parauszek-i-przyjaciele

Polski serial „Parauszek i przyjaciele” opowiada o sympatycznym zajączku Parauszku i jego przyjaciołach.
Różne zwierzęta uczą najmłodszych, jak żyć w zgodzie z naturą i w jaki sposób dbać o przyrodę. Bohaterowie mieszkają w Naszym Lesie i przeżywają niezwykłe przygody.
Co ważne, w serialu nie ma agresji, przemocy, a wszystko zawsze dobrze się kończy.
Mądra Sowa Uhu zawsze ma cenną radę i wskazuje, jak postępować. Zajączek Parauszek, Usia i Łoś Łopatek wiedzą, jak jest ważna przyjaźń, dlatego spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Dzięki Wiewiórce Kitce, Bobrowi Klepkowi i Misiowi Benkowi nawet niezbyt uczciwe pomysły Wilka Waldka i Lisa Fredka kończą się pomyślnie dla wszystkich, a sami sprawcy zamieszania mają nauczkę na przyszłość. I nawet Sroczka Madzia przestaje narzekać, gdy nad Naszym Lasem znów wesoło świeci słonko i radosny dzień zachwyca tak, że chcesz się bawić z przyjaciółmi. Usia uczydzieci w swojej piosence:
Nawet kiedy pada deszcz,
nie nudzisz się, bo dobrze wiesz,
jak spędzić masz swój wolny czas,
bo na smutki szkoda dnia – niech zabawa trwa!

Animatorzy to: Piotr Ficner, Jarosław Konopka, Piotr Ludwik, Katarzyna Okoniewska, Grzegorz Piasecki, Wojciech Sankiewicz, Joanna Stasiczka, Paulina Szewczyk, Szymon Wolski oraz Maria Stefańska, Daniel Svensson, Niels Hoebers.

Serial został zmontowany przez Janusza Czubaka

Projekt współfinansowały: Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miasto Łódź.

Dotychczas powstały dwie 13-odcinkowe serie bajki o sympatycznym zajączku Parauszku i jego przyjaciołach.

Pomysłodawcami serii są Wojciech Próchniewicz i Zbigniew Żmudzki, a autorami scenariusza: Wojciech Próchniewicz, Antoni Bańkowski, Julia Śniarowska i Krzysztof Brzozowski.

Pierwszy odcinek wyreżyserował Jacek Łechtański, pozostałe – Krzysztof Brzozowski.

Zdjęcia wykonał Jacek Łechtański, projekty lalek – Piotr Knabe, a projekty dekoracji: Paulina Majda, Krzysztof Wierzbowski i Agata Gorządek.

Muzykę skomponował Wojciech Lemański, a piosenki śpiewają: Jan Radwan, Jędrzej Lemański i Anna Walczak.

o-serialu-slow-kilka