foto

Fundacja „TRASA dla BOBASA” przygotowała bezpłatny e-book pt. „Kiedy Polska była mała. Rodzinny przewodnik po krakowskich zabytkach pamiętających początki państwa polskiego”. Można już z niego korzystać, przybliżając dzieciom początki dawne, pradawne dzieje naszej ojczyzny.

Książka „Kiedy Polska była mała. Rodzinny przewodnik po krakowskich zabytkach pamiętających początki państwa polskiego” powstała we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Archeologicznym, Zamkiem Królewskim i Muzeum Katedralnym na Wawelu oraz Muzeum Opactwa w Tyńcu, przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.

- „Zobacz Agatko, na tym łożu dawno temu leżał prawdziwy król i oglądał telewizję… – zażartowałam, zwiedzając z córką wawelskie komnaty i z zaciekawieniem obserwowałam jej reakcję.
- Ciekawe, jaki kanał lubił najbardziej, bo na TVP ABC już był pewnie za duży… – odpowiedziała bardzo poważnie moja kilkulatka, zupełnie nie dostrzegając w moim głosie nutki ironii i żartu.”

Takie rozmowy często można usłyszeć w różnych muzeach.
Dla naszych dzieci, urodzonych w świecie komórek, komputerów i tabletów, jest oczywiste, że tak było zawsze… To nas, rodziców, czeka trudna rola przekazania informacji o tym, co było dawniej… Pół biedy jeśli te dawne czasy dotyczą naszej młodości, młodości naszych Rodziców… Przy młodości naszych dziadków już zaczynają się schody… Im dalej w przeszłość, tym zadanie staje się coraz trudniejsze...
A jak opowiedzieć naszym pociechom o początkach naszego kraju? O czasach, kiedy to Polska, tak jak oni teraz, była jeszcze całkiem mała? Jak wyglądało życie pradawnych Polaków?
Bohaterką książki „Kiedy Polska była mała” jest Pola – ośmiolatka, która – podobnie jak wszystkie dzieci – ma mnóstwo pytań. Dzięki małemu Orlikowi, który pewnego dnia zjawił się na parapecie jej okna, wiele z tych pytań zyskuje odpowiedź.

Warto przeczytać wspólnie z dziećmi przewodnik po zabytkach, pamiętających początki państwa polskiego pt. „Kiedy Polska była mała” skierowany do tych najmniejszych odbiorców, ale zadających baaaardzo dużo pytań. I razem obejrzeć pamiątki „małej Polski” – to one najlepiej opowiedzą maluchom o początkach naszego kraju!
Ta pomysłowa i pełna wiedzy publikacja jest bezpłatnie dostępna na portalu Fundacji „Trasa dla Bobasa” www.trasadlabobasa.pl w trzech wariantach:
- elektronicznym (do odczytu on-line na komputerze i urządzeniach mobilnych),
- do domowego wydruku w kolorowej wersji oraz
- do domowego wydruku w formie czarno-białej kolorowanki.

Z portalu Fundacji można pobrać i wydrukować kolorowanki i edukacyjne zagadki związane z treścią e-book’a.
Dzieci, które nadeślą pokolorowane obrazki lub rozwiążą zadania, wezmą udział w konkursie z nagrodami. Jego regulamin znajduje się w załączniku na górze tej strony, warto się z nim zapoznać.
Konkurs potrwa do końca października.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...