foto

W dniach 1 – 12 czerwca w Warszawie odbędzie się 4. edycja Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży „Kino w Trampkach”.
Na młodych widzów czeka mnóstwo niespodzianek i inspirujących filmowych wrażeń. Tegoroczna odsłona Festiwalu jest organizowana pod hasłem „Sięgaj gwiazd!” i po raz kolejny obejmie trzy kina z różnych części Warszawy. Filmy dla młodzieży zostały wybrane z pomocą młodych miłośników kina.

Od początku istnienia na Festiwalu „Kino w Trampkach” konsekwentnie są prezentowane najbardziej interesujące tytuły z całego świata: filmów zabawnych, poruszających, mądrych, stworzonych z szacunkiem dla inteligencji i wrażliwości młodych widzów.

W tym roku motto festiwalu to „Sięgaj gwiazd!”. Myślą przewodnią będą wyobraźnia oraz marzenia – nasze ograniczenia w ich realizacji, ale też zapał dający siłę, by urzeczywistniać sny.

Gościem „Dziecięcych olśnień” będzie Monika Mrozowska, aktorka uwielbiana m.in. za rolę Majki w serialu „Rodzina zastępcza”. Zgodnie z kinotrampkową tradycją przyjrzymy się dokumentom zrealizowanym o młodych i dla młodych.
Jednym z nich będzie znakomity film „To ja, Malala” D. Guggenheima.

Filmowy wehikuł czasu – sekcja „Polska cyfrowa dla dzieci” – we współpracy z Filmoteką Narodową premierowo zostaną pokazane animacje lalkowe Studia Se-Ma-For z lat 40’, 50’ i 60’. Przedsięwzięcie będzie zrealizowane dzięki współfinansowaniu w ramach Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA+ w projekcie Filmoteki Narodowej „Digitalizacja mistrzowskiej kolekcji Studia SeMaFor”.

Pokazy konkursowe to często niepowtarzalna okazja zobaczenia perełek kinematografii: utworów na długo pozostających w pamięci, dostarczających prawdziwych emocji. Wśród propozycji znajdą się zwycięzcy międzynarodowych festiwali (m.in. Cinekid, Berlinale, TIFF Kids).
W konkursie dziecięcym będzie można zobaczyć „Małego gangstera” A. Toonena, „Cały nasz świat” Y. Ga-eun czy „Mini i komary” F. Q. Møllera i J. Hastrupa.
W konkursie młodzieżowym obejrzymy m.in. „Chyba śnisz” P. Oukropeca oraz wyjątkowy dokument „Wataha” C. Moselle.

Festiwal jest dla młodych atrakcyjnym miejscem spotkań, po projekcjach mają możliwość uczestnictwa w dyskusji, wymiany doświadczeń i opinii. „Kino w Trampkach” to również przestrzeń umożliwiająca poznanie różnorodnych kultur, często bardzo odległych. Losy rówieśników pochodzących z różnych części kuli ziemskiej widzowie będą mogli skonfrontować z własną rzeczywistością, w filmowych opowieściach rozpoznać swoje problemy, lepiej zrozumieć siebie i innych. Specjalnie wyselekcjonowane filmy są zachętą do głębszego przyjrzenia się światu. Są nie tylko niezwykłym przeżyciem, ale też świetną rozrywką.

Festiwal ponownie odbędzie się w trzech dogodnie zlokalizowanych warszawskich kinach: Lunie, Wiśle
oraz w Multikinie Ursynów
. O swoim festiwalu decydują młodzi. Młodzieżowe filmy konkursowe wybiera Młodzieżowa Grupa Programowa, stawiając na różnorodność i autentyczność filmowych propozycji. Dziecięce i Młodzieżowe Jury przyzna nagrody twórcom najlepszych filmów. Dla wielbicieli dobrego kina przewidziane są różne konkursy z nagrodami. Oprócz pokazów odbędą się także interesujące spotkania, warsztaty, wystawy, gry uliczne i tematyczne spacery.
Za koncepcję wizualną 4. edycji Kina w Trampkach odpowiada grupa Dziki Bez.

Więcej informacji o Festiwali znajdą Państwo na stronie internetowej www.kinowtrampkach.pl.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...