foto

Już tuż, tuż jesienne spotkania z teatrem dla maleńkich, nieco większych, młodych i dorosłych. 1 października rozpocznie się specjalna, XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016.

Z tej okazji w Warszawie odbędzie się ponad 100 teatralnych wydarzeń. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane najlepsze spektakle z Polski i ze świata.
Festiwal KORCZAK to m.in.: dyskusje, happeningi, konkursy, nagrody, Strefa Dziecka oraz coroczny marsz ku czci Patrona – Janusza Korczaka.
Wielkie otwarcie Festiwalu KORCZAK 2016 odbędzie się w sobotę,
1 października, o godz. 16.oo w Teatrze Powszechnym w Warszawie, który stanie się festiwalowym centrum.
„XX Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016 to wyjątkowa edycja nie tylko ze względu na jej okrągłą rocznicę. Jesteśmy świadkami wymiany pokoleń. Dorośli, którzy kiedyś przychodzili na spektakle ze swoimi rodzicami, teraz przychodzą tu ze swoimi dziećmi. Wiemy, że bliskie spotkania z teatrem są cenne i ważne. Od wielu lat mamy pełną widownię na prezentowanych spektaklach festiwalowych. Cieszymy się, że rodzice dbają o edukację poprzez spotkania z różnymi formami teatru. My staramy się pamiętać o każdym widzu: maleństwie, przedszkolaku, uczniu, nastolatku. Ale także wszystkie spektakle adresujemy do dorosłych – których zabieramy w niecodzienne podróże teatralne i przez chwilę pozwalamy im poznać świat ich dzieci. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia nas podczas tej wyjątkowej, jubileuszowej edycji Festiwalu KORCZAK 2016” – mówi Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.

12 dni spotkań z teatrem…
Od soboty, 1 października, codziennie aż do 12 października, na scenach Teatru Powszechnego, Teatru Lalka i Teatru Baj, zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt spektakli z Polski oraz z zagranicy. Przed każdym spektaklem na widzów czekają happeningi, a po każdym pokazie widzowie będą mieli okazję spotkać się z twórcami, reżyserami oraz dowiedzieć się o tajnikach ich pracy. Teatralną edukację uzupełnią warsztaty, których zakres oraz tematyka nie tylko wiążą się z teatralną sztuką, ale także z nauką tolerancji, akceptacji. Podczas tegorocznej edycji zaprezentują się teatry z Czech, Francji i Rosji. Występy zagranicznych gości dobrano tak, aby język nie powodował żadnej bariery dla najmłodszych widzów.
Uczniowie dla Festiwalu KORCZAK …
W ramach tegorocznego Festiwalu zostaną również zaprezentowane trzy spektakle powstałe w ramach Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego: „Tutaj jest wszystko”, „#enterorestes” oraz „Co dwie głowy to nie jedna”. Głównym celem projektu jest poszerzanie i pogłębianie artystycznej wiedzy, połączonej z rozwojem kreatywności u dzieci i młodzieży. W tym celu po każdym z tych spektakli odbędą się artystyczne warsztaty. Te przedstawienia stworzono specjalnie z myślą o placówkach oświatowych, dlatego też właśnie tam Festiwal KORCZAK je zaprezentuje.

„Marsz ze Złocistym” w hołdzie Januszowi Korczakowi
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2016 młodzi widzowie wraz ze swoimi rodzicami, opiekunami, nauczycielami i aktorami, tradycyjnie będą mogli uczestniczyć w „Marszu ze Złocistym” ku pamięci Doktora Janusza Korczaka – patrona Festiwalu, który zasłynął dzięki wielkiemu poświęceniu dla Młodego Człowieka.
Marsz odbędzie się 4 października o godz. 12.oo i ruszy spod Teatru Lalka, gdzie kiedyś mieścił się Dom Dziecka. Uczestnicy udadzą się pod pomnik Janusza Korczaka i udekorują go świeżymi złocistymi słonecznikami, aby w tym symbolicznym geście uczcić Doktora Korczaka i Jego trud włożony w wychowanie i edukację dzieci.
Nie tylko coś dla ducha, ale i dla malucha…
Jak co roku nie zabraknie też Strefy Dziecka symbolizującej Święto Małego Człowieka. Tradycyjnie mieścić się będzie przed oraz w przestrzeni Teatru Powszechnego. 20 minut przed każdym spektaklem dzieci wraz ze swoimi rodzicami będą mogły obserwować tam niepowtarzalne wydarzenia teatralne, bawić się, budować konstrukcje z kolorowych klocków i odrysować swoją dłoń w Alei Gwiazd.
Z myślą o najmłodszych „NAJ NAJACH” będzie kontynuowany wyjątkowy program „Ab ovo”, czyli „zacząć od jaja”. Noworodki i niemowlęta mogą być odbiorcami sztuki dzięki niestandardowym formom teatralnym, takim jak barwy, kształty, dźwięki. Przedstawienia: „Miravella”, „Książeczka” i „Len” umożliwią im poznawanie i zdobywanie świata za pomocą zmysłów i wrodzonych umiejętności postrzegania.
Interaktywne poznawanie i rozwój…
XX Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży oprócz niezwykłych spektakli oferuje swoim uczestnikom liczne warsztaty, których celem jest zachęcenie dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli do rozwoju swojej osobowości. Warsztaty zwykle powiązane są z przedstawieniami, aby bliżej zapoznać się z motywami i pracą twórców oraz aktorów. Ponadto zwracają one uwagę na aktualne problemy, uczą akceptacji i zrozumienia dla osób niepełnosprawnych.
XX edycji minęło……
Oficjalne zakończenie Festiwalu KORCZAK 2016 odbędzie się 12 października o godz. 18.oo. Oprócz pożegnalnego widowiska teatralno-muzycznego „Do zobaczenia” na gości czekają wielkie emocje związane z wyłonieniem zwycięzców konkursu. Zostaną wręczone specjalne nagrody.
Jurorzy-Juniorzy – reprezentowani przez dziecięce jury, wręczą „Ziarenko” dla samodzielnie wybranego i najwyżej ocenionego spektaklu.
Natomiast Jury składające się z dyrektorów i selekcjonerów największych i najbardziej prestiżowych festiwali teatru dla dzieci na świecie, ogłosi kto zdobędzie Grand Prix Festiwalu – „Złocisty” (dla twórców najlepszego spektaklu), nagrodę „Kot w worku” (jednoczesne zaproszenie na Festiwal w przyszłym roku) oraz wyróżnienia „Słoneczniki”.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...