foto

Nie tylko dzieci, ale i dorosłych zachęcamy do sięgnięcia po wydawniczą nowość PRÓSZYŃSKIEGO i S-ki – książkę „Skąd się wzięło moje nazwisko? Niezwykłe historie Basi i Tomka”. Trafiła ona do księgarni 10 marca 2016.Nim opowiemy więcej o tej wydawniczej nowości, przytoczymy słowa prof. Jana Miodka, który opatrzył ją wstępem:

„Problematyka nazewnicza budzi ogromne zainteresowanie społeczne, a jednocześnie przeciętny użytkownik języka ma na jej temat bardzo niewiele do powiedzenia. Mało tego – w powszechnym obiegu komunikacyjnym, łącznie z tym oficjalnym, medialnym, znajdują się zupełnie fałszywe interpretacje onomastyczne, oparte na etymologii ludowej, dostosowujące taką czy inną formę do współczesnej motywacji słowotwórczej. Dlatego z satysfakcją i radością witam książkę „Skąd się wzięło moje nazwisko?”, która w przystępny sposób – na tle bardzo interesującej fabuły – odkrywa przed czytelnikiem podstawowe typy nazewnicze funkcjonujące w naszym języku. To zarazem atrakcyjnie podany kawał historii Polski, jej tradycji, kultury i obyczajów, bo związek nazw z tymi obszarami jest przecież oczywisty.”


A o czym jest książka „Skąd się wzięło moje nazwisko? Niezwykłe historie Basi i Tomka” ?

Historia dzieje się pewnego kapryśnego lata w zwyczajnym, cichym miasteczku, leżącym pośród lasów i pól.
Jej bohaterami są Tomek i jego rodzina – mama Natalia i tata Bartek.
Duży i ważny udział w opisanych wydarzeniach ma również Basia, rówieśniczka Tomka, która mieszka po sąsiedzku a także ich szkolny kolega – Olo.
Bardzo ważną postacią jest wakacyjny gość – dziadek Antoni. To właściwie od jego przyjazdu rozpoczyna się ta historia.

Podczas letnich wakacji w rozmowach bohaterów pojawia się temat pochodzenia nazwisk, który z wolna zaczyna pochłaniać uwagę Tomka. Setki przykładów, jak powstawały nazwiska używane przez Polaków, prowadzą do zilustrowania trzech głównych źródeł ich pochodzenia.

Książka składa się z kilkudziesięciu epizodów, w których każdy opisuje ciekawostki i mechanizmy tworzenia się nazwisk od nazw miejscowych, rzeczowników pospolitych, wreszcie od imion.
Grupy epizodów są powiązane wspólnym tematem, na przykład: ciało, czas, dom, droga, góra, kolor, mama, niebo, nauka, praca, rośliny, tata, środowisko, uczucia, wojna, zwierzęta.

Autorem tej niezwykłej i bardzo interesującej książki jest Henryk Martenka, który od ponad 12 lat w jedynym z tygodników prowadzi jedyną w polskich mediach rubrykę etymologiczną pt. „Poczet nazwisk polskich”. Jest autorem dwóch książek na ten temat – „Skąd się wzięło twoje nazwisko?” oraz „Nazwiska od imion”. Również o nazwiskach opowiada w audycji radiowej „Cztery Pory Roku” i wiedzą z tego tematu dzieli się z czytelnikami i słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...