foto

Po doskonałej „Rodzinnej matematyce”, Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało kolejną publikację, która zainteresuje dziesięciolatki i nieco starsze dzieci – „JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło”. Bo który współczesny nastolatek nie uwielbia komputerów...?

Wielu młodych ludzi chciałoby nie tylko buszować w sieci i grać, pisać maile czy lajkować, ale także nauczyć się samodzielnie tworzyć komputerowe gry, zgłębić, jak działa wirtualny świat. Jak to zrobić?
Pierwszym krokiem może być poznanie JavaScript – języka programowania Internetu – tajnego składnika sprawiającego, że sieć www jest niesamowita, ulubione portale interaktywne, a gry online – zabawne!
„JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło.” to napisane lekkim piórem wprowadzenie do podstaw programowania, oparte na cierpliwym objaśnianiu zabawnie zilustrowanych przykładów. Ten, kto sięgnie po tę książkę, zacznie od podstaw, takich jak łańcuchy znaków, tablice i pętle, a następnie przejdzie do tematów zaawansowanych – obsługi interaktywnych zdarzeń za pomocą jQuery i rysowania obrazków na płótnach. Po drodze napisze trzy gry: Znajdź ukryty skarb, Szubienica i Wąż.
Dowie się też jak:
• Tworzyć funkcje, aby organizować kod i wielokrotnie go używać;
• Pisać i modyfikować HTML, aby tworzyć dynamiczne strony www;
• Stosować DOM i jQuery, aby strony reagowały na dane wprowadzane przez użytkownika;
• Używać elementu canvas, aby rysować i animować grafikę;
• Pisać prawdziwe, kontrolowane przez użytkownika gry, z wykrywaniem kolizji i zapamiętywaniem wyników.
Dzięki bogato zilustrowanym przykładom, takim jak odbijające się piłki, animowane pszczoły i wyścigowe samochody, dziecko na własne oczy zobaczy to, co zaprogramuje. Każdy kolejny rozdział wzbogaca wcześniej zdobytą wiedzę, a zadania dla ambitnych to świetny trening dla mózgu i inspiracja do pisania własnych niesamowitych programów.

Autorem książki jest Nick Morgan, który programuje interfejsy w firmie Twitter. Kocha wszystkie języki programowania, ale ma szczególną słabość do JavaScript.
Mieszka w San Francisco (w zamglonej zachodniej części miasta) ze swą narzeczoną i kudłatym psem o imieniu Pancake. Prowadzi blog pod adresem skilldrick.co.uk.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...