tomek-i-przyjaciele

„Tomek i przyjaciele” to brytyjski, animowany serial telewizyjny, oparty na serii książeczek dla dzieci „The Railway Series”, napisanych przez Wilberta Awdry'ego.
Opowiada o małej, wygadanej, niebieskiej lokomotywie o imieniu Tomasz, która wraz z grupą przyjaciół – pociągów dba, aby wszystko na stacji i w lokomotywowni działo się sprawnie i punktualnie. Pozwala to Tomkowi z dumą nosić numer 1.
Akcja serialu toczy się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku na fikcyjnej wyspie Sodor, która znajduje się u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Na całej wyspie funkcjonuje kolej, kierowana przez Pana Szyneczkę, nazywanego przez lokomotywy Grubym Zawiadowcą.
Na kolei pracują lokomotywy parowe, spalinowe i wąskotorowe. Pracują także pojazdy drogowe, statki wodne, powietrzne, a nawet dźwigi i żurawie.
Głównymi bohaterami bajki – oprócz Tomka – są: Edek, Henio, Gabryś, Kuba, Piotruś, Tobik i Emilka. Lokomotywy zawsze starają się dobrze wykonywać swoją pracę i są dumne, gdy zawiadowca nazywa je naprawdę użytecznymi.
Realizatorzy serii wykorzystali najnowocześniejsze techniki animacji, dzięki czemu niezwykłe przygody pociągów zachwycają małych widzów na całym świecie. Serial „Tomek i przyjaciele” jest wyświetlany w ponad 130 krajach.

Oglądaj w TVP ABC od 26 marca 2016, codziennie o godz. 19.25, a od 28 marca również przed południem – o godz. 9.35 (oprócz weekendów) i o godz. 13.4o.

inne propozycje