foto

Już 13 listopada o godz. 15.oo w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się wernisaż „WYSTAWY ZABAWEK”. Muzeum zaprasza na otwarcie ekspozycji zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas otwarcia są przewidziane konkursy z nagrodami.

„WYSTAWA ZABAWEK” to ekspozycja, na której zostanie zaprezentowanych ponad 300 zabawek, pochodzących z państwowych zbiorów oraz z prywatnych kolekcji. Będą to polskie zabawki z różnych okresów historycznych.
Najstarsze z nich są datowane na XI wiek, najpóźniejsze będą pochodzić ze współczesnych – również dziecięcych! – kolekcji.

Na wystawie zobaczymy zabawki, które animują dzieci, aranżując pewnego rodzaju spektakl (będą to przede wszystkim ludzkie i zwierzęce figurki) oraz przedmioty, które stają się figurami lub akcesoriami rozmaitych gier (kule, piłki, pionki, gwizdki).

Centrum ekspozycji zajmą najstarsze zabawki, pochodzące z archeologicznych wykopów, z terenów Polski. Są to przede wszystkim miniaturki z drewna, gliny lub stopu cyny z ołowiem (akcesoria kuchenne, fragmenty mebelków dla lalek, miniaturowa broń), figurki zwierząt i ludzi, a także takie zabawki jak bączki, warkotki, gwizdki czy skarbonki, akcesoria różnych gier.

Jedną z ciekawostek, którą będzie można zobaczyć na wystawie jest wyjątkowy obraz niderlandzkiego malarza Petera Bruegla Starszego z 1560 r. „Zabawy dziecięce”, na którym interpretatorzy doszukali się ponad 70 zabaw!

Zwiedzający nie będą się nudzić!
Aranżacja wystawy zachęca do szukania relacji między zabawkami sprzed 1000 lat a tymi, które pamięta się z własnego dzieciństwa, dzieciństwa swoich rodziców, dziadków i pradziadków, a nawet prapradziadków.

Motto wystawy stanowi zdanie Katarzyny Kabacińskiej:
„Zabawa może istnieć bez zabawki, ale zabawka bez zabawy jest tylko zwykłym przedmiotem”.
Towarzyszyło ono przy tworzeniu wszystkich elementów wystawy – od samego projektu aranżacji przestrzeni, na której nie tylko są pokazane przedmioty, ale i sposób ich wykorzystywania, poprzez interaktywne zwiedzanie, angażujące małych gości, aż do programu wydarzeń towarzyszących, w ramach których będą się odbywać pokazy filmowe, wykłady i warsztaty.


„Wystawa zabawek” w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie potrwa do 12 lutego.
Jej kuratorem jest Magda Robaszkiewicz.

Zachęcamy, by w czasie podróży po Polsce z dziećmi tak planować trasę, by wiodła ona przez dawną stolicę Polski. Ekspozycja jest warta obejrzenia.


Na zdjęciu obok, po jego prawej stronie, widzimy niewielką, pochodzącą z ok. XVIII-XIX w. i znalezioną w Gnieźnie, glinianą skarbonkę (ze zbiorów MPPP w Gnieźnie). Do dziś tradycja skarbonki przetrwała, najczęściej w formie glinianej świnki, choć niektórzy mieli wyjątkowe skarbonki w kształcie Fiata 126p.
Ta zielona na zdjęciu pochodzi z Muzeum Narodowego w Szczecinie, a datuje się ją na 2 poł. XX w.
To tylko niektóre przykład jednego z wielu interesujących przedmiotów, jakie od 13 listopada będzie można zobaczyć na „Wystawie zabawek”.

Na wystawie zobaczymy m.in. taką, znalezioną w Gnieźnie, kostkę do gry, jaką widać na zdjęciu obok.
Tego rodzaju przedmioty upowszechniły się w Polsce na przełomie XIII i XIV w. Tak przygotowane kostki mogły służyć do gier zręcznościowych (w tzw. ciupy), w tym do gry w miniaturowe kręgle oraz do rzutów na punkty, wartościowanych zależnie od boku, na który upadły.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...