foto

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie serdecznie zaprasza na jubileuszowy, 15. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów – Dania, który odbędzie się w dniach od 2 do 4 czerwca. Trzydniowa impreza, pod honorowym patronatem Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej – Agaty Kornhauser-Dudy, zapowiada się magicznie. To największe wydarzenie kulturalne, przygotowane dla dzieci i przez dzieci, które prezentuje dokonania 500 młodych artystów, występujących przed dwudziestotysięczną widownią.

W tym roku, na głównej scenie Festiwalu, wystąpi znakomita polska wokalistka – Kayah, popularna piosenkarka Majka Jeżowska oraz zespół Duo Pasione – skrzypaczka i pianistka, które wykonają, w wersji klasycznej, największe przeboje z filmowych bajek.
Nie zabraknie pokazów estradowych. Włoc Luigi Ciotta zaprezentuje przedstawienie cyrkowo-satyryczne, iluzjonista Piotr Denisiuk zachęci publiczność do udziału w magicznych sztuczkach, a „Teatr na walizkach” pokaże spektakl akrobatyczno-cyrkowy.
Finałową Galę Festiwalu poprowadzi Krzysztof Ibisz.

Ponieważ partnerem tegorocznego Festiwalu jest Dania, będą występy skandynawskiego zespołu muzycznego, wiadomo także, że Dunka – Iben Andersen – poprowadzi dla dzieci introligatorskie warsztaty.
W bogatej, trzydniowej ofercie imprezy, nie zabraknie dwóch wielkich konkursów.
W rywalizacji Mistrzów Muzyki, 3 czerwca wezmą udział soliści w wieku od 7 do 16 lat, którzy w ubiegłym lub obecnym roku zostali laureatami festiwali albo przeglądów artystycznych o randze minimum wojewódzkiej.
Dzień wcześniej, o podobne Grand Prix, statuetki Mistrza Koziołka i liczne nagrody, powalczą grupy teatralne, które wyróżniły się w teatralnych przeglądach.

W czasie Festiwalu Pacanów zamieni się w prawdziwą Stolicę Bajek. Na rynku stanie scena, a w pobliżu zostaną rozlokowane strefy: twórczości, wiedzy, zabawy i rodziców. W każdej z nich będą zorganizowane interaktywne warsztaty.

Galę finałową – 4 czerwca – tradycyjnie otworzy Bajkowy Korowód, w którym zadeklarowały udział grupy przyjaciół, rodziny, reprezentacje szkół, klubów, domów kultury, stowarzyszeń, kółka zainteresowań, świetlice, jednym słowem – wszyscy! Zostanie zorganizowany konkurs na najefektowniejszy zespół uczestniczący w korowodzie!

Wielką atrakcją Festiwalu będą warsztaty edukacyjne.
W strefie wiedzy – warsztaty z programowania, robotyki, detektywistyczne, zielarskie, fizyczne, chemiczne, pokazy robotów, tablice interaktywne.
W strefie twórczości – warsztaty ceramiczne, garncarskie, kowalstwa artystycznego, hafciarskie, tkackie, rzeźbienia w lodzie, z wiórkarstwa, patchworkowe, zdobienie szklanych magnesów, tworzenie dizajnerskich pojazdów i obrazów z nakrętek, malowanie na szkle, cyrkowe.
W strefie rodziców – warsztaty twórcze, zdobienie notesów i kalendarzy, a w strefie zabawy wesoła piaskownica, gigantyczne bańki mydlane, ogromne klocki, bump, klocki kreatywne oraz wesołe miasteczko. Zabawy animacyjne i ruchowe.

Jak co roku będą obchody urodzin Koziołka Matołka, który właśnie skończył 84 lata! Szacownemu Jubilatowi goście odśpiewają „Sto lat”, a następnie Koziołek pokroi dla wszystkich pyszne torty.

Już teraz warto zaplanować sobie czas w pierwszy czerwcowy weekend, by wybrać się na wycieczkę do Pacanowa.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...