foto

Uwaga! Uwaga! Legendarny komiks „Kajko i Kokosz” powraca! Tworzone przez wspaniałego scenarzystę i rysownika Janusza Christę przygody dwóch słowiańskich wojów są od dziesięcioleci jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Kontynuacji kultowego komiksu podjęli się znani polscy scenarzyści i rysownicy, którzy podeszli do zadania z miłością i z pietyzmem. Wydaniem serii zajął się EGMONT, a premiera odbyła się 14 września.

Choć na świecie od dawna kontynuuje się kultowe serie komiksowe, w Polsce takie projekty są jeszcze mało popularne. Przeszło ćwierć wieku trzeba było czekać na reaktywację słynnej serii Janusza Christy Kajko i Kokosz. Założeniem Tomasza Kołodziejczaka, redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu, było znalezienie godnych następców, którzy nie będą kopiować Janusza Christy, lecz stworzą kontynuację przygód Kajka i Kokosza w duchu opowieści Mistrza.

Tomasz Kołodziejczak, który bardzo dobrze znał Janusza Christę, za zgodą i ze wsparciem wnuczki autora – Pauliny, podjął się kontynuacji dzieła Mistrza. Znalezienie twórców, którzy potrafiliby zbudować historie tak, aby były lekkie, oryginalne, zabawne, a jednocześnie zadowoliły fanów serii, okazało się nie lada wyzwaniem. „Gdyby to było łatwe, Egmont już dawno znalazłby wiernego naśladowcę. A do opowiedzenia zostało jeszcze mnóstwo historii.” – mówi Krzysztof Janicz, autor jednego ze scenariuszy przygód nowego „Kajko i Kokosza”, twórca biografii Janusza Christy. W 2007 roku został zorganizowany pierwszy konkurs im. Janusza Christy, który dał szansę młodym polskim rysownikom i scenarzystom na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów komiksów dla dzieci. Egmont i Klub Świata Komiksu zaprosiły do współpracy przy tworzeniu nowych przygód „Kajko i Kokosza” znakomitych scenarzystów i rysowników.
Kontynuacji kultowej serii podjęli się: Piotr Bednarczyk, Krzysztof Janicz, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Norbert Rybarczyk, Tomasz Samojlik. Dla większości z nich „Kajko i Kokosz” był w dzieciństwie codzienną lekturą. „Komiks Kajko i Kokosz był i jest dla mnie ciągłym źródłem inspiracji. W dzieciństwie gwarantował świetną rozrywkę i pobudzał moją wyobraźnię do snucia własnych wyobrażeń, które później zamieniałem w rysunki i komiksy” – mówi Piotr Bednarczyk.
Dla Norberta Rybarczyka stanowił materiał edukacyjny: „W przedszkolu uczyłem się czytać właśnie na tych opowieściach. Do dziś jest to jeden z moich ulubionych polskich komiksów, a przy tym prawdziwa klasyka gatunku”.
Tomasz Samojlik dodaje: „Zakup każdego kolejnego zeszytu Kajko i Kokosza był wielkim wydarzeniem. Pamiętam, jak nosiłem którąś ze świeżo zakupionych części w tornistrze przez cały dzień, nie mogąc się doczekać końca lekcji…”.

Wszyscy autorzy z szacunkiem podeszli do ducha oryginału, a zarazem każdy z nich stworzył swoją opowieść we własnym niepowtarzalnym stylu, dzięki czemu powstał interesujący i zabawny zbiór historii z Mirmiłowa. Powracają w nich starzy bohaterowie – rozbójnik Łamignat i jego ukochana żona Jaga, fajtłapowaci Zbójcerze z Hegemonem na czele, niesforny smok Miluś, a także sami tytułowi bohaterowie (w dziecięcym wieku).

W Nowych przygodach znajduje się to wszystko, za co czytelnicy kochali oryginalną serię – przygodę, czary, bijatyki i humor. A także wiele nowych pomysłów, zarówno rozwijających stare wątki, jak i poszerzających świat znany z niezapomnianych opowieści Janusza Christy.

Wszyscy rysownicy, scenarzyści, jak i sam Tomasz Kołodziejczak wychowywali się na komiksach Christy i darzą go ogromnym szacunkiem. Chcieli pokazać, że choć wielki Mistrz odszedł, ciągle jest obecny, a świat jego bohaterów wciąż jest atrakcyjny i inspirujący.
„Kajko i Kokosz. Nowe przygody” to prezent dla fanów od fanów. A że świat wykreowany przez Christę jest bogaty w bohaterów, wątki i miejsca, to twórcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.Janusz Christa to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował ok. 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji.
Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy.

Stworzone przez niego serie komiksowe „Kajko i Kokosz” oraz „Kajtek i Koko” od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie są znani chyba wszystkim Polakom.

Na początku XXI wieku wydawnictwo Egmont Polska zaczęło wydawać tomy wszystkich jego komiksów w postaci kompletnych albumów.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...