foto

Rytm łączy muzykę, taniec, rzeźbę, architekturę, literaturę, przyrodę i wiele aspektów życia. Rytm – podstawowe pojęcie w sztuce i jeden z wątków czasowej wystawy w oddziale Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, to przewodni temat VII Dnia Dziecka w Żelazowej Woli. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza 5 czerwca na artystyczne, rodzinne święto, które spędzimy z wybitnymi artystami, reprezentującymi różne dziedziny sztuki.

VII Dzień Dziecka „Rytm w sztukach” w Żelazowej Woli rozpocznie się
o godz. 10.oo i potrwa do godz. 17.oo. Na dzieci i rodziców czeka wiele atracji.

Z dr Leszkiem Lorentem z Uniwersytetu Fryderyka Chopina
w Warszawie dzieci będą mogły zagrać egzotycznych instrumentach takich jak damaru czy krotale oraz odbędą perkusyjną podróż do najdalszych zakątków świata i dowiedzą się, wykonać instrument
z przedmiotów codziennego użytku.

Rytm mali goście wytańczą z Marią Stokłosą – tancerką i choreografką, przewodniczącą Rady Programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca, stypendystką MKiDN, współpracującą z najwybitniejszymi artystami z całego świata, która stworzyła m.in. taneczne interpretacje do muzyki Fryderyka Chopina czy Witolda Lutosławskiego.

Dr Rafał Rychter, prodziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, odtworzy pracownię rzeźbiarską, w której przyjrzymy się procesowi twórczemu artysty oraz wykonamy mały szkic postaci z gliny.
Aleksandra Mazurkiewicz z Pracowni Medalierskiej oraz ASP stworzy z uczestnikami warsztatu podobiznę Fryderyka Chopina techniką medalierską.

Zachęcamy także do przybycia rodziców niemowlaków. Po raz kolejny zaproponujemy warsztaty umuzykalniające wg metody Gordona, prowadzone przez Anitę Wleklińską, autorkę audycji i prowadzącą koncerty dla najmłodszych.

W modernistycznym parku, otaczającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, organizatorzy przeprowadzą grę terenową z nagrodami, poświęconą rytmom w przyrodzie.
Rodzice będą mogli wysłuchać porad architekta krajobrazu – Jakuba Botwiny, który opowie jak zaprowadzić rytm w przydomowym ogrodzie. Nie zabraknie również wspólnego sadzenia roślin.

Rytm również zostanie odkryty w dziełach Witolda Lutosławskiego i Juliana Tuwima. Kompozytor stworzył do wierszy poety piosenki, które staną się punktem wyjścia do ćwiczeń aktorskich, prowadzonych przez Jolantę Denejko – reżyserkę współpracującą z różnymi scenami teatralnymi i autorkę wielu warsztatów dla dzieci.

Finałem Dnia Dziecka w Żelazowej Woli będzie recital fortepianowy, w którym usłyszymy m.in. „Rzeczkę” i „Ptasie plotki”, wyjątkowo brzmiące w pięknym parku, powstałym na cześć Fryderyka Chopina.

Ponadto usłyszymy recital Krzysztofa Książka – laureata 24. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni oraz koncerty uczniów szkoły muzycznej.

Zapraszamy do Żelazowej Woli w niedzielę, 5 czerwca, w godz. 10.oo – 17.oo.
Wstęp dla osób z dziećmi jest bezpłatny.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...