foto

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, z powodzeniem pilotując od kilku już lat dwie komiksowe serie wydawnicze: „Wilcze tropy” oraz „W imieniu Polski Walczącej”, postanowiło przygotować ofertę dla młodszych czytelników – uczniów szkół podstawowych. Premiera komiksów z nowej serii „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego” odbyła się podczas Targów Książki Historycznej jesienią 2015 roku w Arkadach Kubickiego, w Zamku Królewskim w Warszawie.

W przeciwieństwie do wspomnianych serii kierowanych do młodzieży i dorosłych, opartych na precyzyjnie odtworzonych faktach historycznych, tym razem opowiadane historie przestawiają zbiorczą wiedzę dotyczącą losów Polaków w czasie II wojny światowej. Wprawdzie w komiksach pojawiają się postacie historyczne m.in.: gen. S. Kopański, gen. W. Anders czy gen. E. Rommel, jednak całość ma „baśniowy” charakter, osadzony tylko w ramach prawdziwych zdarzeń.
Podstawowym założeniem serii jest bowiem zachęcenie młodych czytelników do sięgnięcia po inne źródła wiedzy, a nie zastępowanie istniejących już podręczników w nowej, atrakcyjnej formie.

Czteroczęściowa „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”, napisana przez Tomasza Robaczewskiego i narysowana przez Huberta Ronka, nieprzypadkowo zaczyna się w 1939 r., w Grodnie.
Twórcy chcieli bowiem w ten sposób jednoznacznie podkreślić, iż II wojna światowa zaczęła się w wyniku zmowy i agresji dwóch państw – III Rzeszy niemieckiej i Rosji sowieckiej.

Główny bohater – Antek Srebrny, podobnie jak wielu jego rzeczywistych pierwowzorów (np. 13-letni dzielny obrońca Grodna – Tadeusz Jasiński) bierze udział w bohaterskiej obronie swojego rodzinnego miasta. Później zaś pada ofiarą pierwszej sowieckiej deportacji polskich obywateli 10 lutego 1940 r.

Drugi zeszyt pt. „Ucieczka z nieludzkiej ziemi” opisuje jego losy najpierw w miejscu deportowania – w Kazachstanie, a następnie w prawdziwym „piekle na ziemi” – sowieckim łagrze. Chłopak spotyka w nim „bezprizornych” i „urków”, którzy są prawdziwym postrachem politycznych więźniów sowieckiego GUŁAGU. Dzięki pomocy jednego z więźniów udaje mu się uciec i wzorem prawdziwej historii Witka Glińskiego, przedrzeć do Syrii.

W trzecim zeszycie zatytułowanym „Szczury Tobruku” Antek jest już żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, biorącej udział w jednej z najważniejszych batalii na froncie afrykańskim – w obronie twierdzy Tobruk.
Stąd po połączeniu SBSK z Armią Polską w ZSRS główny bohater już jako żołnierz II Korpusu Polskiego trafia do Włoch, by wziąć tam udział w jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej – o klasztor Monte Cassino.
Opowieść kończy się w lecie 1944 r. z nadzieją na dalszy ciąg, aż do zakończenia wojny.

Zeszyt 5 nosi tytuł „Kocioł Falaise 1944 r” Antek żegna się definitywnie ze współtowarzyszami broni z 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (także z kapralem Wojtkiem – misiem). Nie oznacza to jednak końca jego wojennej odysei. Trafia on na dopiero co utworzony przez aliantów drugi front we Francji, gdzie po udanym lądowaniu w Normandii od wielu tygodni trwają zacięte walki z Niemcami pod Caen. Działając w ramach 1. Dywizji Pancernej, dowodzonej przez słynnego gen. Stanisława Maczka (zwanego „Bacą”), Antek ma teraz za zadanie rozpoznać siły nieprzyjaciela przed decydującym atakiem. Jego przyjaciele – „Piroman” i Janka – przechodzą zaś pod komendą kpr. Puzona przyspieszony kurs pancerniacki. Ich ścieżki krzyżują się podczas jednej z najważniejszych bitew 1944 r. we Francji – pod Falaise. Czy uda im się sprowadzić pomoc dla broniących się resztkami sił oddziałów polskich na Mont Ormel? Czy Antkowi uda się poskromić tygrysa ? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym zeszycie „Wojennej odysei Antka Srebrnego 1939–1944”.

Zeszyt 6. – „Operacja »Market Garden« 1944 r.” to kolejna odsłona przygód Antka, która sprowadzia młodych czytelników do „Małpiego gaju” w… Szkocji. Chłopiec przejdzie tam przyspieszony kurs spadochronowy pod czujnym okiem kpt. Kwaśnicy, by wraz z 1. Samodzielną Brygadą Spadochronową gen. Stanisława Sosabowskiego wziąć udział w największej operacji powietrzno-desantowej II wojny światowej – „Market Garden”.
Czy Antek weźmie bezpośredni udział w morderczych zmaganiach o most na Renie? Czy trudno jest wylądować w obrazie feldmarszałka Walthera Modela? Jakie tajemnice kryją papiery doktora Grubera?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w szóstym zeszycie „Wojennej odysei Antka Srebrnego 1939–1944”.

Opowiedziana w ten sposób, w ogromnym skrócie, historia walk żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie ma – poprzez zabawę – uzmysłowić młodym czytelnikom determinację i gotowość Polaków, gdziekolwiek rzucił ich los, do walki o wolną Polskę.

W ramach przygotowanego pakietu, komiksom towarzyszy gra planszowa oparta na komiksowej fabule, wzbogacona historyczną wiedzą i ikonografiami, znakomicie poszerzającymi wiedzę o zdarzeniach przeżywanych przez głównego bohatera – Antka Srebrnego – na kartach poszczególnych zeszytów.

Kolejnymi elementami pakietu są dwustronne puzzle, ukazujące z jednej strony zdjęcia klisze, będące ilustracją poszczególnych czterech etapów drogi głównego bohatera: rok 1939, deportację, walki w Afryce i bitwę pod Monte Cassino, z drugiej zaś – obrazujące polski wysiłek zbrojny na europejskim teatrze działań.

Całość uzupełnia zestaw naklejek na ubrania, prezentujący dwanaście naszywek noszonych przez oddziały polskie w Afryce i we Włoszech.

TVP ABC poleca tę lekturę. Prezentowany pakiet, poprzez czytanie i oglądanie rysunków, grę, układanie puzzli przyczyni się do zainteresowania młodych odbiorców tak ważnym dla budowy patriotycznych postaw fragmentem najnowszej historii Polski.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...