foto

Czy znacie Gabrysię Bzik – rezolutną dziesięciolatkę, gadatliwą, dociekliwą i spostrzegawczą? Jeśli nie, jest okazja, by się z nią zaprzyjaźnić. NASZA KSIĘGARNIA właśnie wydała 4. tom z serii „Bzik & Makówka przedstawiają” pt. „Maliny zza żelaznej kurtyny”.

Gabrysia jest zdolna, ale niepokorna, przez co często wpada w tarapaty.

Drugi tytułowy bohater serii „Bzik i Makówka przedstawiają” to Nilson Makówka – rówieśnik Gabrysi, bystry miłośnik kodeksów i ustaw. Zna dokładnie prawa dziecka i zawzięcie o nie walczy.
Jego tata mieszka w Norwegii, skąd przysyła mu elektroniczne gadżety.

Gabrysia i Nilson zaprzyjaźniają się … na dywaniku u dyrektora.
Dziewczynka trafia tam za dyskusje z nauczycielami, chłopak – za bezkompromisową walkę o prawa uczniów.
Dzieci razem przeżyją fantastyczne przygody, których elementem bywa podróż w czasie! Tak przedstawia się tytułowa bohaterka:
„To wszystko przez moje nazwisko! Gdybym nazywała się Gabrysia Grzeczniutka, to ludzie inaczej by mnie traktowali. Ale Gabrysi Bzik mogą się czepiać do woli. Dlatego ciągle ląduję na dywaniku u dyrektora. Któregoś razu wylądowałam tam z Nilsonem Makówką, kolegą z klasy. Od tego czasu trochę się kumplujemy. Łączą nas sprawy… jak by to powiedzieć… przygodowe.

A o czym opowiada najnowszy tom serii Rafała Witka, zatytułowany „Maliny zza żelaznej kurtyny”?
Kto by pomyślał, że wyprawa do biblioteki może być tak niebezpieczna? Na pewno nie Nilson. Biedak, wsiadł do złego autobusu i zamiast w bibliotece, wylądował w latach siedemdziesiątych. Bez pieniędzy i telefonu, za to z tajną policją na karku!
A kto musiał to wszystko odkręcać? No, jak sądzicie?

Dotychczas w serii ukazały się trzy książki: „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia”, „Ucieczka z tajemniczego ogrodu” i „Autograf za milion dolarów”. Teraz uzupełniają ją „Maliny zza żelaznej kurtyny”.

Pierwszy tom „Bzika & Makówki” – „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia” został nagrodzony Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego „Koziołek 2015”!

Książki z tej serii rekomendujemy dzieciom w wieku od 6 do 10 lat, ale zapewniamy, że i starsze ubawią się przy niej doskonale.

O autorze słów kilka…
Rafał Witek pisze, wymyśla i rymuje. Swoim książkom nadaje takie tytuły jak „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Dzieciaki kontra FOBIA”, „Klub latających ciotek” czy „Zgniłobrody i Luneta Przeznaczenia”. Jego wiersze i opowiadania można także znaleźć w publikacjach do wczesnoszkolnej edukacji i w „Świerszczyku”. W wolnych chwilach przesiaduje na próbach grochowskiego chóru dziecięcego MILLE VOCI, dla którego czasami pisze teksty piosenek. Raz na jakiś czas jego książkom udaje się zdobyć nagrodę, wyróżnienie lub nominację.

… i o ilustratorce A jest nią Magda Wosik – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Jest współautorką antykolorowanki „O, ja cię! Smok w krawacie!”, uznanej za Najlepszą Książkę dla Dzieci 2011 roku w konkursie „Przecinek i Kropka”, a także kolejnej, powstałej w 2013 roku książki do bazgrolenia – „Agencja z o.o.”. Zilustrowała „Czarownicę piętro niżej” Marcina Szczygielskiego, „Marysiu, jak myślisz?” Manueli Gretkowskiej, serię „Bzik & Makówka przedstawiają” Rafała Witka, a także „Pana Tadeusza w obrazkach”, będącego próbą ujęcia epopei w komiksowej formie.
W lutym 2016 roku ukazała się jej książka autorska „Wytęż wzrok! czyli ukryte obrazki”.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...