohatera kosmiczni podróżnicy poznają szereg zabawnych a czasem groźnych postaci z Ziemi i z Kosmosu.
W spektaklu osnutym na motywach opowiadań Stanisława Lema, oprócz żywego planu aktorskiego będą wykorzystane rozmaite – tradycyjne i nowatorskie środki wyrazu m.in.. lalki i multimedia.
W przedstawieniu m.in. wystąpią aktorzy związani z Teatrem Papahema z Białegostoku oraz Łukasz Kucharzewski z zespołu Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Spektakl jest przeznaczony dla widzów powyżej 9. roku życia.
Premiera „Niezwykłego lotu pilota Pirxa” odbędzie się 25 lutego o godz. 17.oo na Scenie Kameralnej Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Kolejne spektakle zaplanowano na:
27 lutego, godz. 11.3o
28 lutego, godz. 9.3o
19 marca, godz. 16.oo
20 marca, godz. 9.3o i godz. 11.3o
21 marca, godz. 9.3o i godz. 11.3o

Przedstawienie wg „Opowieści o pilocie Pirxie” Stanisława Lema przygotowują: reżyseria – Jerzy Machowski,
scenografia – Ľudmila Bubánová,
muzyka – Ignacy Zalewski,
projekt lalek – Olga Ryl-Krystianowska,
projekcje – Michał Dresner
Obsada:
Paulina Moś (Asystentka, Krystyna, animacja Łajki) ,
Helena Radzikowska (Jolanta, Nieznajomy),
Paweł Rutkowski (Pirx),
Mateusz Trzmiel (Boerst, Android, animacja Łajki),
Łukasz Kucharzewski (Profesor)

Teatr PAPAHEMA został założony przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. W skład zespołu wchodzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel.
„Niezwykły lot pilota Pirxa” jest ich siódmym spektaklem. W repertuarze PAPAHEMY można znaleźć propozycje zarówno dla widzów dorosłych, jak i dla tych młodszych. Obcnie są to: „Moral insanity. Tragedia ludzi głupich” na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej, „ Ich czworo. Tragedia ludzi głupich”,” Macbett” Eugène Ionesco, „Calineczka dla dorosłych” na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena stworzona we współpracy z Teatrem Montownia, „Alicja po drugiej stronie lustra” na podstawie prozy Lewisa Carrolla w reżyserii Przemysława Jaszczaka (TVP ABC ma patronat nad tym spektaklem) i „Poskromienie złośnicy” Williama Szekspira.
PAPAHEMA regularnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie, Teatrem Polonia w Warszawie prowadzonym przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury oraz Operą i Filharmonią Podlaską. Do swoich największych sukcesów twórcy mogą zaliczyć wygraną w konkursie Montownia Bis oraz zdobycie III nagrody w nurcie SzekspirOFF w ramach 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku za spektakl „Macbett.”

Zespół Teatru PAPAHEMA marzy o możliwości realizacji swoich pomysłów, łączących środki teatru formy z teatrem aktorskim, dobrą literaturę ze współczesną wrażliwością i poczucie humoru z refleksją na temat kondycji świata.

pozostałe aktualności