foto

14 września 2016 roku, nakładem wydawnictwa Egmont, ukazała się trzypoziomowa seria „Czytam i główkuję” dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Seria łączy pięknie zilustrowane opowiadania wybitnych pisarzy dziecięcych z zagadkami i łamigłówkami, wspomagającymi logiczne myślenie. Te sześć książeczek to czytanie i interaktywna zabawa z bohaterami literackimi w jednym!

W książkach z serii „Czytam i główkuję” dzieci znajdują sympatycznych bohaterów, śmiało rozwiązujących nietuzinkowe problemy, ogromną dawkę humoru, zaskakujące łamigłówki, szalone zagadki oraz naklejki, które można wykorzystać w zadaniach.
Książki zostały stworzone w serii podzielonej na trzy poziomy, dzięki czemu każdy sympatyk czytania i dobrej zabawy, niezależnie od wieku i umiejętności, znajdzie coś dla siebie.

„Bardzo ważne jest, aby pierwsze kroki stawiać w przyjaznej atmosferze, aby zadania i łamigłówki były przydatne życiowo, a pomoce naukowe estetyczne i dostosowane do wieku. Seria Czytam i główkuję pozwala w przystępny sposób posiąść i ugruntować podstawową wiedzę logiczną” – mówi Krzysztof Dresler, ojciec dwójki dzieci.

Pierwszy poziom jest przeznaczony dla dzieci w wieku 4–5 lat. Bohaterem książek jest stworzony przez Wojciecha Widłaka król Gromoryk, który nieustannie wpada w tarapaty. Dopełnieniem historii o komicznych przygodach władcy są łamigłówki i logiczne zadania, rozwijające umiejętności przydatne w codziennym życiu. Książeczki zilustrowała Ewa Poklewska-Koziełło.

Do książek z poziomu drugiego, przeznaczonych dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat, ich autorka – Zofia Stanecka zaprosiła Fryderyka Epsilona Dwudziestego z planety Pedanteria. Fryderyk, w skrócie zwany Fredkiem, trafia na Ziemię, gdzie poznaje Jagodę i jej dwóch braci. Dopełnieniem przygód dzieci i kosmity są przezabawne zagadki i łamigłówki.
Te publikacje ilustracjami opatrzyła Marta Szudyga.

Na poziomie trzecim szaleje siedem Szczurków, które stworzył Rafał Witek. Uczestnicząc w przygodach tej grupy przyjaciół, 7–8-letnie dzieci, dzięki szalonym zagadkom i łamigłówkom, mogą rozwijać swoje szkolne umiejętności. Pogodne rysunki to dzieło Daniela de Latour’a.

W serii „Czytam i główkuję” połączenie literatury, obrazu, zabawy i ćwiczeń tworzy całość, która jednocześnie pobudza kreatywność, uczy logicznego myślenia, zachęca do rozwiązywania problemów i wzmacnia wiarę we własne możliwości. W ten sposób podczas zabawy dzieci niepostrzeżenie rozwijają analityczne myślenie i wyciąganie wniosków. Stają się one częścią wspólnie przeżytej opowieści, początkiem ciągu dalszego, drogi do sukcesu, do pewności, że w każdej trudnej sytuacji znajdzie się rozwiązanie. Bo dziś wszyscy – czy tego chcemy, czy nie – nieustannie zderzamy się z sytuacjami, które wymagają od nas odwagi w myśleniu.
„Czytam i główkuję” wspiera myślenie i rośnie razem z dzieckiem!

Dla dzieci w wieku od 4 do 5 lat są dwie książki. Pierwsza – „Król Gromoryk i zagadkowy smok”, która opowiada o tym, jak w królewskim pałacu pojawia się smok. Jest wielki, uszasty i ogoniasty – tak w każdym razie opisuje go król Gromoryk, który widział stwora. Rzecz w tym, że nikt oprócz króla w istnienie smoka nie wierzy… Król Gromoryk jest nietypowym władcą. Jego przygody zaskakują i skłaniają do myślenia!
Druga to „Król Gromoryk i niezwykła zbroja”. O czym jest? Podczas przeglądu królewskiej garderoby rozsypuje się na kawałki cenna zbroja, w której król Gromoryk oświadczył się królowej Dobrochnie. Przed królem i jego rezolutnym kotem Gadułą stoi nie lada wyzwanie. Czy uda się poskładać pancerz i co z tego wyniknie? Dla starszych książkolubów – 5 –7- letnich Zofia Stanecka napisała również dwie książki. Pierwsza – „Fredek i jeden do pary” to historia Fryderyka Epsilona Dwudziestego zwanego Fredkiem, następcę tronu na planecie Pedanterii, który ma dosyć uporządkowanego świata. Pewnego dnia siada za sterami gwiezdnego ścigacza i obiera kurs na najbardziej zabałaganioną planetę. Trafia oczywiście na… Ziemię, gdzie zaprzyjaźnia się z rezolutną Jagodą i jej braćmi. Zrozumienie tej dziwnej planety i jej mieszkańców okaże się bardzo trudne.
Druga to „Fredek i koło fortuny”. O czym opowiada?
Wakacje w pełni, a przed Jagodą i jej braćmi nowe wyzwanie. Trzeba naprawić gwiezdny ścigacz, którym Fredek przybył na Ziemię. Wszyscy biorą się do działania. Przy okazji wspólnej pracy Fredek zawrze nową znajomość i dowie się sporo interesujących rzeczy o mieszkańcach Ziemi.

„Szczurki chwytają życie za ogon” „Szczurki wchodzą na antenę” to książki z 3. poziomu, czyli dla najstarszych dzieci – w wieku od 7 do 9 lat.
Mieszkają w kanałach, grzebią w śmieciach i ciężko pracują na kawałek suchara. Ząbek, Norman, Doktorek, Siostry Szmelc, Trampek i Znajda to zgrana paczka. Kiedy decydują się na wakacyjny wyjazd, nie mają pojęcia, jak wiele przygód i emocji ich czeka. Szczurki to niezwykła kompania. Ich szalone przygody śmieszą i zachęcają do rozwiązywania najdziwniejszych zagadek. Bo Szczurki nieźle kombinują, żeby wyjść na swoje! To streszczenie pierwszej książeczki.
A druga opowiada o tym, jak pewnego dnia szczurki wpadają na pomysł założenia stacji telewizyjnej. I, jak to w życiu bywa, każdy ma własną wizję tego przedsięwzięcia. Ciekawe, czy uda się im zrealizować marzenia…

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...