foto

Natalia Wiszniewska podpowiada, jak zwiększyć ilość spożywanych warzyw. Radzi, by je wykorzystywać nie tylko do przygotowania tradycyjnych surówek i sałatek, ale i używać jako składniki kopytek oraz ciasta.

KOLOROWE KOPYTKA
Składniki:
900 g ziemniaków,
3 jajka,
150 g buraków z botwinki,
150 g młodej marchewki,
½ szklanki posiekanego, świeżego koperku,
masło i parmezan do podania,
450 g mąki pszennej,
sól
Sposób przygotowania
Ziemniaki gotujemy i studzimy. Przepuszczamy przez praskę lub maszynkę do mielenia. Solimy i dodajemy jajka, a następnie 300 g mąki. Jeśli ziemniaki są młode, dosypujemy więcej mąki. Ciasto powinno być zwarte i kleiste. Powstałą bazę dzielimy na 3 części, po 300 g każda.
Buraczki z botwinki oraz marchewkę dokładnie szorujemy i również gotujemy w osolonej wodzie. Po ugotowaniu przepuszczamy przez maszynkę lub blendujemy na puree.
KLUSECZKI KOPERKOWE:
Do ziemniaków dodajemy posiekany drobno koperek i 50 g mąki. Mieszamy ręką, następnie formujemy wałeczek, kroimy kluski i gotujemy we wrzącej wodzie do ich wypłynięcia na powierzchnię.
KLUSECZKI BOTWINKOWE:
Do ziemniaków dodajemy botwinkowe puree i 50 g mąki. Mieszamy ręką, następnie formujemy wałeczek, kroimy kluski i gotujemy we wrzącej wodzie do ich wypłynięcia. KLUSECZKI MARCHEWKOWE:
Do ziemniaków dodajemy marchewkowe puree i 50 g mąki. Mieszamy ręką, następnie formujemy wałeczek, kroimy kluski i gotujemy we wrzącej wodzie do ich wypłynięcia.
Gotowe kopytka podajemy z roztopionym masłem i parmezanem.

CIASTO CZEKOLADOWE z BOTWINKĄ i AWOKADO
Składniki:
2 szklanki mąki,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
3 łyżki kakao,
szczypta soli,
1 szklanka buraczkowego puree (ok. 2 gotowane buraki),
1 szklanka puree z awokado (1 duże awokado), 1 szklanka syropu z agawy lub miodu,
1/3 szklanki oleju,
kilka kropel aromatu waniliowego,
1 i ½ tabliczki gorzkiej czekolady
POLEWA:
½ tabliczki gorzkiej czekolady,
1 łyżeczka masła,
Sposób przygotowania
Nagrzewamy piekarnik do 170° C stopni. Mieszamy składniki suche: mąkę, proszek do pieczenia, sól, kakao. Rozpuszczamy 1 i ½ tabliczki czekolady w kąpieli wodnej. W osobnej misce mieszamy składniki mokre: puree, syrop z agawy, olej, rozpuszczoną czekoladę. Wlewamy do składników suchych i mieszamy tylko do ich połączenia.
Pieczemy 1,5 godziny. Po upieczeniu studzimy. Rozpuszczamy pozostałe ½ tabliczki czekolady z dodatkiem masła w kąpieli wodnej i polewamy wierzch ciasta.