foto

Grafika komputerowa zazwyczaj kojarzy się z wyretuszowanymi zdjęciami modelek, bajkowymi pejzażami czy atrakcyjnymi reklamami. W rzeczywistości daje o wiele większe możliwości.

„Piksele, wektory i inne stwory” to wprowadzenie do grafiki komputerowej dla dzieci, z którego skorzysta też niejeden dorosły. Czytelnicy dowiedzą się, czym są tryby kolorów, na czym polega różnica między grafiką rastrową a grafiką wektorową, a także zobaczą, na co trzeba zwrócić uwagę, przygotowując plik do publikacji w Internecie oraz do druku.

Poznają programy do grafiki rastrowej – Photoshop Online Tools i Adobe Photoshop CC. Pierwsza z tych aplikacji jest bezpłatna i dostępna w wersji webowej. Zawiera wszystkie podstawowe i najbardziej niezbędne narzędzia, które można też znaleźć w drugim, komercyjnym programie. Dzięki Photoshop Online Tools młody człowiek nauczy się korygować fotografie, stosować różne fantastyczne efekty, zmieniać ustawienia obrazu, np. balans bieli, nasycenie kolorów lub kontrast. Photoshop CC natomiast ułatwi zrozumienie istoty warstw i ich stosowania.

Jeśli czytelnik chce zaprojektować ulotkę, logo, wizytówkę, powinny go zainteresować aplikacje do grafiki wektorowej: Inkscape (bezpłatny) i CorelDRAW X8. Nauczy się używać linii pomocniczych, korzystać z mechanizmów pozwalających na powielanie elementów, a także ich jednoczesne przekształcanie. Zobaczy, że grafika wektorowa może być tak samo interesująca, jak grafika rastrowa.

W publikacji przedstawiono konkretne, pełne przykłady, a każdy etap pracy został dokładnie opisany i zilustrowany, co pozwala na porównanie własnego dzieła z omawianym ćwiczeniem.
Pamiętajmy, że jedynym ograniczeniem w grafice komputerowej jest wyobraźnia. Projekty mogą być interesujące już dzięki kilku narzędziom. Książka zachęca dzieci, by twórczo spędzać czas przy komputerze! By ruszyć szare komórki i stworzyć coś fantastycznego!

O twórcach słów kilka…
Autorami książki są:
Alicja Żarowska-Mazur – magister zarządzania, inżynier informatyk, absolwentka Wydziału Informatyki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Bielsku-Białej oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jest egzaminatorką ECDL. Pracuje w branży IT. Lubi fantastyczną literaturę, grę w scrabble’a i sudoku.
BR> Dawid Mazur – inżynier informatyk, absolwent Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach. Trener IT, właściciel firmy informatycznej. Lubi wypady w góry, jazdę na nartach i szeroko rozumianą elektronikę oraz nowe technologie.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...