foto

W sobotę, 17 października, w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie odbyła się prapremiera spektaklu „Hopla! Jesień, zima, wiosna!”.

Jest to projekt realizowany w ramach „Baby – sceny”, który za pośrednictwem rodziców – polecamy najmłodszym – dzieciom w wieku od pół roczku do 4 lat .

„Hopla! Jesień, zima, wiosna!” to opowieść o czterech porach roku, której towarzyszy muzyka Antonio Vivaldiego. To właśnie do jej rytmów są dopasowane główne wątki teatralnej przygody. Twórcom spektaklu zależy na tym, by zapoznać małych widzów z elementami określającymi każdą porę roku (takimi jak: kolor, roślinność, temperatura), tworząc teatralną opowieść wzbogaconą ilustracyjną rolą muzyki.

Główny bohater spektaklu to sympatyczny niemowlak o imieniu No-No – w pewien sposób alter ego małych widzów, który nawet nie potrafi jeszcze mówić. Wyrusza on na pierwsze w swoim życiu spotkanie z osobliwościami przyrody, które można zobaczyć na najbliższej łące. Po raz pierwszy odkrywa urodę i piękno traw i kwiatów ją porastających. Ze zdziwieniem spostrzega zwierzęta żyjące wśród bujnej łąkowej roślinności. Poznaje sympatyczną gąsienicę, z którą zaprzyjaźnia się serdecznie oraz uroczego motylka, którego musi w pewnym momencie obronić przed nadciągającym zagrożeniem. Z niepokojem przygląda się ważkom, krążącym nad łąką. A pojawiający się nagle pająk wywołuje u niego wielkie zdziwienie. Wszystko to po trochu ciekawi No-No, trwoży go i zachwyca zarazem. I taka jest wiosna, którą niemowlak poznaje ze swojej maleńkiej perspektywy.

Podobnie twórcy przedstawienia prezentują kolejne pory roku – upał lata, owoce jesieni i mróz, przychodzący w zimie. Przygody malutkiego No-No opowiadają o wielkich zmianach na przestrzeni całego roku. A w tle tych opowieści nieustannie pobrzmiewają nuty Antonio Vivaldiego. Piękne kolory, zabawni bohaterowie i cudowna muzyka to niezaprzeczalnie największe atuty tego przedstawienia.

Od dźwiękowej strony, spektakl „Hopla! Jesień, zima, wiosna!” można uznać za elementarz, jaki dziecko powinno otrzymać w swojej muzycznej edukacji. Powtarzalne motywy z „Czterech pór roku” Vivaldiego, to doskonały pretekst do poznawania muzycznych klasyków. Linia melodyczna ze słynnych koncertów skrzypcowych stanowi podstawową ścieżkę dźwiękową przedstawienia. Do jej rytmu są dopasowane główne wątki teatralnej opowieści, a wszystko to jest dostosowane do percepcyjnych możliwości maluszków. W scenografii dominuje prostota. Białe tło jest „malowane” światłem, na oczach widzów ożywają kolorowe, trójwymiarowe ilustracje, a wszystko odbywa blisko – na „wyciągnięcie ręki”.

Przedstawienie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reżyseria i scenografia – Tomasz Kowalski
Muzyka – Antonio Vivaldi
Obsada: Stefan Szulc, Agata Madejska, Jacek Mikołajczyk
Premiera spektaklu „Hopla! Jesień, zima, wiosna!” odbyła się
17 października o godz. 14.oo.
Na kolejne przedstawienie zapraszamy:
10 grudnia o godz. 10.oo i o godz. 11.3o

Spektakl trwa 5o minut.

Zapraszamy do Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie przy ul. Teatralnej 4.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...