foto

Jesień 2015 obfituje w teatralne wydarzenia, adresowane do dzieci i młodzieży. W Warszawie trwa Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych – Take Part in Art, we Wrocławiu właśnie zakończył się III Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci, a w sobotę –
3 października w stolicy rozpoczął się XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2015.

XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2015 potrwa do 14 października. Będą to dwa niezwykłe tygodnie, pełne wrażeń i dwa weekendy na rodzinne wyjście do teatru.
Na Festiwalu zostaną zaprezentowane interesujące produkcje teatralne z Polski i ze świata – kilkadziesiąt spektakli i odbędzie się blisko dwieście różnych wydarzeń. Wiele propozycji w tej edycji skierowano do nastolatków – w tym także niecodzienne warsztaty. Tegoroczna Festiwal szczególnie skupi swoją uwagę na dorastających widzach, na wspólnym przeżywaniu teatru młodzieży i dorosłych.
Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym także znajdą dla siebie niecodzienne spektakle zwłaszcza zagraniczne.
„Teatry z Rosji i Włoch rozkochają w sobie niemowlaki, z trzylatkami spotka się teatr ze Słowacji, natomiast starsze dzieci zaczarują aktorzy z Hiszpanii i Izraela. Zapraszamy do poznania magicznej siły teatru, z której czerpał doktor Janusz Korczak by w pełni ukształtować młodego człowieka. W piątek 9 października, tradycyjnie jak co roku spod Teatru Lalka w Warszawie wyruszą dzieci w pochodzie ze słonecznikami, aby obsypać kwiatami pomnik Dobrego Doktora” – zapowiada Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu KORCZAK.

Festiwalowe przedstawienia teatralne są zawsze prezentacją najwyższej jakości produkcji współczesnego teatru dla młodych widzów. To precyzyjnie dobrane spektakle, które poruszają wyobraźnię, wykorzystują różne formy i techniki teatralne, działają na wszystkie zmysły – przenoszą widzów w świat magii teatru. Są zróżnicowane pod względem tematycznym. Odwołują się często do uniwersalnych wartości takich jak: przyjaźń, miłość czy rodzina. Mówią o wielu emocjach: miłości, samotności, bólu, cierpieniu, przebaczaniu czy radości. Poruszają tematy globalne jak społeczne wykluczenie oraz codzienne jak: kłótnia z bratem, skryte marzenia czy problemy z dorastaniem. Tak naprawdę są skierowane do widzów w każdym wieku.
Do tegorocznej, XIX edycji Festiwalu KORCZAK zaproszono Teatry z: Krakowa – Teatr Figur; Lublina – Centrum Kultury w Lublinie/neTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań; Wrocławia – Wrocławski Teatr Lalek; Bydgoszczy – Teatr Polski; Gniezna – Teatr im. Aleksandra Fredry; Supraśla – Teatr Lalki i Ludzie; Poznania – Teatr AtoFri i Teatr Animacji oraz z Warszawy: Teatr Powszechny, Teatr Lalka, Teatr Baj, Teatr 6.piętro, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Rampa, Teatr Studio. Zagraniczne produkcje wybrano z: Rosji, Włoch, Izraela, Rumuni oraz Hiszpanii, przy ich prezentacji nie będzie bariery językowej.
W tym roku Centrum Festiwalowe zorganizowano w Teatrze Powszechnym, w którym odbędzie się większość tegorocznych wydarzeń oraz powstanie kreatywna Strefa Dziecka.

Festiwal KORCZAK to kilkadziesiąt spektakli oraz różnych wydarzeń przygotowanych dla festiwalowej publiczności. To jedyna możliwość obejrzenia wyjątkowych zagranicznych przedstawień dla młodych widzów. W tym roku dla najmłodszych dobrano zagraniczne produkcje, które poruszają serca i wyobraźnię dzieci oraz ich opiekunów. Najmłodsi widzowie spotkają się na spektaklach:
„Bardzo kruche” (6.10.2015, Teatr z Rosji/Włoch). Na scenie padnie tylko kilka symbolicznych, ale kluczowych słów wypowiedzianych po polsku. W gestach zamknięto całą symbolikę życia dwóch braci: ich kłótnie, wspólne radości, troskę. To historia po prostu o życiu.
„Herkules lub podbój piekła” (9.10.2015, Teatr ze Słowacji). Aktorzy marionetkami przy dźwiękach katarynki opowiedzą legendę ludową o bohaterskim Herkulesie. Widzami będą przedszkolaki.
„Dłońmi” Hiszpanie zagrają ciepłe, wzruszające przedstawienie grane dłońmi i postaciami ożywionymi z gliny (11.10.2015, Teatr z Hiszpanii). Zachwycą i wzruszą niejednego pięciolatka oraz uczniów klas podstawowych.
„Cztery baśnie i królowa” (8.10.2015, Teatr z Izraela) – to zaczarowany świat teatru zaklęty w pantomimie i słowach. Jest to przedstawienie zawsze z zachwytem przyjmowane przez widownię. Minuty pełne śmiechu – ale i przemyśleń.
„Kajtuś Czarodziej” (13.10.2015, Teatr z Rumunii) – to opowieść o niesamowitej i pięknej wyobraźni dziecka. Marzeniach i pragnieniach, które potrafią się spełniać. To przedstawienie wykorzystujące nowoczesne techniki teatralne.

Podczas Festiwalu Teatralnego KORCZAK zaplanowano liczne wydarzenia okołoteatralne w tym: warsztaty, happeningi, instalacje, spotkania z aktorami oraz zjawiska teatralne, które pozwalają przybliżyć magiczny świat teatru.
Ważnym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będą warsztaty w ramach Platformy Edukacji Teatralnej: „Mam wpływ, tworzę, zmieniam".
Młodzież oraz dorośli pod okiem ekspertów będą uczestniczyć w zajęciach: AUDIODESKRYPCJA – poznanie świata osób niewidomych; MAM GŁOS – poznanie technik nauki śpiewu i ruchu scenicznego; TABU – warsztaty dramy dla licealistów; (HI)STORY LAB – nastolatki będą odkrywać historie z przeszłości, aby stworzyć sceniczną prezentację; PANTOMIMA i TEATR FIZYCZNY – unikatowe warsztaty Ruti Tamir z Izraela – uczące ekspresji całego ciała w połączeniu z emocjami; SZUKAMY POLSKIEGO SZEKSPIRA – warsztaty młodych dramaturgów z Polski.

„Tegoroczny Festiwal KORCZAK zadziwi i zaskoczy. W dzieciach rozbudzi wyobraźnię, nastolatkom pomoże poznać niebezpieczeństwa dorastania i wchodzenia w dorosłość, ułatwi znaleźć odpowiedź na pytanie czy warto mieć marzenia? Dorosłych przeniesie do lat dzieciństwa i będzie miejscem, w którym z radością spędzą wspólne chwile z dziećmi. Zapraszamy do odkrywania krainy pełnej emocji, tajemnic i wzruszeń – jaką jest teatr” – mówi Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu KORCZAK.

O Festiwalu KORCZAK ogólnych słów kilka...
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK, od 19 lat jest organizowany przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.
Jest on jednym z ponad 70 narodowych ośrodków światowej organizacji ASSITEJ zajmującej się twórczością teatralną dla młodych widzów.
Festiwal KORCZAK powstał z inicjatywy Haliny Machulskiej. Idea Festiwalu ma za zadanie kontynuować treści oraz podejście do Małego Człowieka jakie przyświecało doktorowi Januszowi Korczakowi. Dyrektorem Honorowym jest Maciej Wojtyszko, od kilkunastu lat Dyrektorem Festiwalu – Grażyna Karwowska-Winiarek, a Dyrektorem Artystycznym – Wojciech Faruga.
Festiwal to międzynarodowe święto teatrów dla dzieci i młodzieży. Podczas Festiwalu są pokazywane interesujące, oryginalne produkcje teatralne z Polski i ze świata. Festiwal KORCZAK na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny Warszawy. Podejmuje on trudne tematy, prowadzi rozmowy o nietolerancji, braku tożsamości, biedzie, problemach z uzależnieniem, konfliktach pokoleń, lękach. Podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich oceniają dwa zespoły jurorów – Międzynarodowe Jury Dorosłych (ekspertów) oraz Jurorzy Juniorzy – jury dziecięce.
Festiwal to także liczne zjawiska teatralne w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz grup defaworyzowanych. Patronat Honorowy nad tegorocznym wydarzeniem objęły Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Małgorzata Omilanowska oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest on współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy. Partnerem strategicznym jest Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera. Partnerami wspierającymi są: Teatr Baj oraz Dom Spotkań z Historią. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP ABC, TVP Kultura, Radio WaWa, Dziecko, GAGA, iCIty.pl, e-teatr.pl, qulturka.pl, mamadu.pl, Dziecko w Warszawie, gdzieco.pl, maszwolne.pl i Dyrektor Szkoły.
Rok temu odbyła się specjalna edycja Festiwalu KORCZAK 2014, której towarzyszył 18. Światowy Kongres Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Polska po raz pierwszy w historii stała się gospodarzem tego niezwykłego spotkania, które ma miejsce raz na trzy lata za każdym razem w innym kraju. W historii polskiego teatru dla młodych widzów było to jedyne tak prestiżowe wydarzenie o światowym zasięgu, wyjątkowe spotkanie twórców teatru, aktorów, dramatopisarzy, obserwatorów ze wszystkich kontynentów z udziałem młodych widzów. W dniach 23 – 31 maja 2014 roku w Warszawie, na przybyłych gości czekało 20 tysięcy miejsc na różne teatralne atrakcje.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...