foto

Dzień Dziecka w TVP ABC będzie niezwykły. Chcemy ucieszyć naszych małych widzów
i obdarować ich upominkami.
Dlatego przygotowujemy konkursowy maraton z fantastycznymi nagrodami.
Zabawę zaczniemy w poniedziałek, 1 czerwca, o godz. 9.oo, zakończymy o godz. 21.oo (z przerwą pomiędzy godz. 12.oo a 18.oo).

1 czerwca upłynie pod hasłem zagadek związanych z TVP ABC.
Odbędzie się sześć minikonkursów. Adresujemy je do dzieci w wieku
od 2 do 14 lat.

Ponieważ tym razem będzie 6, a nie 10 pytań, pojawią się one na tej stronie w innych godzinach niż zazwyczaj .
Pierwsze pytanie poznacie o godz. 9.oo, kolejne o godz. 1o.00
i o godz. 11.oo.

Potem nastąpi kilkugodzinna przerwa.
Ostatnie trzy pytania poznamy pod wieczór – o godz. 18.oo, 19.oo i o godz. 20.oo

Pytania będą związane z naszymi programami, ulubionymi bajkami i ich bohaterami.
Odpowiedź na zagadkę z danej godziny trzeba do nas przesłać w ciągu 60 minut od jej ogłoszenia, mailem na adres abc@tvp.pl.
Spośród wszystkich prawidłowych odpowiedzi, które napłyną w regulaminowym czasie (60’) redakcyjne jury losowo wyłoni 5o laureatów.
Tak stanie się w każdej godzinie, zatem obdarujemy 3oo dzieci.


Wyniki konkursu, czyli listy laureatów opublikujemy na tej stronie
do poniedziałku, 8 czerwca.

Nagrodami głównymi w naszej urodzinowej zabawie będą gry planszowe lub układanki (można je obejrzeć na zdjęciach) i książki, a do każdego prezentu dołączymy gadżet TVP ABC: breloczek z Anakondą, Boćkiem lub Cielaczkiem lub kubek czy smycz, odblask, lub długopis czy ołówek.


Uwaga!!! – podajemy instrukcję, dotyczącą maila z odpowiedzią:
1. W temacie maila trzeba wpisać godzinę, o której dane pytanie pojawiło się na stronie np. godz. 9.oo.
2. W treści maila proszę podać odpowiedź na pytanie z danej godziny.
3. W treści maila należy też wpisać: imię, nazwisko, wiek dziecka oraz adres korespondencyjny.
4. Mail musi zostać wysłany przed upływem godziny od ogłoszenia danego pytania, czyli w wypadku pytania z godz. 9.oo, wiadomość trzeba do nas przesłać najpóźniej do godz. 10.oo (będzie brana pod uwagę godzina wpłynięcia maila do skrzynki abc@tvp.pl)
5. Niespełnienie któregokolwiek z punktów tej instrukcji będzie traktowane jak zła odpowiedź!

Oczywiście w wypadku najmłodszych dzieci, mail w ich imieniu muszą wysłać rodzice lub prawni opiekunowie.

9.oo
Pytanie – W ogrodzie Margolci, Misia i ich przyjaciół mieszkają małe owady. Co to są za zwierzaki?
Odpowiedź – Małe owady, które mieszkają w ogrodzie Margolci, Misia i ich przyjaciół – Bzyka, Talentuli, Wiewióra, Żużu – to czerwone mrówki.
Na pytanie z godz. 9.oo napłynęło 1669 maili z odpowiedziami.
Laureatami są:
1. Lidia Bartoń, 6 lat, Skórzewo
2. Matyldka Michałek, 4 lata Leżachów
3. Magdalena Florczak, 7 lat, Wisła Mała
4. Michał Pierzchała, 10 lat, Pruszków
5. Norbert (9 lat) i Marysia (2 latka) Kucharscy, Koło
6. Amelia Ciastoń, 8 lat, Wieliczka
7. Natalia Niemiec, 9 lat Osiek
8. Mikołaj Ciura, 4 lata, Teresin
9. Wojciech Wlazły, 2 latka, Gubin
10. Katarzyna Czapor, 8 lat, Rzeszów
11. Natalia (6 lat) i Michał (2 latka) Lech, Mała Wieś
12. Wojtek Sadłoń, 5 lat, Warszawa
13. Michasia Abramczyk, 3 latka, Napiwoda
14. Mateusz Cyrus, 12 lat, Chorzów
15. Gabriela Lazarska, 6 lat, Ciechanów
16. Grześ Bogusz, 5 lat, Bochnia
17. Maja Pyziak, 2 latka, Rodrysin
18. Dawid Oziębała, 7 lat, Rybno
19. Jacuś Ciborowski, 4 lata, Chałupki
20. Jan Główczewski, 2 latka, Chojnice
21. Adam Gierszon, 3 latka, Warszawa
22. Olcia Siwek, 2 latka, Stary Miastków
23. Hania Lipińska, 3 latka, Nidzica
24. Filip Fiałkowski, 6 lat, Łopatki
25. Zuzanna Leszczyńska, 5 lat, Trąbczyn Dworski
26. Jagoda Radio, 7 lat, Piaski
27. Dobromiła Mirewska, 5 lat, Tychy
28. Aleksandra Gajzner, 8 lat, Poraj
29. Alex Hajduk, 6 lat, Zborczyce
30. Mikołaj (3 latka) i Martyna (6 lat) Rubaszkowie, Radogoszcz
31. Anna Łazarczyk, 9 lat, Zakopane
32. Michalina Mordka, 8 lat, Brzeg
33. Ania Maksymowicz, 8 lat, Kijany
34. Antoś Graboń, 3 latka, Czajecice
35. Ksawery Widurski, 2 latka, Legnica
36. Magdalena Hulist, 3 latka, Tychy
37. Jakub Jaczewski, 7 lat, Warszawa
38. Leon Podgórski, 5 lat, Iława
39. Natalia Gawłowska, 5 lat, Kruszyn
40. Marceli Rosołek, 7 lat, Więckowice
41. Kacper Obacz, 6 lat, Smolarnia
42. Amelka Lisiewska, 5,5 roku, Legionowo
43. Borys Jabłoński, 7 lat, Baczków
44. Wiktoria Świątek, 4 lata, Dąbrowa Górnicza
45. Adam Cichy, 4 lata, Wyszki
46. Jakub (9 lat) i Mikołaj (4 lata) Kupczakowie Starachowice
47. Julia Sułkowska, 11 lat, Środa Śląska
48. Maksymilian (3 latka) i Magdalena(10lat) Rogóż Sosnowiec
49. Amelka Bożek, 7 lat, Karwiany
50. Laura Chyczewska, 8 lat, Radlin

10.oo
Pytanie – Jak ma na imię dziewczynka, która zabiera Was do zaczarowanego świata sztuki? Wymień trzech imiona i nazwiska trzech malarzy, o których ostatnio opowiadała?
Odpowiedź – Do „Zaczarowanego świata...” zabiera nas Blanka. Ostatnio opowiadała o Józefie Mehofferze. Oldze Boznańskiej, Aleksandrze Gierymskim, Stanisławie Wyspiańskim, Janie Matejce.
1414 to liczba maili z odpowiedziami na pytanie z godz. 10.oo
Laureatami są: 1. Maria Bryzik, 9 lat, Olkusz
2. Michaś Górny, 2 latka, Poznań
3. Piotr Gardoń, 5 lat, Rybnik
4. Lenka (10 lat) i Mikołaj (2 latka) Chabrowscy Warszawa
5. Pola Kubik, 2 latka, Kłocko
6. Kacperek Nasilowski, 7 lat, Zawady
7. Ewelina Chruścielska, 2,5 roczku, Cząstków
8. Blanka Szymańska, 4 lata, Kutno
9. Filip Elerowski, 5 lat, Sławoszewek
10. Sebastian Kowalczyk,5 lat, Mysłowice
11. Aleksander Dynerowicz, 2 latka, Sławniów
12. Milena Bujoczek, 8 lat, Bytom
13. Alicja Dyrcz, 3 latka, Łomża
14. Michał Stefaniak, 6 lat, Ulan-Majorat
15. Bartłomiej Jędrzejewski, 6 lat Klonowo
16. Liliana (6 lat) i Melania (3 latka) Piaskowy Libiąż
17. Jakub Łapiński, 5 lat, Niewino Stare
18. Bartosz Lachowicz, 3 latka, Racibórz
19. Radek (5 lat) i Igor (2 latka) Morańda, Grybów
20. Ewa Wojno, 7 lat, Nowa Wieś
21. Emilia Górlikowska, 11 lat, Lębork
22. Jakub Franaszek, 4 lata, Kęszyce Wieś
23. Halszka Wysocka, 4,5 roku, Łowicz
24. Wojciech Perski, 4 lata, Skierniewice
25. Kaja Stalka, 6 lat, Radomsko
26. Filip Nosal, 5 lat, Krzemień Pierwszy
27. Ada Maciejek, 6 lat, Podolin
28. Antoś Świstak, 3 latka, Krzczonów Trzeci
29. Wojtek Noga, 3 latka, Chorzów
30. Małgorzata Kłosińska, 14 lat, Leksyn
31. Szymon Kuśnierz, 9 lat, Platerówka
32. Michaś Ciesielski, 8 lat, Gdańsk
33. Hanna Śnieżek, 6 lat, Orzechówka
34. Basia (6 lat) i Karol (9 lat) Deka, Bełk
35. Tymek Bydelski, 7 lat, Suwałki
36. Zuzanna Rybczyńska, 14 lat, Bralin
37. Nikola Holuk, 4 lata, Lublin
38. Lena Kurkowska, 7 lat, Pniaki Mokrzeskie
39. Kornelia Bukład, 7 lat, Radom
40. Anna Baturo, 7 lat, Legbąd
41. Aleksandra Olczak, 4 lata, Ozorków
42. Nadia Krajewska, 9 lat, Świecie
43. Maria Lipińska, 9 lat, Bydgoszcz
44. Aleksander Koliński, 2 latka, Wielki Komorsk
45. Oskarek Różański, 5,5 roku, Ląd
46. Szymon Winkowski, 4 lata, Szubin
47. Lena Pasternak, 11 lat, Jaworzno
48. Emilka Kozioł, 4 lata, Jodłówka-Wałki
49. Oliwier Pilip, 2,5 roku, Kłos
50. Dominika Borejza, 6 lat, Świdnica

11.oo
Pytanie – Jak ma na imię pies Heidi i Dziadka?
Odpowiedź – Pies Heidi i Dziadka – piękny i mądry bernardyn – ma na imię Joszko.
Na pytanie o imię psa Heidi dostaliśmy 1806 maili z odpowiedziami.
Laureatami są:
1. Mikołaj Filipczuk, 7 lat Chełm
2. Emilka Dyczko, 9 lat, Męcina Mała
3. Amelia (5 lat) i Filip (3 latka) Koszczał, Jonne
4. Wojtuś Kuc, 3 latka, Wałbrzych
5. Anna Domagała, 8 lat, Kielce
6. Maja Trypus, 5 lat, Białystok
7. Katarzyna Szyputa, 8 lat, Sulechów
8. Ewelina Stemplewska, 3 latka, Smardzew
9. Julia Bankiel, 3 latka, Radostowice
10. Alan (4 lata) i Mikołaj (7 lat) Kusmierz, Kajetanów
11. Szymon Gut, 3 latka, Mysłowice
12. Ula (8 lat) i Zosia (2 lata) Twardowskie, Rzuchów
13. Bartosz Hellwich, 6 lat, Kwilcz
14. Piotr Gano, 3 latka, Rawicz
15. Lena Stefan, 4 lata, Wrocław
16. Maja Żebrowska, 4 lata, Chłopia Łąka
17. Alicja Matuszewska, 5 lat, Płońsk
18. Dawid Obrał, 5 lat, Zręczyce
19. Patryk (5 lat) i Julka (2,5 roku) Maciejakowie, Wodynie
20. Antoni Rogoża, 5 lat, Chojnowo
21. Amelia Babiarz, 10 lat, Opoka Kolonia
22. Adaś Jeżewicz, 7 lat, Rumia
23. Dominik Kosicki, 12 lat, Wolsztyn
24. Julian Wachowiak, 5 lat, Wieleń
25. Luiza (5,5 roku), Liliana i Laura (po 3 latka) Piwoda, Rzeszów
26. Staś (4 lata) i Marysia (5 lat) Paw, Alwernia
27. Bartek Strzelecki, 4 lata, Bielkowo
28. Tomek Markiewicz, 7 lat, Marki
29. Justyna Soika, 3 latka, Rydułtowy
30. Maja Makuch, 4,5 roku, Lipowa
31. Jakub Wojtanowicz, 6 lat, Gorlice
32. Antoś Fabijański, 3,5 roku, Przemysłów
33. Aleksandra Borowczak, 3,5 roku, Bukówiec Górny
34. Antek Klimiuk, 6 lat, Dereźnia-Zagrody
35. Mateusz Bado, 9 lat, Lipienie Górne
36. Aleksander Zdrodowski, 4 lata, Łapy
37. Julia Jaskólska, 5 lat, Walichnowy
38. Zofia Pichlak, 14 lat, Bolesław
39. Emilka Żur, 10 lat, Skoczów
40. Zuzanna (9 lat) i Izabela (3 latka) Kurowskie, Dąbrowica Mała
41. Jakub Jankowiak, 5 lat, Jasienica
42. Mateusz Pikor, 7 lat, Węgorzewo
43. Maksymilian Stanisławski, 6 lat, Bielsko-Biała
44. Weronika (8 lat) i Sebastian (7 lat) Kubica, Złaków Borowy
45. Weronika Sadłowska, 6 lat, Kielce
46. Maksymilian Tratkiewicz, 3 latka, Rybnik
47. Czesław Czerniawski, 4,5 roku, Gościcino
48. Basia (5 lat) i Wojtuś (2 latka) Kierzek, Zagórów
49. Antonina Wierbol, 8 lat, Warszawa
50. Antonii Bajorek, 3 latka, Węgry

18.oo
Pytanie – Czy główna postać bajki emitowanej w Wieczorynce pt. „Mała lama” jest chłopcem, czy dziewczynką?
Odpowiedź – Bohater bajki „Mała lama” jest chłopcem.
Tym razem dotarło do nas 1749 maili.
Laureatami są:
1. Julian Łastowski, 12 lat, Ząbki
2. Paulina Pasik, 10 lat, Bielsko-Biała
3. Nela Golletz, 3 latka, Schodnia
4. Laura (6 lat) i Natalia (4 lata) Kępka, Jagatowo
5. Liliana Breguła, 7 lat, Siemianowice Śląskie
6. Jaś Czemierski, 2 latka, Łuków
7. Karolina Lubak, 3 latka, Ząbki
8. Julek Cholewa, 5 lat, Świdnik
9. Ksawery Wabik, 4 lata, Brzeźno Szlacheckie
10. Zuzanna Olejniczak, 7 lat, Biesowice
11. Gabriela Filipczak, 7 lat, Poznań
12. Igor Popowicz, 8 lat, Leżajsk
13. Michał Kwas, 6 lat, Otwock
14. Natalka Fellmann, 7,5 roku, Konin
15. Adaś Tejs, 6 lat, Mława
16. Izabela Drelowiec, 6 lat, Grabowiec
17. Oliwia Baranowska, 6 lat, Żarów
18. Justyna Lenort, 8 lat, Raszowa
19. Nela (3 latka) i Maks (5 lat) Kostrzewa, Konstantynów Łódzki
20. Maja Iwonin, 8 lat, Warszawa
21. Julia Glica, 4 lata, Kielce
22. Kajetan Niedźwiecki, 6 lat, Lubawa
23. Zosia Ragan, 2 latka, Warszawa
24. Hania Laszko, 6 lat, Lublin
25. Iga Siuda, 5 lat, Radom
26. Aleksander Ciesielski, 3 latka, Czyczkowy Wybudowanie
27. Franciszek Bański, 10 lat, Warszawa
28. Leon Kowalczyk, 4 lata, Łochów
29. Michałek Ulmański, 5 lat, Myślenice
30. Maja Kacprowicz, 7 lat, Garno
31. Krzyś Morawski, 7 lat, Łódź
32. Franciszek Stańco, 2 latka, Elbląg
33. Hanna Kacprzak, 4 latka, Mutowo
34. Sandrusia Korzeń, 3,5 roku, Mińsk Mazowiecki
35. Oliwia Kowalcze, 9 lat, Łętownia
36. Julia Fornalewicz, 8 lat, Łódź
37. Zuzanna Kulas, 4 lata, Lubsko
38. Piotrek Topolski, 6 lat, Starogard
39. Wiktoria Ciak, 8 lat, Kajetany
40. Madzia Majcherkiewicz, 6 lat, Kraków
41. Adrianna Koniowska, 5 lat, Sulmierzyce
42. Halinka Pająk, 5 lat, Mielec
43. Maria (3 latka) i Antoni (6 lat) Zientarscy, Warszawa
44. Szymonek Zapust, 3 latka, Borawe
45. Damian (9lat ), Lila (6 lat) i Weronika (4 lata) Myszka, Walowa Góra
46. Antonina Gbór, 3,5 roku, Szubin
47. Aleksander Krajewski, 3 latka, Zambrów
48. Dominik Radwański, 6,5 roku, Chełmno Parcele
49. Jakub Kulas, 8 lat, Zarzecze
50. Maciej Jabłoński, 3 latka, Włoszakowice

19.oo
Pytanie – Jakie imiona nosi czwórka przyjaciół – młodych dinozaurów, bohaterów bajki „Gigantozaur?
Odpowiedź – Bohaterami serialu „Gigantozaur” są: Rudzia – ankylozaur, triceratops o imieniu Miłka, brachiozaur Czupur i Dudek – parazaurolof. To cztery małe dinozaury, które dorastają w erze mezozoicznej, w jej ostatnim okresie – w kredzie.
W odpowiedziach na pytanie z godz. 19.oo padł rekord – napłynęło 1960 maili.
1. Kinga Żołądek, 3,5 roku, Wejherowo
2. Jakub Mańka, 4 lata, Wisła Wielka
3. Aleksander Antkowiak, 5 lat, Leszno
4. Aleksandra Trojanowska, 8 lat, Radom
5. Aleksandra Okuniewska, 12 lat, Ostróda
6. Aleksander (8 lat) i Malgorzata (3 latak) Sala, Grudziądz
7. Aleksandra Jasiurska, 7 lat, Stalowa Wola
8. Anastazja Matysik, 4 lata, Miasteczko Śląskie
9. Amelia Matysiak, 4,5 roku, Pakosław
10. Sebastian Grzeszczyk, 9 lat, Lipsko
11. Julia Matysek, 7 lat, Sadkowice
12. Oliwier Dębiec, 4,5 roku, Tobiasze
13. Emilia Smal, 8 lat, Cukrówka
14. Filip Nowakowski, 7 lat, Aleksandrówka
15. Julia Kowalska, 2 latka, Warszawa
16. Maja (2,5 roku) i Tomasz (7 lat) Maranowscy Bolechowo
17. Natalia Berendt, 8 lat, Małkowo
18. Blanka Maksymiuk, 4 lata, Szóstka
19. Mateusz Karwot, 4 lata, Rybnik
20. Radek Willecki, 6 lat, Lidzbark Warmiński
21. Leon Dudek, 2 latka, Dąbrówka Ług
22. Emilia (6 lat) i Igor (5 lat) Kasprzyk, Tarnów
23. Blanka Brodowska, 6 lat, Burdeniszki
24. Krzysztof Jarosz, 7 lat, Kolonia Pozezdrze
25. Magdalena Kujan, 5 lat, Legionowo
26. Emilka Nec, 9 lat, Warszawa
27. Stanisław Smus, 6 lat, Jakubice
28. Mira Dral, 6 lat, Pieńsk
29. Adam Kopa, 5 lat, Bielsk Podlaski
30. Pola Girtler, 4,5 roku, Kalisz Pomorski
31. Maria Juszczak, 8 lat, Prabuty
32. Iga Król, 4 lata, Brzesko
33. Maja Miecznikowska, 3 latka, Nidzica
34. Nikodem Piasta, 4 lata, Boguszewo
35. Zofia Gruszfeld, 3 latka, Szczecin
36. Ania (4 lata) i Oliwia (9 lat) Iwańskie, Słupia pod Kępnem
37. Łukasz Napora, 10 lat, Góra Włodowska
38. Zosia Grządzielewska, 4 lata, Kozienice
39. Tobiasz (2 latka) i Wiktoria (8 lat) Łaciak, Koźmice Wielkie
40. Piotruś Piniaź, 5 lat, Marianka
41. Nina Tobiasz, 4 lata, Łąkta Dolna
42. Marysia Hyży, 8 lat, Golina
43. Madzia Burek, 6 lat, Przebieczany
44. Michasia i Julka Kosik, 9 lat Krosno
45. Wiktor Maciałek, 7 lat, Tyczyn
46. Emilia Foltańska, 4 lata, Częstochowa
47. Grażyna Nowak, 6 lat, Krzeszowice
48. Lena Konopka, 4 lata, Piaski
49. Oliwia (5,5 roku) i Maciej (2 latka) Czubakowie, Przysucha
50. Julek Machnik, 7 lat, Krosno

20.oo
Pytanie – Jak ma na imię dziewczynka śpiewająca piosenkę (rozpoczynająca i zamykającą każdy odcinek) serialu „Ronja, córka zbójnika”?
Odpowiedź – Dziewczynka, która śpiewa piosenkę rozpoczynającą i kończącą każdy odcinek animowanej bajki „Ronja, córka zbójnika” to Pola Piłat.
Ostatnią grupę zwycięzców wyłanialiśmy spośród 1873 maili.
Laureatami są:
1. Kacper Miszka, 6,5 roku, Lębork
2. Ewa Wenta, 2,5 roku, Siemirowice
3. Miłosz Cyganik, 6 lat, Kraków
4. Mateuszek Tlałka, 6 lat, Kęty
5. Szymon Sokół, 6 lat, Szczucin
6. Joasia Bidzińska, 10 lat, Brzyczyna
7. Katarzyna Wrona, 6 lat, Rajec Poduchowny
8. Jowita Hamik, 2 latka, Wola
9. Martyna Kiedrowicz, 10 lat, Nieżychowice
10. Agnieszka Hara, 9 lat, Gorzyce
11. Filip Kubach, 8 lat, Jabłonna
12. Olga Ryś, 5 lat, Czechowice Dziedzice
13. Jarek Tokarczyk, 11 lat, Przysietnica
14. Kacper Strzelecki, 4 lata, Częstochowa
15. Aleksander Sadowski, 11 lat, Warszawa
16. Jaś Kiełczykowski, 3 latka, Knurów
17. Magdalena Suliga, 4 lata, Włoszczów
18. Maria Konieczny, 11 lat, Gaboń
19. Natalia Milewska, 3 latka, Wrocław
20. Ignacy Malik, 4 lata, Nawojowa Góra
21. Jakub Ziandarski, 6 lat, Warszawa
22. Agata Ebertowska, 6 lat, Lipusz
23. Jakub Pietraszko, 5 lat, Żnin
24. Anna Miącz, 6 lat, Kalisz
25. Alan Zygmunt, 4 lata, Hrubieszów
26. Mikołaj Zaremba, 4 lata, Grabownica Starzeńska
27. Stanisław Miziołek, 7 lat, Warszawa
28. Krystyna Michałek, 3,5 roku, Zerwana
29. Dorotka Giża, 5 lat, Ludzisko
30. Nadia Mamcarz, 5 lat, Mizerów
31. Alexander Adwentowicz, 5 lat, Nakło
32. Zuzia Fal, 5 lat, Rajsko
33. Hanna Sawina, 7 lat, Kraków
34. Lena Szpak, 6 lat, Nowy Żmigród
35. Laura Wójcik, 6 lat, Warszawa
36. Olivier Rawski, 3 latka, Koszalin
37. Milenka Anioł, 5 lat, Kozienice
38. Agatka Petner, 6 lat, Nakło nad Notecią
39. Amelia Kwapisz, 7 lat, Mroczków-Kapturów
40. Wiktoria Jagodzińska, 10 lat, Elbląg
41. Julia Pierzchanowska, 2 latka, Spychowo
42. Miłoszek Skowroń, 3 latka, Lipsko
43. Tosia (6 lat) i Jędrek (8 lat) Królowie, Poznań
44. Maja Szczęsna, 12 lat, Głębokie
45. Jan Owczarczyk, 9 lat, Warszawa
46. Agnieszka Bąkowska, 9 lat, Białożewin
47. Patrycja Czołgoszewska, 9 lat, Janikowo
48. Marcin Druć, 4 lata, Sokółka
49. Franciszek Pekala, 3 latka, Radom
50. Ola Rosik, 3 latka, Sosnowiec

pozostałe aktualności