foto

Fundacja Ronalda McDonalda przygotowała kolejną atrakcję dla chorych dzieci, które przebywają w szpitalu.
2 sierpnia, w stolicy, w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się wielka premiera Musiconu – nowego instrumentu muzycznego.

Oglądając pierwszy pokaz Musiconu w Narodowym Instytucie Audiowizulanym, który przygotowanej dla dzieci, przedstawiciele Fundacji Ronalda McDonalda zaobserwowali ich fantastyczną reakcję i postanowili, że taki rodzaj kreatywnej zabawy trzeba pokazać małym pacjentom przebywającym w szpitalach.
Hospitalizacja nie może być barierą w rozwoju dzieci – uważa Fundacja i dlatego organizuje wiele atrakcyjnych zajęć dla tych, które chorują i przebywają w szpitalu, wypełniając czas małych pacjentów wartościowymi i inspirującymi doświadczeniami.

Premiera Musiconu w Szpitalu WUM w Warszawie to kolejny przejaw tych działań.
2 sierpnia dzieci z oddziałów: psychiatrii, pneumonologii i onkologii wezmą udział w warsztatach, w których czasie nauczą się, jak obsługiwać nowy instrument i jak komponować utwory. Będzie też wspólne granie.
Po tych zajęciach w auli odbędzie się koncert dla małych pacjentów i zaproszonych gości z udziałem twórcy Musiconu i beatboserów.

O Fundacji Ronalda McDonalda słów kilka…
Fundacja Ronalda McDonalda powstała w Polsce w kwietniu 2002 roku z inicjatywy McDonald’s Polska, który jest jej założycielem i głównym donatorem. Źródłem finansowania są także pieniądze ze zbiórki publicznej, której symbolem jest domek-skarbonka, stojący w każdej restauracji McDonald’s. Przyjaciele Fundacji mogą jej również pomóc odpisem 1% podatku, ponieważ Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.
Misją Fundacji Ronalda McDonalda jest tworzenie, wspieranie i realizacja programów, które pomagają dzieciom żyć w zdrowiu i pomyślności, bo liczy się każde dziecko i każda rodzina.

Główne ogólnopolskie projekty Fundacji Ronalda McDonalda łączą się w platformę programową „NIE nowotworom u dzieci”. Fundacja stawia na poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u najmłodszych:
• organizując badania USG na pokładzie ambulansu Fundacji,
• szkoląc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,
• inwestując w wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii,
• prowadząc letnie zbiórki krwi

Oprócz projektów, związanych z badaniami, najważniejsze programy Fundacji to tworzenie Pokojów i Domów Rodzinnych, bo wspiera ona rodziny w czasie, gdy dziecko trafia do szpitala.
14 października 2015 otwarto pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Powstał na działce Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum 50 metrów od Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu. To 20 pokoi dla rodziców długo hospitalizowanych dzieci, wspólny salon, kuchnia, jadalnia, pralnia, magazyn, ogród. Dom, poza domem w czasie choroby dziecka. Komfort i poczucie bezpieczeństwa – bezpłatnie.

Pokoje Fundacji Ronalda McDonalda to miejsca na całym świecie dla rodzin długo leczonych dzieci. W szpitalach, klinikach, wszędzie tam, gdzie powstają, stwarzają domowe warunki chorującemu dziecku i jego najbliższym. W ciągu miesiąca z pokojów korzystają tysiące rodziców.
Zespół pokoju to ciepłe, niezwykle życzliwe osoby, które dbają o dobrą atmosferę i komfort gości oraz w każdej chwili służą wiedzą na temat szpitala. Działalność Pokoju Rodzinnego jest w całości finansowana przez Fundację.

W 2009 roku Fundacja oddała do użytku Pokój Rodzinny w Instytucie – Pomniku Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

W 2015 roku, we wrześniu, w każdej z klinik nowego Szpitala Pediatrycznego WUM w Warszawie otwarto kuchnie i salony dla rodziców, tworząc Szpital przyjazny rodzinie.
Dziś działa 21 kuchni i 25 pokoi o funkcjach salonu i bawialni. Fundacja zadbała także o łóżka i pościel dla rodziców, aby nikt nie spał tu na podłodze.

Fundacja – dbając o rodzinę – dba, aby pobyt dziecka w szpitalu uczynić w jak największym stopniu pełnym dobrych emocji i wrażeń.
Dlatego organizuje niezwykłe wydarzenia. Kalendarz artystycznych i naukowych spotkań jest pełen. Odbywają się zajęcia i warsztaty z udziałem niezwykłych osób, które dzielą się z dziećmi i ich rodzicami swoją wiedzą.
Właśnie jednym z takich wydarzeń jest premiera nowego instrumentu – Musiconu.
W czerwcu odbył się „Tydzień Magii i Nauki” m.in. z występami Macieja Pola, a także pokazami naukowych eksperymentów w wykonaniu Wiktora Niedzickiego.
Był też Turniej Farmerski, w którego czasie mali pacjenci grali w kultową planszówkę, czy Mistrzostwa w wyciskaniu – zawody z udziałem Roberta Burnejki, litewskiego kulturysty.

Fundacja wyznaje zasadę, że pobyt w szpitalu nie powinien być edukacyjną barierą, dlatego inicjatywy podejmowane przez koordynatorów programu Pokoi Ronalda McDonalda są z tak różnych obszarów kultury i nauki.

Rodzice mówią: „To Fundacja, która dba, aby chore dzieci nie czuły się chore, aby nie myślały o tym, gdzie są, a pamiętały, że są dziećmi i dobrze bawiły się między kolejnymi badaniami”

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...