foto

Jak grać z małymi dziećmi, by nie zniechęcić maluchów, a samemu śmiertelnie się nie nudzić? Jest na to sposób – sięgnąć po najnowsze gry kooperacyjne, w których cała rodzina pracuje na wspólne zwycięstwo. Zamiast rywalizacji uczymy dzieci gry zespołowej. Przeciwnikiem staje się sama planszówka, a nie inni gracze. Gry odniosły wielki sukces za naszą zachodnią granicą.

„Mali detektywi” i „Kotek psotek” to pierwsze propozycję gier kooperacyjnych z nowej serii „Rodzinka wygrywa”, adresowanej do małych dzieci, w wieku 3+, które dla Państwa pociech przygotowało Wydawnictwo EGMONT. Kooperacyjne, czyli takie, w których cała drużyna pracuje na zwycięstwo.

Dzieci to bardzo spostrzegawczy gracze. Grając z maluchami w gry typu „memory” trzeba uważać, żeby nie zdobyć zbyt dużo punktów – dzieci są rozczarowane i często płaczą. Jeśli z kolei celowo damy dziecku wygrać, może to zauważyć i obrazić się za ulgową taryfę. Co zatem zrobić? Z pomocą przychodzą gry kooperacyjne, w których zamiast rywalizacji, wszyscy grają do jednej bramki.

Istotą gier kooperacyjnych jest to, że współdziałamy razem jako zespół i oczywiście nadal możemy przegrać, ale dotknie to równo wszystkich, albo też wszyscy razem wygramy. Tego typu pozycje przyjdą nam z pomocą przy wprowadzaniu w świat planszówek dzieci, którym ciężko pogodzić się z samotną przegraną.

W drużynowej grze nie występuje rywalizacja, a gracze omawiają sytuację na planszy i wspólnie podejmują decyzję, co trzeba zrobić w danej sytuacji. Dzięki temu rodzice mają frajdę z pomagania, a dzieci uczą się logicznego myślenia, współpracy i radzenia sobie z emocjami.
Maluchy dużo bezpieczniej czują się w drużynie. Przeciwnikiem staje się sama gra, a nie inni gracze. Czasem warto całą rodziną zacząć grać, żeby wspólnie pokonać zadanie – a będą one różne i wcale niełatwe, nawet dla starszych zawodników.

Kotek Psotek uwielbia ścigać się ze zwierzątkami w ogrodzie. Jest bardzo szybki, ale przyjaciele potrafią go przechytrzyć. Pomóżcie ptaszkowi, wiewiórce i myszce dotrzeć do kryjówki na drzewie.
Celem gry jest doprowadzenie zwierzątek do kryjówki, zanim kotek je dogoni. Kotek szybko biega, dlatego gracze muszą być sprytniejsi, wykorzystując skróty na planszy oraz kocie przysmaki. W grze nie występuje rywalizacja między graczami, ponieważ wszyscy mają wspólny cel.
„Kotek Psotek” ma proste zasady, efektowne elementy i niebanalną rozgrywkę, która spodoba się zarówno dzieciom jak i rodzicom.

„Mali detektywi” to połączenie gry detektywistycznej z mechaniką zapamiętywania. Gracze nie tylko muszą odnajdywać pary przedmiotów, ale także wydedukować, których brakuje. Mają coraz mniej czasu na wykonanie zadania, co generuje wielkie emocje.
Antek i Antosia bardzo lubią zabawę w detektywów. Najpierw ich tata chowa kilka przedmiotów do magicznej skrzyni. Potem dzieci muszą odnaleźć wszystkie pozostałe rzeczy i wydedukować, których brakuje. Czy uda im się rozwiązać zagadkę, zanim skończy się czas?
Elementy manualne, takie jak przekręcanie wskazówki zegara, czy wrzucanie żetonów do specjalnego otworu w planszy, są dodatkową atrakcją dla maluchów.

pozostałe aktualności