foto

W piątek, 15 stycznia, w Teatrze Lalka w Warszawie odbyła się polska prapremiera „Wakacji Mikołajka”.

„Wakacje Mikołajka” to jedyny spektakl w Polsce, a może i na świecie, przedstawiający komiczne przygody Mikołajka, jednego z najpopularniejszych dziecięcych bohaterów, stworzonego przez francuskiego pisarza polskiego pochodzenia – René Gościnnego.

Nikt nie chce być dziecinny. „Dziecinny” oznacza tyle co głupi. Dziecinnej osoby nikt nie traktuje poważnie. Nawet kilkulatki wiedzą, że powinny zachowywać się „jak dorośli”.

Dlaczego więc czytelnicy na całym świecie uwielbiają serię książek o Mikołajku, której bohaterowie bez przerwy dają sobie „fangi w nos”, płaczą z byle powodu i mimo dobrych chęci zwykle doprowadzają do szału swoich rodziców i nauczycieli?

Rene Goscinny odkrył, że tak naprawdę wszyscy kochamy dziecinność. Podoba się to, że Mikołajek i jego koledzy spontanicznie wyrażają emocje i że zamiast dostosowywać się do ogólnie przyjętych reguł, nieustannie próbują zmusić świat, żeby dopasował się do ich potrzeb.
Kiedy czegoś chcą, walczą o to nie przebierając w środkach, a kiedy im się nie udaje, po prostu zaczynają ryczeć w nadziei, że mama, tata, albo pani nauczycielka zlitują się nad nimi i w efekcie spełnią ich żądania.

Spektakl „Wakacje Mikołajka” w adaptacji Marii Wojtyszko i w reżyserii Jakuba Krofty opowiada o momencie kryzysowym, który zagraża właśnie tej sympatycznej dziecinności głównego bohatera. Mikołajek po raz pierwszy wyjeżdża na letni obóz i spod opieki rodziców przechodzi pod władzę zasadniczego drużynowego – Pana Rateau.
Zadaniem Pana Rateau jest sprawienie, żeby jego podopieczni stali się „prawdziwymi mężczyznami”. Czy to może się udać?


Scenografię do przedstawienia stworzył Marek Zákostelecký, muzykę – Vratislav Šramek. Reżyserem światła jest Damian Pawella, a choreografką – Aneta Jankowska.

W spektaklu występują: Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Wojciech Słupiński, Piotr Tworek.

Przedstawienie jest rekomendowane dla dzieci, które ukończyły 7 lat.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...