foto

Czy znają Państwo książki z serii „Bajki filozoficzne”, które ukazują się nakładem wydawnictwa MUCHOMOR? Czy Państwa dzieci już miały okazję do nich zajrzeć? Jeśli nie, warto nadrobić tę zaległość, gdyż jest to cykl godny polecenia. Nadarza się po temu dobra okazja, bo właśnie ukazał się kolejny tom tej serii – „Bajki filozoficzne. Opowieści mistrza Sofiosa”.

Cykl „Bajki filozoficzne” jest obecny na polskim rynku wydawniczym już od 2004 roku. Dotychczas ukazało się pięć tomów z tekstem Michela Piquemala i ilustracjami Agnieszki Malmon: „Bajki filozoficzne”, „Bajki filozoficzne. Jak żyć razem?”, „Bajki filozoficzne. Jak żyć na ziemi” , „Bajki filozoficzne. Świat mitologii” oraz „Filozofowie dla dzieci”.

Książki składają się z krótkich przypowieści i opowiastek opatrzonych zwięzłym komentarzem Michela Piquemala.
Autor nie przytacza w nich encyklopedycznej wiedzy, nie obciąża naszych półek kolejnymi leksykonami filozoficznymi. Bajki filozoficzne zostały zaczerpnięte z folkloru oraz literatury różnych kultur i opracowane tak, by zachować tylko uniwersalną esencję opowieści.
Uwagi Michela Piquemala pomagają zadawać pytania i pobudzają młodych czytelników do samodzielnych wniosków.

Wszystkie publikacje z tego cyklu sprawdzają się jako pomoc dydaktyczna, na przykład szkolna lektura czy temat do dyskusji na zajęciach z wychowawcą, pedagogiem lub nauczycielem etyki, ale także jako zwyczajna książka, którą czyta się w domu, autobusie i na wakacjach.

Najnowsza, szósta część serii została zatytułowana „Bajki filozoficzne. Opowieści mistrza Sofiosa”.
Tym razem autor nie komentuje przytaczanych opowieści, ale ukrywa się za narratorem, czternastolatkiem, przyjmującym niekonwencjonalne nauki fikcyjnego filozofa. Młodzi ludzie zadają mistrzowi pytania lub wyrażają swoje wątpliwości, a on odpowiada metaforycznymi opowieściami.
Takimi lekcjami nie znudzi się żaden współczesny uczeń, niezależnie czy kończy szkołę podstawową, czy niedługo zostanie absolwentem gimnazjum lub liceum.
Kurs filozofii w wydaniu Michela Piquemala i Sofiosa nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie zaśmieca umysłu nastolatka nazwiskami, datami i nazwami nurtów filozoficznych. Ta książka uczy myślenia, a nie historii myśli.

Sofios w prosty sposób opowiada o wielkich pytaniach i dylematach moralnych, od zawsze nurtujących ludzkość, czyli także tu i teraz.
Jakie są granice możliwości ludzkiego umysłu? Czy można pokonać naturę albo przeznaczenie? Jak postępować, by być szczęśliwym i zadowolonym z siebie? Kim jest „swój”, a kim „obcy”? Czy małe czyny nie mają znaczenia? Po co się martwić o innych? Jakie dobro na tym świecie jest najcenniejsze? O prawdziwych wartościach rozprawiają tu nie tylko ludzie, ale też zwierzęta i rośliny.

Te bajkowe wykłady sięgają do korzeni filozofii, a jednocześnie odbiegają od tradycyjnych metod nauczania. Jedna przypowieść zajmuje zazwyczaj tylko stronę, a całość została swobodniej potraktowana niż wcześniejsze tomy „Bajek filozoficznych”.
Nie znajdziemy tu objaśnień, słów kluczowych i bibliograficznych informacji, tylko interesujące bajki, które można czytać w dowolnej kolejności, na wyrywki lub od deski do deski.

„Bajki filozoficzne” są propozycją dla wszystkich nastolatków lubiących myśleć.
Wyobraźnię czytelnika pobudzają również proste ilustracje. Podczas, gdy większość polskich ilustratorów eksperymentuje z kolorami i formami w książkach dla dzieci, Agnieszka Malmon stawia na czarno-białe szkice, osiągając intensywny, niezapomniany efekt.
Publikacja przyciąga uwagę również ułożeniem tekstu, naśladującym prasowe tytuły, nagłówki i kolumny.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...