foto

Wszyscy rodzice wiedzą, że trzeba czytać dzieciom i zachęcać je do samodzielnej lektury. Jednak trudno jest wybrać te najbardziej interesujące i najwartościowsze tytuły dla maluchów. Z pomocą mamom, tatom, wychowawcom i nauczycielom ruszył EMIPK, który w połowie stycznia ogłosił konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą. Wydawcy mogli zgłaszać propozycje publikacji do 1 lutego 2016.

Już wiemy, która książka dla małych czytelników jest najlepsza!
Dzieci i rodzice zdecydowali, że tytuł najlepszej książki dziecięcej 2015 „Przecinek i Kropka” otrzyma dzieło Justyny Bednarek i Daniela de Latoura – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Wydawnictwa Poradnia K.
Nagrodę wręczyła 23 kwietnia w Warszawie ambasadorka konkursu – Magdalena Różczka – podczas Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere.

Nagrodzona historia odpowiada na pytanie, które może wydawać się błahe, a jednak nad odpowiedzią główkowała niejedna osoba – co dzieje się z zaginionymi i rozparowanymi skarpetkami? Justyna Bednarek – pisarka, dziennikarka, mama Bartka, Antka i Baśki – odkrywa tę tajemnicę na 160 bogato ilustrowanych stronach. Okazuje się, że zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Perypetie bohaterów zobrazował popularny grafik i muzyk – Daniel de Latour.

W tym roku o nominację do nagrody „Przecinek i Kropka” walczyło ponad sto książek dla dzieci. Jury wybrało pięć pozycji: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Królik i Chopin”, „Pszczoły”, „Królewna” i „Pod wodą/Pod ziemią”.
Kolejny ruch należał do czytelników – dzieci i rodziców – od 23 marca do 5 kwietnia można było głosować na najlepszy tytuł na stronie internetowej przecinekikropka.pl.

Wśród książek, nominowanych za 2015 rok, znalazły się dwa niezwykłe albumy – „PSZCZOŁY” Wydawnictwa Dwie Siostry, autorstwa Piotra Sochy o owadach, bez których świat nie mógłby istnieć oraz „POD WODĄ/POD ZIEMIĄ” (Wydawnictwo Dwie Siostry) Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Autorzy docenieni na międzynarodowej arenie za „Mapy”, tym razem prowadzą małego czytelnika w głąb planety.
O ważnych sprawach dyskutują bohaterowie „KRÓLEWNY” (Wydawnictwo Bajka). Postacie wymyślone przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel i narysowane przez Mariannę Oklejak próbują zdefiniować takie pojęcia, jak szczęście czy samotność, o których nawet dorosłym trudno się rozmawia.


„KRÓLIK i CHOPIN” Wydawnictwa Rea, portugalskiego pisarza Miguela Sousa Taveresa, to opowieść, w której królik, odkrywając świat flory i fauny, poznaje jeden z najwspanialszych wynalazków człowieka – muzykę. Zwierzę zaprzyjaźnia się z genialnym kompozytorem, co owocuje powstaniem specjalnego utworu.

Finałową piątkę zamykała książka, która – jak wskazuje tytuł – opowiada „NIESAMOWITE PRZYGODY DZIESIĘCIU SKARPETEK” (Wydawnictwo Poradnia K), narysowanych przez Daniela de Latoura. Justyna Bednarek odkrywa w niej tajemniczy świat rozparowanych i zaginionych skarpet.

Wyboru dokonało grono znawców literatury dla najmłodszych: Dorota Koman – dziennikarka i prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, Ewa Gruda – dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, Ewa Świerżewska – tłumaczka i redaktor naczelna portalu Qlturka oraz psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska.


„Przecinek i Kropka” to konkurs organizowany przez Empik, w którym liczy się wszystko, co w książkach dla dzieci najważniejsze – literacka jakość, dbałość o ilustracje, innowacyjność i edukacyjna wartość.
Celem inicjatorów konkursu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz promocja wartościowej literatury dziecięcej.
W ubiegłym roku, w 1. edycji Konkursu, plebiscyt wygrał „Messi. Chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem”.
Kto w tym roku dołączy do jego drużyny?
Dla zwycięskiego tytułu została przygotowana specjalna promocja w salonach Empik. Najlepsza Książka Dziecięca 2015 będzie eksponowana na półkach tak, aby ułatwić rodzicom wybór najdoskonalszej lektury.
Autor i ilustrator zwycięskiego tytułu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 10 tysięcy złotych.
W zmaganiach biorą udział publikacje dedykowane dzieciom w wieku od 5 do 8 lat, które po raz pierwszy ukazały się drukiem na polskim rynku i miały swoją premierę w 2015 roku.
Zgłoszenia do nagrody dotyczą również nowych tłumaczeń książek już obecnych na rynku wydawniczym oraz utworów ukazujących się w nowej szacie graficznej.
W plebiscycie biorą udział nie tylko formy literackie (bajki, baśnie, opowiadania, zbiory wierszy), ale również poradniki i książki edukacyjne.
Z konkursu są wyłączone szkolne podręczniki i językowe słowniki.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...