foto

Książka „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”, która w październiku ukazała się nakładem wydawnictwa EGMONT, otrzymała tytuł Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii książka obrazkowa, czyli w kategorii graficznej.

Ta piękna i malownicza lektura opowiada o polskim folklorze w niebanalny, nowatorski sposób, intrygujący zarazem. Jest zaproszeniem skierowanym do wszystkich ciekawych (młodszych i tych starszych) rodzimych tradycji, pięknych ornamentów, harmonii kolorów, wszystkiego, co ma wielką moc gdyż płynie z potrzeby serca!

„Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” to publikacja niezwykła – przede wszystkim dlatego, że jest wynikiem zachwytu autorki. Każdy, kto zna dotychczasowe prace Marianny Oklejak, wie, że oprócz rzetelnych informacji, dostanie w prezencie od autorki materiał przetworzony z niezwykłą wrażliwością, poczuciem humoru i ironią, łączący to, co tradycyjne, z tym, co bardzo współczesne.

Na trzydziestu sześciu pięknie ilustrowanych tablicach autorka, zakochana w polskim folklorze, zrobiła przegląd tradycyjnych haftów, wycinanek, zabawek, instrumentów muzycznych i innych elementów rodzimej kultury ludowej. A wszystko to zostało wplecione w graficzną, wciąż aktualną narrację o codziennym, zwykłym życiu.
Ta książka jest niezbitym dowodem na to, że świat polskiego folkloru jest ponadczasowy, bliski, a jego język wciąż aktualny.
Polska kultura ludowa to feeria barw, harmonia rytmów, piękne ornamenty – zapierająca dech w piersi różnorodność.

„Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” są książką dla każdego – dla młodszych i starszych czytelników, dla których odkrywanie i zachwyt są zawsze nową przygodą.

Książka ukazała się pod marką ART Egmont – w serii książek wartościowych i pięknych – jest więc dopracowana w każdym szczególe. Od wyklejki przez wycięty w papierze szablon z konikiem, mapę ułatwiającą lokalizację miejsc wymienionych w publikacji aż po przypisy dla bardziej dociekliwych zawierające szczegółowe opisy obiektów na poszczególnych tablicach.

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Książka Roku 2015” odbyło się w środę, 9 grudnia 2015 r. w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, przy ul. Tynieckiej 40 w Warszawie.

Organizator konkursu – Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY (International Board on Books for Young People) to organizacja pozarządowa od lat działająca na rzecz promocji wartościowych literacko, graficznie i edytorsko książek dla dzieci i młodzieży oraz upowszechniania czytelnictwa wśród młodych czytelników w Polsce.
Nagroda jest przyznawana od 1988 r.

pozostałe aktualności