foto

TVP ABC zachęca uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów w całej Polsce do odwiedzin w Warszawskiej Operze Kameralnej i udziału w comiesięcznych wtorkowych spotkaniach pod hasłem OPERA ENTER, czyli interaktywne odkrywanie opery. To znakomity cykl warsztatów i muzyczno-teatralnych spektakli.

Artyści, muzycy i pedagodzy teatru przygotowali zabawę, której uczestnicy wychodzą z roli biernych widzów, angażują się w działanie, stawiają pytania, dzięki którym świat opery staje się przyjazny i jednocześnie fascynujący.

Spotkania w Warszawskiej Operze Kameralnej trwają 85 minut i składają się z warsztatów prowadzonych przez pedagogów teatru i skróconych spektakli operowych, opracowanych specjalnie dla młodej widowni ze znakomitą obsadą śpiewaków, w kostiumach i dekoracjach spektakli z repertuaru Warszawskiej Opery Kameralnej.
Opiekę reżyserską nad cyklem sprawuje znana reżyserka operowa Jitka Stokalska. Spektaklom towarzyszy zespół kameralny. Podczas warsztatów prowadzonych przez pedagogów teatru można porozmawiać z postaciami z oper, zapytać o ich marzenia, o tajemnicę operowego śpiewu, o teatr i muzykę w ogóle, czym jest uwertura, czym aria i ansambl, czy można słuchać opery nie znając języka włoskiego? Jak ćwiczyć głos, żeby był silny? Dlaczego śpiewacy nie używają mikrofonu? Można zadać wiele innych pytań, z których każde zostanie bardzo poważnie potraktowane.

Zapraszamy na stronę www.operakameralna.pl, gdzie w zakładce OPERA ENTER znajdują się ciekawostki związane z operą, które mogą przydać się w zabawie i na lekcji.

Warsztaty i narrację prowadzą pedagodzy teatru: Krystyna Bocheńska, Anna Kaźmierowska, Natalia Leszczyńska, Karolina Pluta i Sebastian Świąder.

Jesienią 2016 roku – w okresie od września do grudnia zaplanowano
5 spektakli poprzedzonych warsztatami.

W programie OPERA/ENTER 27 września o godz. 9.30 i o godz. 11.45 są „CZARY PANA DULKAMARY” na podstawie opery „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego. Świetna, melodyjna muzyka, piękny śpiew i miłość to pewna receptura na udaną operę. W tym spektaklu są także – sztuka pantomimy i udawane czary wędrownego znachora, czyli tytułowego Dulkamary. Libretto stanowi krótka opowieść o uczuciach głównych bohaterów: Nemorina – biednego wieśniaka, pięknej Adiny i sierżanta Belcore. Pan Dulkamara sprzedaje łatwowiernym ludziom tajemnicze eliksiry, które mają im pomóc w różnych kłopotach. Nemorino i Adina przekonują się jednak, że najważniejsze jest prawdziwe uczucie i żadne czary nie są potrzebne.
W spektaklu biorą udział znakomici śpiewacy, a także zespół mimów. Prawdziwe czary gwarantuje piękna muzyka, między innymi słynna aria Nemorina „Una furtiva lagrima”, którą chyba każdy gdzieś słyszał.
Podczas warsztatów zajmiemy sprawą fałszywych reklam.

11 października można zobaczyć „CYRULIKA SEWILSKIEGO” na podstawie opery „Cyrulik sewilski” Gioacchina Rossiniego. Ta opera zasłużenie jest obecna w kanonie kultury europejskiej. Jej tytułowy bohater, Figaro bywa ikoną kultury popularnej, jego imieniem są nazywane restauracje, salony fryzjerskie, a nawet gazety. Tematy z jego słynnych arii, z oper Mozarta i Rossiniego, bywają dzwonkami telefonów, są także obecne w reklamach. Skąd zatem wziął się ów Figaro? Jego postać w XVIII wieku stworzył francuski dramatopisarz Pierre Beaumarchais, a sławy przydali mu genialni kompozytorzy: Wolfgang Amadeusz Mozart w operze „Wesele Figara” i Gioacchino Rossini w „Cyruliku sewilskim”.
Podczas warsztatów prowadzonych przez pedagogów teatru będzie można porozmawiać z Figarem i innymi postaciami komedii, zapytać o ich marzenia i zamiary, o plotki i intrygi z Sewilli, a także o talent wokalny, o operę i muzykę w ogóle, czym jest uwertura, czym aria i ansambl, czy można słuchać opery nie znając języka włoskiego? Jak ćwiczyć głos, żeby był silny? Dlaczego śpiewacy nie używają mikrofonu? I wiele innych pytań, z których każde potraktujemy bardzo poważnie.

8 listopada o godz. 9.30 lub 11.45 w imieniu Warszawskiej Opery Kameralnej zapraszamy młodzież wraz z nauczycielami na „SZARLATANA”, przygotowanego na podstawie opery Karola Kurpińskiego „Szarlatan albo wskrzeszanie umarłych” to pełny tytuł zabawnej komedii o ludzkich przywarach i uczuciach, opatrzonej muzyką przez Karola Kurpińskiego, znanego kompozytora Warszawianki 1831, wielu pieśni narodowych i utworów na klarnet. Tytułowy Szarlatan, czyli młodzieniec o imieniu Alfons, używa podstępu aby odzyskać ukochaną i ukarać niegodziwców winnych jego nieszczęść. Staropolski tekst i lekka forma muzyczna pozwalają bawić się razem z artystami. Dzięki nim także udawane wskrzeszanie umarłych nie jest bardziej przerażające niż Halloween.

Z kolei 6 i 7 grudnia. o godz. 9.30 i o godz. 11.45 uczniowie wraz z nauczycielami mogą wziąć udział w warsztatach i obejrzeć „PAPAGENO, CZYLI BAJKĘ O ZACZAROWANYM FLECIE” na podstawie opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Szlachetna, a momentami dramatyczna muzyka genialnego kompozytora wyraża porządek świata, ale także marzenie człowieka o miłości. Wesoły ptasznik Papageno szuka swojej Papageny, a książę Tamino szuka Paminy – córki Królowej Nocy uwięzionej przez Sarastra. Dobro wygrywa walkę ze złem dzięki zaczarowanym instrumentom oraz nadziei i wytrwałości bohaterów. W spektaklu wystąpią znakomici artyści Warszawskiej Opery Kameralnej, która specjalizuje się wykonywaniu Mozarta, od 26 lat organizując Festiwale Mozartowskie w Warszawie.
Tematem warsztatów będzie podejmowanie życiowych wyzwań.

Praktyczne informacje

Bilety na warsztaty i spektakl kosztują 25 zł od ucznia. Udział opiekunów jest bezpłatny. W jednych zajęciach może wziąć udział nie więcej niż 140 osób.
Dlatego warto szybko podjąć decyzję o klasowym wyjściu do Warszawskiej Opery Kameralnej. Chętnych nie brakuje.

W sprawie rezerwacji trzeba kontaktować się z Działem Obsługi Widowni od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 16.00, tel. +48 22 625 75 10, e-mail: zamowienia@bilety.operakameralna.pl

Wszelkich informacji o projekcie OPERA/ENTER udziela koordynatorka projektów edukacyjnych Warszawskiej Opery kameralnej – pani Viola Łabanow – tel. +48 515 158 504

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...