dziwne-przygody-koziolka-matolka

„Dziwne przygody Koziołka Matołka” to słynny polski serial animowany dla dzieci, nakręcony w latach 1969-1971 w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych. Opowiada o niezwykłych podróżach i przygodach niezdarnego, ale bardzo sympatycznego Koziołka Matołka. Celem wyprawy Matołka jest Pacanów – miasto słynące z kowali, którzy umieją elegancko podkuwać kozy. Po drodze na Koziołka czyha wiele niebezpieczeństw, z których udaje mu się jednak wyjść obronna ręką, dzięki własnemu sprytowi i pomocy innych. W czasie długiej podróży Matołek zyskuje nowych przyjaciół. Dzięki swej pomysłowości potrafił też nie raz pomóc innym np. pogodzić skłócone zwierzęta w dżungli, organizując im orkiestrę i chór składający się z pięknie śpiewających ptaków. Wszystkie przygody Koziołka Matołka są dla niego pozytywną nauką na przyszłość i pozwalają mu dowiedzieć się czegoś nowego o świecie.
Scenariusze 10-minutowych odcinków wykorzystują postać Koziołka Matołka, stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza oraz jego motyw poszukiwania Pacanowa, Jednak w odróżnieniu od np. bajki muzycznej „Przygody Koziołka Matołka”, która jest wierną adaptacją książek, animowane opowieści są oryginalne, mają nieciągłą fabułę, usytuowaną w różnych epokach, także współcześnie. Charakteryzuje je bardzo wartka akcja.
Wszystkie odcinki zaczynają się i kończą wierszykiem, recytowanym przez Wiesława Michnikowskiego i podobnym do oryginalnego tekstu książek Kornela Makuszyńskiego. Wierszyk wprowadzający jest zawsze taki sam, a kończący – zależy od przygód, które w danym odcinku przeżywa Koziołek.

Oglądaj w TVP ABC od 1 marca 2016, codziennie o godz. 17.45, a także przed południem – o godz. 6.55 i o godz. 11.oo

inne propozycje