foto

Z radością informujemy „BYCZEK FERNANDO” w reż. Roberta Jarosza – spektakl, który można oglądać w zaprzyjaźnionym z TVP ABC warszawskim Teatrze Lalek Guliwer, zdobył serca widzów i jury na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dla Dzieci w Banja Luce!

Spektakl „Byczek Fernando” otrzymał GRAND PRIX za najlepsze przedstawienie dla dzieci.
Ponadto Teatr Guliwer przywiózł jeszcze 3 nagrody: za najlepszą reżyserię dla Roberta Jarosza, za najlepszą scenografię dla Pavla Hubički i nagrodę aktorską za tytułową rolę dla Tomasza Kowola.

„Byczek Fernando” to spektakl zrealizowany na podstawie wierszowanej bajki autorstwa amerykańskiego twórcy literatury dziecięcej, Munro Leafa. Fabuła książki opowiada o byczku, pokojowo nastawionym do świata, który zamiast brać udział w korridzie woli wieść spokojne, radosne życie, przesiadywać pod ulubionym drzewem i wąchać kwiaty.
Bajka przypomina o tym, że pokój na świecie jest najważniejszy.
Barwna scenografia spektaklu nawiązuje do hiszpańskich motywów i kubistycznych form.

Pierwsza publikacja książki zbiegała się w czasie z wybuchem wojny w Hiszpanii, co spowodowało, że uznano ją za utwór pacyfistyczny i na długie lata zakazano jej wydawania. W Polsce utwór został spopularyzowany za sprawą mistrzowskiego przekładu Ireny Tuwim.

„Pomysł na realizację przedstawienia zrodził się z zestawienia postaci byczka z bajki Munaro Leafa z motywem byka pojawiającym się w twórczości Pabla Picasso. Fabułę książki umieszczamy więc w kubistycznym świecie malarstwa i rzeźby, który jest bliski wrażliwości dziecka i jego postrzeganiu świata” – mówi reżyser spektaklu Robert Jarosz.

Spektakl jest adresowany do dzieci w wieku 5+.

pozostałe aktualności