foto

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” postanowiło przekonać dzieci, że ich rówieśnicy przed laty świetnie się bawili, chociaż nie mieli tabletów, ifonów i play station. W co się bawiono? I jak się w to bawić? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w książkowej nowości „Gry i zabawy z dawnych lat”.

Graliście w komórki do wynajęcia, ziemniaka, tramwaj, gumę? Wiecie, co to hacele, chłopek, pikuty, zośka?
Autorka książki „Gry i zabawy z dawnych lat” – Katarzyna Piętka przypomina zabawy z czasów, kiedy nie było komputerów, kablówki, a nawet telewizora w wielu domach. Dzieci spędzały dużo czasu na dworze i po prostu bawiły się ze sobą. Osiedla nie były ogradzane, biegało się z kluczem na szyi, a centrum towarzyskim podwórek był trzepak.

Wśród pięćdziesięciu zabaw i gier przypomnianych w książce, znalazły się te najprostsze jak „Baloniku nasz malutki”, „Mam chusteczkę haftowaną” czy „Mało nas do pieczenia chleba”, zabawy typowo podwórkowe jak dwa ognie, kapsle, wojna, ale i zabawy ludowe jak „Uciekła mi przepióreczka w proso”, „Jaworowi ludzie”, „Król Lul”, „Moja Ulijanko” czy wreszcie zabawy na niepogodę jak pomidor, piekło-niebo, inteligencja, wisielec, teatr cieni i wiele innych.

Nasza Księgarnia chce tą książką nie tylko zachęcić do sentymentalnej podróży w przeszłość, ale przede wszystkim dać współczesnym dzieciom skarbnicę pomysłów na dobrą zabawę.

Hej, hej, dwa patyki,
Hej, hej, dwa dębowe.
Hej, hej, dwa patyki
Do zabawy już gotowe.
Hej, hej, dwa patyki...

Aby dobrze się bawić, niewiele potrzeba… Wystarczy chwycić się za ręce i krążyć w kole…

Autorką książki jest Katarzyna Piętka – z wykształcenia polonistka zafascynowana teatrem, która dawno temu pisywała do magazynu „Teatr” i nałogowo oglądała spektakle Jerzego Grzegorzewskiego. Od prawie dziesięciu lat jest redaktor prowadzącą w wydawnictwie „Nasza Księgarnia”. Jest też mamą rezolutnej Marianki, która inspiruje ją do kolejnych projektów książkowych.

Pomysłowe, wesołe, a jednocześnie instruktażowe ilustracje to dzieło Agaty Raczyńskiej – ilustratorki książek dla dzieci i młodzieży, autorki komiksów i animacji, zaliczanej do kręgu twórców polskiego netartu (projektagatka.art.pl). Plastyczka mieszka i pracuje pomiędzy Chile, Meksykiem i Polską.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...