foto

Czy to możliwe, żeby zainteresować kilkulatka „muzealnymi starociami”? Czy można wesprzeć rodziców, którzy lubią muzea i chcą tam chodzić ze swoimi pociechami, w odpowiedzi na po raz setny zadawane pytanie „a co to jest?”? Oczywiście! – twierdzą autorzy projektu „Muzealne eksponaty nie tylko dla Mamy i Taty”, który ruszył
1 października.

Projekt „Muzealne eksponaty nie tylko dla Mamy i Taty” opracowała Fundacja „Trasa dla Bobasa”, przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Kultury i Fundacji Banku Zachodniego WBK. Do akcji przyłączyło się 13 małopolskich muzeów: Muzeum w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, Muzeum Fonografii w Niepołomicach, Muzeum Okręgowe w Tarnowie (Gmach Główny, Ratusz, Muzeum Zamek w Dębnie, Muzeum Biograficzne W. Witosa w Wierzchosławicach), Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu (Miasteczko Galicyjskie, Sądecki Park Etnograficzny, Dom Gotycki), Muzeum Inżynierii Miejskiej (Kraków), Muzeum Lotnictwa Polskiego (Kraków), Żydowskie Muzeum Galicja (Kraków), Muzeum Farmacji UJ (Kraków).

Fundacja „Trasa dla bobasa” przygotowała plansze z opisem ścieżek zwiedzania dla rodziców, odwiedzających muzea z dziećmi. Plansze są bezpłatne i zawierają opis ekspozycji dostosowany do percepcji dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (6-9 lat). Są na nich pytania, porównania, ciekawostki i zagadki, które pomagają rodzicom i opiekunom w interesujący i przystępny sposób zapoznać maluszka z wystawą.

Na najmłodszych zwiedzających w muzeach czekają także karty pracy z zadaniami pomagającymi im utrwalić zdobytą wiedzę. Do rozwiązywania muzealnych zagadek i dalszej wędrówki po muzealnych szlakach z pewnością doskonałą motywacją jest konkurs, trwający do końca października, z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Wydawnictwo Skrzat, Grannę i Minipodróżnika.

TVP ABC zachęca rodziców, by razem ze swoimi pociechami i z Fundacją „Trasa dla Bobasa” wkroczyć w niezwykły świat małopolskich muzeów.

Więcej szczegółów o projekcie znajdą Państwo na stronie www.trasadlabobasa.pl.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...