foto

W sobotę, 12 listopada, w Teatrze Baj premiera spektaklu „Kto rozśmieszy pechowego nosorożca?” Ireneusza Maciejewskiego na podstawie książki Leszka Kołakowskiego.

Nosorożec marzy, żeby latać. Niestety nie wie, jak to zrobić, dlatego jest bardzo smutny. Z pomocą przychodzi mu Wróbel, który jako specjalista od akrobacji powietrznych staje się nauczycielem smutnego bohatera. Rady Wróbla, choć poczciwe, nie przynoszą zamierzonego efektu. Po wielu nieudanych próbach Nosorożec dokonuje odkrycia, które sprawia, że w jego sercu pojawia się radość.

Przedstawienie „Kto rozśmieszy pechowego nosorożca?” powstało na podstawie bajki wielkiego filozofa Leszka Kołakowskiego, którą napisał dla swojej córki. Autor w prostej i sympatycznej opowiastce zawarł nie tylko swoje filozoficzne poglądy i znane z wywiadów poczucie humoru, ale – co najważniejsze – udało mu się w niej oddać wrażliwość dziecka.

Spektakl jest adresowany do najmłodszych widzów. Prosta i mądra historia, sympatyczne i wyraziste postacie, a także duże przedmioty na scenie oraz łagodna muzyka jazzowa tworzą bajkowy świat, w którym dziecko czuje się bezpiecznie.

Przedstawienie opiera się na motywie teatru w teatrze i teatralnej umowności. Aktorzy są ubrani w wielobarwne kostiumy, swoim wyglądem przypominają mimów albo klaunów. Wcielają się w różne postacie. Stają się zwariowaną rodziną, rybakami, tłumem na wiecu wyborczym czy manekinami, jednocześnie pozwalając widzom na twórczą swobodę interpretacyjną w odkrywaniu, kto jest kim.

Scenografię stanowią przedmioty codziennego użytku, należące do świata dorosłych. Powiększone do gigantycznych rozmiarów, przywołują skojarzenia ze światem baśni czy dziecięcych zabawek i pobudzają wyobraźnię głównego bohatera.
Postacie spektaklu starają się dostrzec w tych przedmiotach postać Nosorożca. I tak wielki imbryk staje się Nosorożcem, łyżeczka od herbaty – wiosłem, a pudełko od zapałek – łóżkiem.
Inspiracją dla twórców spektaklu był manifest artystyczny belgijskiego malarza surrealisty Rene Magritte’a, zakładający, że rzeczy widziane na obrazie czy na scenie nie są tym, czym wydaje nam się, że są.

Twórcy spektaklu:
autor – Leszek Kołakowski
adaptacja i teksty piosenek – Ireneusz Maciejewski
reżyseria – Ireneusz Maciejewski
scenografia – Dariusz Panas
muzyka – Łukasz Pospieszalski
ruch sceniczny – Krzysztof Roszko
asystent reżysera – Małgorzata Suzuki
obsada: Marcin Marcinowicz, Elżbieta Bieda, Piotr Michalski, Aneta Płuszka, Małgorzata Suzuki, Hanna Kinder-Kiss

Premiera spektaklu odbyła się 12 listopada.
Kolejne przedstawienia „Kto rozśmieszy pechowego nosorożca?” zaplanowano na:
13 listopada, godz. 11.oo
15 listopada, godz. 10.oo i godz. 12.oo
16 listopada, godz. 10.oo i godz. 12.oo
17 listopada, godz. 10.oo i godz. 12.oo
18 listopada, godz. 10.oo i godz. 12.oo
19 listopada, godz. 11.oo
20 listopada, godz. 11.oo

pozostałe aktualności