foto

Wydawnictwo PRÓSZYŃSKI i Ska przygotował pięknie ilustrowaną opowieść dla najmłodszych miłośników książek. Jej główny bohater Kajtek – mały szpak kochający książki – boryka się z problemami ze wzrokiem. To opowieść o tym, jak wykorzystywać zdobytą wiedzę i jak ważne jest twórcze myślenie i wspólne działanie.

„Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary” to historia, która pokazuje, że trzeba zwracać uwagę na niepokojące sygnały, które wysyła nasze ciało, pozwala też oswoić dzieci z myślą, że czasami trzeba szukać pomocy u specjalistów.

Mały szpak – Kajtek – odkrywa podczas czytania, że niewyraźnie widzi.
I również w książkach znajduje wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić. Udaje się więc do okulisty i dostaje swoje pierwsze okulary.
Z początku jest nimi zachwycony, ale jego kuzyni wyśmiewają go. Kompletnie załamany Kajtek na szczęście przypomina sobie, że okulary nosili znani ludzie: Ben Franklin, John Lennon i Gandhi.

Niestety, obserwując maleńkie rzeczy, których wcześniej nie dostrzegał, wpada w tarapaty, z których wydostaje się dzięki wiedzy zdobytej z książek, wyobraźni rozbudzonej podczas czytania i swej wyjątkowej pomysłowości… oraz pomocy licznego stada kuzynów, którzy odtąd chcą być tacy, jak on i również nosić okulary.

Książka „Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary” przede wszystkim uczy akceptacji i tolerancji. Nie sztuką jest bowiem wyśmiewać się z innych.
Natomiast wielką sztuką jest pozostać sobą, a nawet – jak bohater opowiadania, Kajtek – zaimponować prześmiewcom, by chcieli być tacy jak my.
Wielu maluchom ktoś dokucza – historia Kajtka pokazuje im, że jest możliwe szczęśliwe zakończenie, nawet jeśli czasem doświadcza się drwin i przykrości.

Autorką tej sympatycznej historii jest Jennifer Berne, a przetłumaczyli ją dla polskich dzieci – Janusz Kokoszewski i Dorota Koman.

TVP ABC rekomenduje tę lekturę rodzicom dzieci w wieku 4+.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...