foto

TVP ABC rekomenduje młodszym nastolatkom pełną ciepła, optymizmu i odrobiny magii książkę Anny Stryjewskiej – „Głowa do góry, Matyldo!”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa JEDNOŚĆ.

Nazywam się Matylda Wróbel. Z dwojga złego dobrze, że nie Szpak czy Wrona. W końcu wróbel to niepozorny szarobrązowy ptaszek – taki jak ja. Ani ładna, ani brzydka, ani gruba, ani chuda, ani mądra, ani głupia – po prostu nijaka. Tylko że ja nie lubię swojej nijakości, a jedyne co mnie wyróżnia z tłumu to lewa noga krótsza od prawej o niemal pięć centymetrów…

Tak zaczyna się historia zwykłej i zarazem niezwykłej nastolatki, której życie zdaje się przynosić więcej smutnych niż radosnych chwil.

A jednak to optymistyczna opowieść o tym, że „inny” może znaczyć wyjątkowy, a także o tym, że zawsze trzeba mieć nadzieję i wierzyć w siebie.

Po stracie ukochanego taty Matylda zamyka się na muzykę, która wcześniej była jej miłością i jeszcze bardziej traci wiarę w siebie.
Wkrótce jednak życie dziewczynki odmieniają: przeprowadzka do domu odziedziczonego po tajemniczej ciotce Wandzie, mieszkający w nim sympatyczny szczurek o imieniu Eustachy, pierwsza w życiu prawdziwa przyjaźń i dotąd nieznane uczucie, powodujące „bardzo przyjemne łaskotanie w brzuchu”…

Książka „Głowa do góry, Matyldo!”, ilustrowana przez Izabelę Madeję, zdobyła wyróżnienie w II edycji konkursu, organizowanego przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Warto ją kupić swojej nastoletniej pociesze, bo to optymistyczna opowieść, która buduje wiarę w siebie. Uczy, jak wielką wartość ma przyjaźń, nadzieja i właśnie wiara w siebie.
Pomaga młodym zrozumieć swoje emocje i innych ludzi. Zainteresuje każdego nastolatka, który lubi czytać historie o swoich rówieśnikach i ich przeżyciach.
To interesująca lektura, pouczająca i pełna różnorodnych bohaterów.

O autorce słów kilka…

Anna Stryjewska urodziła się w 1969 roku w Pabianicach, ale dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w małej miejscowości Grodzisko pod Łodzią, gdzie jej głównym zajęciem była praca. To właśnie wieś – zwłaszcza jej bogactwo barw, prostota i bezpretensjonalność – rozbudziły w niej zamiłowanie do tworzenia.

Pierwszymi pracami były rysunki, które zdobyły uznanie w kilku konkursach plastycznych. Jednak przeciwności losu nie pozwoliły Autorce na kształcenie się w tym kierunku.
Zaczęła pisać, będąc jeszcze nastolatką, ale przez ponad dwadzieścia lat jej utwory trafiały do szuflady. Pierwszymi czytelnikami i cenzorami okazały się dopiero dzieci Autorki, które stale wspierały ją w dążeniu do realizacji marzeń.

Zadebiutowała w 2009 roku powieścią obyczajową „Mistrzowie życia”. Następnie opublikowała zbiór baśni „Księżycowy Ogród”.
I choć nie zajmuje się pisaniem zawodowo, to prawdziwe szczęście i sens życia czuje wtedy, gdy może zatopić się w twórczej pracy.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...