foto

We wtorek, 29 września, w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła sie premiera niezwykłego spektaklu – „Podróże Guliwera”.

„Podróże Guliwera” – powieść Jonathana Swifta napisana w 1726 roku, od prawie 300 lat zachwyca, niepokoi, przerażą, śmieszy, budzi refleksje kolejnych pokoleń czytelników na całym świecie.
Książka irlandzkiego pisarza jest satyrą na ludzką naturę, kpiną z zadufania człowieka w stworzoną przez siebie cywilizację i opowieścią o naszym niedopasowaniu do otaczającego świata.
„Podróże Guliwera” są jednak przede wszystkim księgą o niepojętej i zagadkowej potrzebie podróżowania, która człowieka „pcha wciąż na rozdroża, pociąga ku niebezpieczeństwom, a za jedyne wynagrodzenie trudów i ofiar, ukazuje jedynie zwodniczą nadzieję ujrzenia cudów nieznanych i zaspokojenie palącej ciekawości”.
Odkrycie nieznanych miejsc, spotkanie nieznanych ludzi, poznanie niezwykłych zwyczajów, konfrontacja z obcymi cywilizacjami staje się spotkaniem z samym sobą, drogą do samopoznania. Z podróży zawsze wraca się trochę innym, odmienionym, mądrzejszym. Doświadczenie podróży daje siłę, która może przemieniać świat.
Zwłaszcza, gdy jest to wyprawa w świat wyobraźni…

„Podróże Guliwera” to prawdziwe wyzwanie dla teatru… Jak zrobić morską burzę na scenie? Jak pokazać w teatrze Liliputy, które gadają z Guliwerem, spacerując mu po nosie? Jak przedstawić olbrzymy, wobec których Guliwer jest mały, jak najmniejszy palec? Jak sprawić, by wielki orzeł porwał Guliwera i wrzucił go do morza?

To wyzwania podjął i znakomicie się z niego wywiązał zespół Teatru Polskiego w Warszawie.

W podróż w fantastyczne i nieznane krainy poniosą Was pomysły reżysera Jarosława Kiliana, scenografki Julii Skrzyneckiej, mistrzów zdjęć filmowych i animacji – Piotra Niemyjskiego i Andrzeja Jobczyka, efekty przygotowane przez studio Platige Image i muzyka Grzegorza Turnaua.
Przewodnikami po morzach i oceanach są artyści Teatru Polskiego z Maksymilianem Rogackim w roli Guliwera.

Podróż i teatr łączy tajemnica. Niewiadoma, która leży u kresu morskiej wyprawy przypomina cud, jaki za każdym razem odkrywamy w teatrze.
W magiczny sposób pokonujemy odległości i czas.

Przedstawienie, na które zaprasza Teatr Polski, niesie więc podwójną tajemnicę. Tę ukrytą w fantastycznych podróżach Guliwera i tę schowaną za kurtyną teatru. Ten, kto raz poznał smak wędrówki i teatru może odtąd podróżować już zawsze i wszędzie – dzięki wyobraźni. Nawet nie ruszając się z miejsca.

Najbliższe spektakle zaplanowano na:

25 października, wtorek, godz. 18.oo,
26 października, środa, godz. 18.3o,
27 października, czwartek, godz. 12.oo
17 listopada, czwartek, godz.12.oo,
19 listopada, sobota, godz. 18.3o,
20 listopada, niedziela, godz. 17.oo

Spektakl jest rekomendowany dla starszych dzieci i tych, którzy są dziećmi podszyci…

O reżyserze słów kilka…

Reżyser spektaklu „Podróże Guliwera – Jarosław Kilian to historyk sztuki, reżyser teatralny, tłumacz, wykładowca akademicki. Jest autorem ponad 40 spektakli, w tym klasycznych, romantycznych i współczesnych dramatów, a także widowisk dla młodych widzów. Tłumaczy książki z języka francuskiego i z angielskiego.
Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWST w Warszawie. Odbył staż u Petera Brooka w Wiedniu, był stypendystą British Council i Departamentu Stanu USA. Doktoryzował się w 2005 roku. W latach 1999-2010 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Warszawie. Od 2005 do 2012 roku piastował funkcję dziekana Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, a następnie prodziekana. Wykłada również w Collegium Civitas.
Jego spektakle dla młodych widzów wielokrotnie nagradzano za artystyczną jakość i wysoki poziom, m.in. ATESTEM Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. Reżyser został wyróżniony przez Kapitułę Stowarzyszenia nagrodą im. Jana Dormana dla wybitnego twórcy teatru dla dzieci i młodzieży.

W Teatrze Polskim, w którym teraz będzie można oglądać „Podróże Guliwera”, Jarosław Kilian zrealizował dwa spektakle familijne – „Przygody Sindbada Żeglarza” Leśmiana – premiera w 2002 roku i „Pinokia” Collodiego w 2010.

Na ostatni spektakl przed wakacjami zapraszamy 16 czerwca.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...