foto

16 czerwca w Nowym Sączu rozpocznie się XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” 2016. Główną ideą jaka przyświeca jego organizacji jest promocja artystycznego dorobku młodych wokalistów, a także popularyzacja samej idei śpiewu oraz dziecięcej i młodzieżowej twórczości artystycznej.

Tegorocznymi uczestnikami Festiwalu „Skowroneczek” będą dzieci w wieku od 5 do 16 lat.
Wśród prezentowanych utworów są mile widziane kompozycje premierowe, autorskie oraz piosenki o treściach bliskich dzieciom i dla nich zrozumiałych.

Festiwal również ma na celu ożywienie twórczości kompozytorów, by powstawały nowe piosenki dla dzieci, chętnie śpiewane przez najmłodszych.
Całe wydarzenie zostało podzielone na cztery części.

We czwartek, 16 czerwca, w godz. 10.oo – 17.oo odbędą się festiwalowe przesłuchania, które oceni jury w składzie:
- Lidia Matynian – Akademia Muzyczna w Krakowie – przewodnicząca, - Małgorzata Bartas-Witan – Redaktor Polskiego Radia – Warszawa, - Magdalena Syposz – wokalistka i instruktor jazzowy z Częstochowy, - Paweł Moszumański – kompozytor i muzyk – Kraków, - ks. Antoni Pyznar – wokalista z Rzymu.

W piątek i w sobotę, 17 i 18 czerwca, członkowie jury oraz zaproszeni goście poprowadzą warsztaty wokalno-artystyczne, by poćwiczyć z dziećmi oraz z młodzieżą i jak najlepiej przygotować młodych piosenkarzy do finałowego koncertu.

W piątek po południu jest zaplanowana wycieczka turystyczno-krajoznawcza szlakiem św. Jana Pawła II na Prehybę.

Sobotnie popołudnie to generalna próba przed wieczornym koncertem, który rozpocznie się o godz. 20.30 na Sądeckim Rynku.

W niedzielę uczestnicy „Skowroneczka” włączą się w uroczystą mszę św., przypominającą rocznicę pobyty św. Jana Pawła II na Sądecczyźnie oraz w Festyn Rodzinny Diecezji Tarnowskiej, na którym wystąpią laureaci Festiwalu.

Kierownikiem artystycznym i dyrektorem Festiwalu jest Milenia Małecka- Rogal – dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, która przygotowuje choreografię do poszczególnych piosenek.

W trakcie koncertu, podzielonego na dwie części, zostaną zaprezentowane najbardziej interesujące festiwalowe piosenki. Każdą z nich rozpocznie piosenka w wykonaniu zespołu „Promyczki Dobra”, natomiast zakończy wspólny śpiew wszystkich uczestników festiwalu.

Organizatorami Festiwalu są Pałac Młodzieży w Nowym Sączu oraz Wydawnictwo Promyczek reprezentowane przez ks. Andrzeja Mulkę.

Relację z Festiwalu Skowroneczek będzie można obejrzeć w TVP ABC w jedną z sierpniowych sobót.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...