foto

20 kwietnia do repertuaru Teatru Baj wraca spektakl „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”, opowiadający historię dzieci, które w 1940 r. deportowano w głąb ZSRR. Ich niezłomna postawa, wytrwałość i poświęcenie sprawiają, że udaje im się przetrwać wojnę i odnaleźć rodzinę.

Fabuła spektaklu „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” nawiązuje do historii rodzeństwa – 10-letniej Ireny i 13-letniego Jurka.
W ich domu pojawiają się żołnierze Armii Czerwonej i informuję dzieci oraz ich rodziców, że mają kilka minut na spakowanie, zanim zostaną wywiezieni.
W popłochu, wśród nieznajomych, dzieci gubią się w nocy i zamknięte w wagonie, trafiają na Syberię. Opiekują się nimi nieznajomi Polacy. Gdy otrzymują wiadomość, że mogą opuścić Syberię, pod opieką innych rodaków uciekających z łagru wyruszają w morderczą podróż do Meksyku, gdzie spotykają swoją mamę. Historia ta jest oparta na faktach.

Spektakl opowiada o mało znanym epizodzie w historii, który łączy w wyjątkowy sposób Polskę i Meksyk.

W czasie II Wojny Światowej, po inwazji ZSRR na Polskę, w lutym, kwietniu oraz latem 1940 r. zaczęto masowo deportować Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Według IPN liczba deportowanych Polaków, razem z tzw. „czwartą deportacją” z 1941 r., wyniosła prawie milion osób. Po złamaniu przez Hitlera Paktu Ribbentrop-Mołotow tysiące deportowanych Polaków, na mocy tzw. „amnestii” z sierpnia 1941 r., mogło opuścić syberyjskie łagry.
W jednej z grup, liczącej prawie 1500 osób, znaleźli się bohaterowie spektaklu „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”, rodzeństwo Irena i Jurek. Po długiej i wyczerpującej podróży przez Iran, Indie i Stany Zjednoczone, ta grupa trafiła do Meksyku, do Hacjendy Santa Rosa, w mieście León, w stanie Guanajuato, by bezpiecznie doczekać końca wojny.

Twórcy spektaklu, dzięki różnym środkom teatralnym: grze aktorów, multimediom, lalkom, przedmiotom, muzyce zabierają widzów w podróż w czasie i przestrzeni. Nie jest to jednak wyłącznie historyczna podróż.
Przed Polską stoi wyzwanie – społeczna debata o miejscu i roli uchodźców w naszym kraju. Nie wszyscy wiedzą, że podczas II wojny światowej Polacy otrzymywali status uchodźców w Meksyku. Spektakl ten nie tylko zatem odświeża naszą pamięć o Sybirakach, lecz zachęca młodzież do poszukiwania własnych korzeni.

Spektakl powstał we współpracy Teatru Baj i Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych w Meksyku.

Zapraszamy do Teatru BAJ w Warszawie 20, 21 i 22 kwietnia. Początek spektakli o godz. 10.oo.

We wrześniu przedstawienie będzie można zobaczyć we wschodniej Polsce. Spektakle będą wystawiane w szkołach im. Sybiraków.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...