foto

Czy Wasze dzieci już poznały sympatyczne rodzeństwo – przedszkolaka Basałyka i uczennicę Psotkę? Jeśli nie, jest okazja, by poczytać o ich przygodach. 29 lutego premiera drugiej części cyklu – „Basałyk i Psotka idą do pracy”.
Książka ukała się nakładem wydawnictwa PORADNIA K.

„Basałyk i Psotka idą do pracy” to druga część cyklu o przygodach sympatycznego rodzeństwa, ich przyjaciół i dziadków.
Dzieci w czasie wakacji nigdy się nie nudzą. W swoich zabawach naśladują dorosłe zawody. Tym razem otwierają galerię sztuki, prowadzą dochodzenie i kręcą program telewizyjny.
Rodzeństwo wyjeżdża z dziadkami na upragnione wakacje nad morze. W ośrodku wczasowym zawiera nowe przyjaźnie. Na plaży buduje zamki z piasku, a kiedy pada deszcz – rysuje.
Jednak nawet wtedy Basałyk i Psotka nie przestają bawić się w pracę – jest przecież jeszcze tyle zawodów, które trzeba poznać! I tyle przydatnych w niej przyrządów, które można wykonać z puszek po konserwach, starych doniczek i nakrętek od słoików…

Pretekstem do zabawy w wydział śledczy staje się zgubiony kalosz. Z pomocą wnukom przychodzi dziadek Janek, który kiedyś był policjantem i służy dzieciom radą w tropieniu przestępców.
Z małymi bohaterami zaglądamy do walizki technika kryminalistyki, zwiedzamy galerię, kręcimy program telewizyjny…
Okazuje się, że odrobina wyobraźni wystarczy, by stworzyć studio nagrań czy galerię sztuki.
Zawody, którym w tym tomie przyglądają się dzieci, są dość niecodzienne – przypatrujemy się na przykład pracy dźwiękowca czy kuratora wystaw. Także dorośli będą mieli okazję odkryć ich tajniki.

Dzieci również dyskutują o tym, co wolno chłopakom, a co dziewczynom i czy obowiązki domowe to pełnoprawne zajęcie, za które ci, którzy je wykonują, powinni otrzymywać wynagrodzenie:
Praca w domu, praca w domu
Po co taka praca komu?
Czy jest łatwa, czy też trudna?
Czy ciekawa? Może nudna?
Czy dla dziewczyn przeznaczona?
– Ma ją zrobić mama? Żona?
Czy to byłby koniec świata,
gdyby zajął się nią tata?
Mąż lub wujek, dziadek, brat
– Czy to byłoby nie tak?

Ta lektura stwarza wiele pretekstów do rozmowy z dziećmi – jaki zawód wybrać, by mieć interesujące życie, dlaczego jest ważne równouprawnienie i szacunek dla cudzej pracy.

Na końcu każdego rozdziału znajduje się słowniczek w przystępny sposób tłumaczący najważniejsze pojęcia związane z każdym z zawodów.
Młodzi czytelnicy dowiadują się m.in., co to są linie papilarne, blenda, ramówka i prompter.

Zabawne i mądre teksty napisała Małgorzata Żółtaszek. Jak mówi, jej dwójka psotnych dzieci to dla niej źródło nieustającej inspiracji. Przypatruje się codziennie ich zabawom i konsultuje z nimi rozwiązania i pomysły.
Książki pani Małgorzaty są polecane przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, jako edukacyjne i wspierające rozwój dziecka. Autorka także prowadzi twórcze spotkania autorskie z dziećmi w założonym przez siebie Wrocławskim Centrum Empatii, warsztaty inspirowane metodą Porozumienia bez Przemocy Marshalla Rosenberga. Ukończyła drugi stopień Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii. Interesuje się komunikacją empatyczną i swoją wiedzę wykorzystuje w książkach dla małych czytelników.

Projekt graficzny i ilustracje stworzył Paweł Pawlak – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Od jego debiutu w 1987 roku ukazało się kilkadziesiąt publikacji z jego ilustracjami. Jest laureatem wielu wyróżnień w Polsce i na świecie, między innymi dwukrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody IBBY „Książka Roku”. Jego autorskim pomysłem była formuła „activity book", dzięki której książka „Basałyk i Psotka idą do pracy” stanowi inspirację dla tworzenia zabawek i rekwizytów.

Autorzy pracują już nad trzecią częścią, w której Basałyk i Psotka spędzają czas na wsi.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...