foto

Razem z nowym rokiem szkolnym 2016/17 wystartowała kolejna edycja ogólnopolskiego, edukacyjno-ekologicznego projektu „Zbieraj z klasą”. Akcja, której organizatorem jest Europejska Platforma Recyklingu, a operatorem Remondis Electrorecyckling polega na zbiórce zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ma na celu edukowanie dzieci i młodzieży, jak trzeba postępować z elektrośmieciami.
We wtorek, 25 kwietnia, w Warszawie na Stadionie Legii wielki finał tegorocznej edycji.

Wielki Finał edukacyjno-ekologicznej akcji „Zbieraj z klasą” odbył się we wtorek, 25 kwietnia na Stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej 3
w Warszawie.
W programie imprezy był koncert z udziałem ambasadorów /artystów: Mariusza Totoszko, Justyny Tomańskiej, Konrada „Kony” Czarkowskiego oraz gościa specjalnego – idolki dzieci i młodzieży – Honoraty Skarbek „Honey”, wręczanie nagród szkołom z całej Polski, które zwyciężyły w konkursie oraz dyplomów Patronom Honorowym z 10 miast i gmin ekologicznie zaangażowanych, wręczenie dyplomu „Patrona z Klasą”, ciepły posiłek dla dzieci w Sports Bar & Restaurant „Łazienkowska 3”, wycieczka po Stadionie Legii z przewodnikiem i misiem Kazkiem (strefa ustawiania, szatnia piłkarska, sala transmisji dziennikarzy, ławki rezerwowych) oraz wizyta w Muzeum Legii, autografy i zdjęcia dzieci z ekorobotem „Paluszkiem” – maskotką projektu, artystami i innymi muppetami, biorącymi udział w widowisku (m.in. księżniczka Elsa, bałwanek Olaf, Król Julian).

Do projektu mogły się zgłaszać publiczne i niepubliczne: przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz wyższe uczelnie.
W tej edycji projektu „Zbieraj z klasą” uczestniczło ponad 1000 placówek oświatowych z całej Polski. W okresie od września 2016 r. do marca br. ich przedstawiciele zebrali łącznie 26 ton zużytych baterii i 62 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Średnia liczba baterii i elektrośmieci, które mogłyby zanieczyścić środowisko, ale zostały zebrane i przekazane do recyklingu przez operatora projektu – firmę Remondis, wyniosła odpowiednio: w przypadku zużytych baterii 135 kg na szkołę, w wypadku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego 321 kg na szkołę.

W czasie akcji uczestnicy dowiedzieli się, co trzeba zrobić z niebezpiecznymi odpadami i przez swoje postępowanie przyczyniają się do ich prawidłowego przetworzenia.
Placówki oświatowe otrzymały bezpłatnie pojemniki do zbiórki ekektrośmieci oraz informacyjno-edukacyjne plakaty. Szkoły zbierały punkty zgodnie z zasadą, że 1 kg oddanych baterii to 1 punkt, a 1 kg sprzętu – 0,5 punktu.
Za zgromadzone punkty przedszkole czy szkoła otrzymały gwarantowane nagrody. Były nimi e-karty na zakupy w internetowym sklepie empik.com. Poza tym placówki najlepiej zbierające baterie, akumulatory i inne elektorsprzęty dostały cenne nagrody od partnerów akcji (m.in. wycieczki edukacyjne do interesujących miejsc w kraju i za granicą).

- „Projekt „Zbieraj z Klasą” jest stałym elementem naszej edukacji ekologicznej. Chodzi nam o to, by stworzyć wśród dzieci i młodzieży nawyk selektywnego zbierania problematycznych odpadów, takich jak baterie czy zużyty sprzęt elektryczny. Wiemy, że za przykładem dzieci idą rodzice. W ten sposób chcemy dotrzeć do całych rodzin” – mówi dr Mikołaj E. Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Zespół Szkół z miejscowości Wielowieś w Wielkopolsce – 2645 punktów (zebrano 330 kg baterii i 4630 kg ZSEiE). Nagrodą jest 4-dniowa wycieczka do kompleksu wypoczynkowego Vacansoleil na Słowenii z kempingiem muzycznym.
Indywidualną nagrodę – bon podróżny od Vacansoleil otrzymuje też koordynatorka klasy – pani Halina Kaźmierczak.

II miejsce – Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Wydrzy w Podkarpackiem – 1780 punktów (zebrano 80 kg baterii i 3400 kg ZSEiE). Nagrodą jest 2-dniowa wycieczka do parku rozrywki „Jura Park” w Bałtowie.

III miejsce – Szkoła Podstawowa im. W. Popiela w miejscowości Wysoka w Wielkopolsce – 1730 punktów (zebrano 270 kg baterii i 2920 kg ZSEiE). Nagroda jest 2-dniowa wycieczka do parku rozrywki „Farma Iluzji” w Trojanowie.

Nagroda dodatkowa (poza konkursem) – Warsztat Terapii Zajęciowej w Suszu, w województwie warmińsko-mazurskim. Nagrodą jest wycieczka do Trójmiasta.

Tegoroczna edycja była przede wszystkim adresowana do dzieci ze szkół podstawowych, przedszkolaków i ich rodziców.
Ambasadorami akcji, którzy poprowadzą ekologiczne „Zabawy z klasą” byli: aktywna mama – Justyna Tomańska z córką Zosią Tomańską-Totoszko, wokalista – Mariusz Totoszko oraz Konrad Czarkowski „KONY” – lalkarz medialny tworzący lalki typu muppets, finalista polskiej i brytyjskiej edycji „Mam Talent”.
„Kiedy byłam w podstawówce – a były to lata osiemdziesiąte – kultura recyklingu była powszechna i świetnie rozwinięta logistycznie. Oddawaliśmy butelki, wymienialiśmy książki, przechodząc do następnej klasy i zbieraliśmy makulaturę. Dziś, kiedy na wszystko możemy sobie pozwolić i beztrosko wyrzucamy całą masę rzeczy, recykling ma inne oblicze i jest jeszcze ważniejszy. W związku z moim zaangażowaniem w projekt najlepszedladzieci.com zwracam rodzicom i dzieciom szczególną uwagę na ekologię” – zachęca do przystąpienia do projektu Justyna Tomańska, ambasadorka akcji, mama 5-letniej Zosi.

Projekt uwzględnia organizację konferencji prasowych i programów artystycznych w 10 miastach i gminach na terenie całej Polski we wrześniu br. Wśród honorowych patronów znalazły się: Susz k. Iławy, Kołobrzeg, Koronowo k. Bydgoszczy, Kazimierz Dolny, Sulejówek, Krynica-Zdrój, Włocławek, Pabianice, Gorzów Wielkopolski, Warszawa- Żoliborz.
Razem z dziećmi z całego kraju rok szkolny rozpoczął Eko-robot „Paluszek” – maskotka projektu, która edukuje i uczy dzieci jak dbać o środowisko.
Miejsca i terminy wydarzeń można znaleźć na stronie www.zbierajklasa.pl .

Najważniejsze informacje dotyczące projektu „ZBIERAJ z KLASĄ”:
• Organizatorem i fundatorem projektu jest ERP Polska SA
• Operatorem projektu jest Remondis Electrorecycling Sp. z o.o.
• Wszystkie czynności związane z projektem są dokonywane na stronie internetowej www.zbierajzklasa.pl
• Przystąpienie do projektu możliwe jest poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego i podpisanie umowy z Operatorem
• Po otrzymaniu podpisanej umowy Operator aktywuje konto uczestnika. Uczestnik może logować się i zarządzać swoimi punktami
• Każda placówka oświatowa, która zgłosi się do projektu otrzyma pojemniki do zbiórki baterii oraz plakaty
• Każdy odbiór zużytych baterii i sprzętu powoduje naliczenie na indywidualnym koncie uczestnika odpowiedniej liczby punktów
• 1 kilogram oddanych baterii oznacza 1 punkt. 1 kilogram oddanego sprzętu oznacza 0,5 punktu. W dowolnym momencie zgromadzone punkty można wymieniać na nagrody
• Każda nagroda odpowiada określonej liczbie punktów
• Uczestnik zdobywa punkty i zamawia nagrody niezależnie od pozostałych uczestników
• Uczestnik jest informowany o aktualnym stanie konta za pomocą automatycznych wiadomości e-mail

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...