foto

1 października ruszała V edycja rozgrywek ogólnopolskiego programu „Scrabble® w szkole”. Jak w poprzedniej edycji, dzieci i młodzież mogą co miesiąc rozwiązywać zadania z Ligi Scrabble® i zdobywać cenne nagrody.

Do programu można zarejestrować się za pośrednictwem strony www.scrabblewszkole.pl i rozwiązywać miesięczne zadania. Wokół tego serwisu skupia się szkolna społeczność.
Proponowane zadania tegorocznej edycji są dostosowane do trzech kategorii wiekowych. Rejestracja jest darmowa. Dla nowych, chętnych drużyn w zamian za zrealizowanie tzw. startowego zadania czeka cenny pakiet powitalny, ufundowany przez firmę Mattel.

„Scrabble® w szkole” to program edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Celem akcji jest promocja gry w Scrabble® jako doskonałego narzędzia pomocniczego w nauczaniu. To świetny sposób na urozmaicenie lekcji, świetlicowych czy bibliotecznych zajęć.
Gra w Scrabble® poprzez intensywny trening skojarzeń, wykorzystywanie logicznego myślenia wspomaga intelektualny rozwój i solidnie trenuje pamięć. Poprzez liczne powtórzenia i częstą odmianę słów uczniowie grający w Scrabble® łatwiej przyswajają ortografię i gramatyka języka polskiego.
Scrabble® wymagają pracy ze słownikiem, co także poszerza ogólną wiedzę o polszczyźnie. Gra wzbudza u graczy naturalne zainteresowanie językiem oraz zasadami gramatyki, wzbogaca zasób słownictwa.
Scrabble® uczą podejmowania strategicznych decyzji, radzenia sobie ze stresem, a przy tym są świetną rozrywką!
Każdy, kto lubi dobrą zabawę i zdrową rywalizację, jest idealnym kandydatem do szkolnego kółka Scrabble®. Według nauczycieli ta gra ma ogromny potencjał edukacyjny a uczestnictwo w programie pozwala go w pełni wykorzystać w stymulowaniu rozwoju uczniów.

- „Gry planszowe to przyjemny sposób na naukę zasad współpracy i zasad fair play” – twierdzi Anna Zaborowicz-Ćwiklińska, psycholog dziecięcy. „Dodatkowo czekanie na swoją kolej w grze może pomóc dzieciom z cechami nadpobudliwości w radzeniu sobie z impulsywnością. Dzięki programowi „Scrabble w szkole’’ uczymy się zasad ortografii, nowych słów, ale również strategii, szacowania ryzyka i strat. Gra w Scrabble® zwiększa biegłość w liczeniu, pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację uwagi. Ponadto jest to interesująca forma rozrywki, pomagająca oderwać dzieci od tradycyjnych gier komputerowych i skierować ich uwagę ku edukacji bez negatywnych skojarzeń. Dodatkowo, w sytuacji, gdy rodzice mają coraz mniej czasu dla dzieci, spożytkowanie wspólnego czasu na naukę w sposób przyjemny i pożyteczny zarazem jest najcenniejszą rzeczą, jaką możemy podarować dzieciom w ciągu tygodnia” – dodaje.

Od lat zarówno młodzież, jak i nauczyciele angażują się w scrabblowe przedsięwzięcia w szkołach, świetlicach czy w bibliotekach. Biorą udział w konkursach, rozgrywają kolejne partie Scrabble®, sami wymyślają sposoby, w jakie można wykorzystać grę, prześcigając się w coraz to ciekawszych pomysłach.

W programie uczestniczy już ponad 1100 szkół z całego kraju. Patronat honorowy nad programem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Wśród partnerów i patronów programu znajdują się m.in. kuratoria oświaty, Polska Federacja Scrabble, Fundacja Języka Polskiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Polskie Stowarzyszenie Kreatywności, a także TVP ABC, Świat Zabawek, i Świat Gier Planszowych.

XIV Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w Scrabble®
22 kwietnia 2016 ruszyła rejestracja do XIV Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół w Scrabble®, które odbędą się 3 czerwca w Kutnie. Rejestracja odbywa się za pomocą strony programu Scrabble w szkole www.scrabblewszkole.pl .
Ta cykliczna i wyjątkowa impreza różni się od typowych rozgrywek. Od lat biorą w niej udział pary uczniów reprezentujących trzy kategorie szkół zarejestrowanych w programie Scrabble w szkole: podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Turniej ma zamknięty charakter, dlatego liczba uczestników jest ograniczona.
Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w Scrabble®, które firma Mattel Poland wspiera od wielu lat, cieszą się ogromną popularnością. Organizatorzy mają nadzieję, że i w tym roku będzie wzorowa frekwencja szkół biorących udział w Turnieju. Patrząc na poprzednie edycje, organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy zaprezentują bardzo wysoki poziom umiejętności kreatywnego i logicznego myślenia, a przy tym będą się dobrze bawić.
XIV Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w Scrabble® odbędą się
3 czerwca w Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Satszica 6 w Kutnie. Od wielu lat i tak też w tym roku sponsorem Mistrzostw jest firma Mattel Poland. Organizatorem Turnieju jest Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kutna, a partnerami Mistrzostw są Polska Federacja Scrabble, Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole, a także Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole.
Więcej informacji znajduje się na stronie programu Scrabble w szkole www.scrabblewszkole.pl jak i na stronie organizatora http://gim2kutno.szkoly.lodz.pl/scrabble/ .

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...